Lekcja futbolu od Rakowa na zakończenie sezonu. Przegrana Lechii na wyjeździe

(Fot. PAP/Waldemar Deska)

Raków Częstochowa wicemistrzem Polski po pewnym zwycięstwie nad Lechią 3:0. Ivi Lopez wpisał się dwukrotnie na listę strzelców. Biało-zieloni kończą sezon ligowy w nie najlepszy sposób, jednak nie zmienia to ich pozycji w tabeli. Gdańszczanie zajęli w sezonie 2021/22 4. miejsce w tabeli, które daje im grę w europejskich pucharach.

Lechia grała o nic i doskonale obrazuje to wynik spotkania w Częstochowie. Gospodarzom do utrzymania 2. miejsca w tabeli wystarczył jedynie remis, jednak mimo wszystko wyraźnie przypieczętowali zdobycie srebrnego medalu rozgrywek PKO BP Ekstraklasy.

BŁYSKAWICZNE ROZSTRZYGNIĘCIE

Już po 12. minutach meczu zawodnicy Tomasza Kaczmarka przegrywali 0:2. Obie bramki w ciągu dwóch minut zdobył Ivi Lopez, który został również królem strzelców obecnego sezonu z 20. golami na koncie. Pierwszego gola Hiszpan zdobył po podaniu Mateusza Wdowiaka. Bramka na 2:0 padła z kolei po błędzie Mario Malocy i podaniu Frana Tudora.

Lechia była blisko zdobycia bramki kontaktowej po stałym fragmencie. Maciej Gajos świetnie uderzył z rzutu wolnego, jednak jego strzał trafił w poprzeczkę.

DOMINACJA GOSPODARZY

Raków świetnie wszedł w drugą połowę i to zawodnicy Marka Papszuna dyktowali warunki gry na boisku. Skończyło się to golem w 67. minucie. Vladislavs Gutkovskis oddał świetny strzał z okolicy 16. metra, który odbił się jeszcze od nogi Mario Malocy, po czym wpadła do bramki biało-zielonych. Raków na tym nie poprzestawał. Ivi Lopez miał jeszcze świetną okazję to zdobycia trzeciego gola w tym meczu, jednak w tym przypadku bardzo dobrze spisał się Michał Buchalik.

Lechię czeka teraz trzy tygodnie przerwy od gry. Do treningów piłkarze Tomasza Kaczmarka wrócą 9 czerwca, a w dniach 13-26 czerwca będą przebywać na zgrupowaniu w Cetniewie. Sezon 2022/23 dla biało-zielonych rozpocznie się 7 lipca. Rozpoczną oni wtedy rywalizację w I rundzie eliminacji do Ligi Konferencji.

Raków Częstochowa – Lechia Gdańsk 3:0 (2:0)

Bramki: Ivi Lopez 10′, 12′, Vladislavs Gutkovskis 67′

Raków Częstochowa: Vladan Kovacevic – Zoran Arsenic (62′ Wiktor Długosz), Tomas Petrasek, Milan Rundic – Fran Tudor, Giannis Papanikolaou (85′ Igor Sapała), Ben Lederman (80′ Walerian Gwilia), Patryk Kun, Mateusz Wdowiak (80′ Luka Gagnidze), Ivi Lopez – Sebastian Musiolik (46′ Vladislavs Gutkovskis).

Lechia Gdańsk: Michał Buchalik – Joseph Ceesay, Kristers Tobers, Mario Maloca, Conrado – Maciej Gajos, Jakub Kałuziński (72′ Filip Koperski), Ilkay Durmus (46′ Kacper Sezonienko), Egzon Kryeziu (46′ Jan Biegański), Marco Terrazzino (61′ Christian Clemens) – Łukasz Zwoliński (61′ Flavio Paixao)

Żółte kartki: Fran Tudor – Conrado, Filip Koperski, Mario Maloca

Sędzia: Damian Sylwestrzak