Po szalonej podróży – honorowa porażka. Euroligowa twierdza Stambuł niezdobyta dla VBW Arki

Koszykarki VBW Arki Gdynia drugi raz musiały uznać wyższość Fenerbahce.  Tym razem przegrały na wyjeździe 67:87, choć w poszczególnych kwartach toczyły równe boje. To była ostatnia w tym sezonie i z pewnością nigdy niezapomniana podróż do Europy.

Gdyńskie zawodniczki przez śnieżyce w Turcji utknęły na dwadzieścia cztery godziny na lotnisku w Amsterdamie. Gdy samolot wzbił się już w powietrze, okazało się, że lot trwał o 40 minut dłużej niż planowano. Nie obyło się bez długiego oczekiwania na bagaże i problemy z dojazdem. Koszykarki prosto z lotniska przybyły na halę, a mecz rozpoczął się z ponad godzinnym opóźnieniem.

OBIECUJĄCY POCZĄTEK

Gdynianki odważnie  rozpoczęły mecz w Stambule. Pierwsze punkty przyjezdnych, celnym rzutem zza łuku zdobyła Agata Dobrowolska.  W piątej minucie Ana-Marja Begić spod kosza zdobyła punkty  i  VBW Arkę prowadziła 10:7. Turczynki, których walorem jest m.in skuteczność z dystansu rzutami zza łuku zdołały odrobić straty i wygrać te partię 20:17

Druga kwarta w wykonaniu mistrzyń Polski także nie wyglądała źle. Na parkiecie przez prawie dziesięć minut szansę od trenerki Skerović dostała Kamila Borkowska. Megan Gustafson w duecie z Morgan Bertsch utrzymywały odpowiednie tempo gry, a „trójka” Marissy Kastanek pozwoliła zbliżyć się do faworyzowanych rywalek na zaledwie 3 pkt. . W ostatniej akcji pierwszej połowy spotkania Satou Sabally powiększyła przewagę gospodyń. Wynik ciąż być na kontakcie . Gdynianki przegrywały tylko 33:39.

CZAR PRYSŁ

Dobra passa naszych koszykarek zakończyła się na samym starcie drugiej części meczu. Tureckie zawodniczki zaliczyły serię trzech rzutów zza łuku i w przeciągu niecałych trzech minut odskoczyły na osiemnaście punktów. Dobrą dyspozycję potwierdziła Agata Dobrowolska, trafiając z dystansu. W następnej akcji powtórzyła to Kamila Podgórna. W ostatniej kwarcie widoczna była Ana-Marja Begić i Megan Gustafson, które najlepiej punktowały w tej części meczu i w całym spotkaniu, zdobywając kolejno 15 i 20 punktów. Punktów i walorów było jednak za mało, by na pożegnanie Europy odnieść pierwsze wyjazdowe zwycięstwo. Ostatni mecz w elitarnych rozgrywkach VBW Arka rozegra 2 lutego w hali Gdynia Arenie. Przed potyczką z hiszpańskim Spar Girona, czeka na koszykarki Suzuki Puchar Polski, który już w piątek 28 stycznia  rozpoczyna się w  Bydgoszczy, Mistrzynie Polski powalczą o obronę tytułu Pucharu Polski.

Fenerbahce – VBW Arka 87:67 ( 20:17, 19:16, 24:14, 24:20)

Punkty : Gustafson 20, Begić 15, Bertsch 10, Dobrowolska 8 (2×3), Podgórna 7, Pavlopoulou (4, 11 asyst), Kastanek 3, Borkowska, Szymkiewicz, Bazan