III Finałowy Wyścig Pływacki Dookoła Molo 2021 im. Jacka Starościaka. Tradycja pływania wokół molo ma już 22 lata

Za nami III Finałowy Wyścig pływacki dookoła mola im. Jacka Starościaka 2021, który odbył się przy idealnej pogodzie i temperaturze wody 19,5 stopnia. Impreza nawiązuje do lat międzywojennych, kiedy morska rywalizacja była bardzo popularna.

Sopocki MOSiR reaktywował tę tradycję w 1999 roku i w tym roku obchodzimy 22 lecie pływania dokoła sopockiego mola. Na wniosek Klubu Morsów w Sopocie i przy pełnej akceptacji władz miasta i sopockiego MOSiR cykl wyścigów pływackich dookoła molo upamiętnia zmarłego Jacka Starościaka. Z numerem 1 na czepku nikt nie pływa, jest on zarezerwowany właśnie dla patrona zawodów.

160 UCZESTNIKÓW, 1200 METRÓW

Na starcie wyścigu stanęło 160 uczestników, którzy mieli do przepłynięcia dystans 1200 m. Śmiałków oklaskiwała rzesza kibiców usytuowana na starcie i mecie sopockiej plaży i oczywiście na molo. Nad bezpieczeństwem pływających czuwał Sopocki WOPR i komisja sędziowska POZP.

Najmłodszymi uczestnikami wyścigu byli 10 letnia Zuzanna Gacka z Gdyni i 10 letni Valerii Moiseienko z Bielska Białej.

Najszybciej trasę pokonali mężczyźni. Zwyciężył Filip Zaborowski z Sopotu (MKP Szczecin) z czasem 15,06 który pokonał Szymona Kapałę z Olsztyna – czas 15,12 trzeci był brat Szymona Bartosz Kapała (Olsztyn) z czasem 17,07. Szymon Kapała to mistrz Polski 17-18 lat na 800 i 1500 metrów stylem dowolnym oraz v-ce mistrz polski na dystansie 10 km. na wodach otwartych; Filip Zaborowski to sopocianin trenujący w MPK Szczecin olimpijczyk z Rio i wielokrotny mistrz Polski.

Wśród kobiet najszybciej dystans 1200 metrów pokonała Karolina Szalast z Rumii z czasem 17,34, druga była Emilia Tofil z Gdyni – czas 20,02, trzecie miejsce przypadło dlaMarty Łagownik z Gdańska z wynikiem 22,09.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i nagrody a imprezę wsparła firma „Ziaja”. Po ceremonii nagrodzenia najlepszych III wyścigu nastąpiło podsumowanie nagrodzenie najlepszych w klasyfikacji końcowej po 3 wyścigach.