Niemcy wywalczyli zwycięstwo w dwunawrotowym Pucharze Narodów CSIO Sopot Horse Show 2022

(Fot. mat. pras.)

Zespół Niemiec z czterema punktami bezapelacyjnie zwyciężył w Pucharze Narodów Longines w Sopocie, „zgarniając” ponad 300 tys. zł. Biało-czerwoni ostatecznie uplasowali się na piątej pozycji, kończąc rywalizację na Hipodromie z bagażem 22 punktów karnych. Pucharową stawkę zamknęła Norwegia, której reprezentanci łącznie nazbierali 44 punkty za błędy na przeszkodach.

Ostatni dzień rozgrywanych od czwartku CSIO 5* Sopot Horse Show 2022 rozpoczął Puchar Porsche Centrum Sopot i Arco by Paco Perez. To był doskonały poranek dla Alaina Jufera, dosiadającego Cornet MM. Para pokonała parkur w czasie 63.63 sec. Na drugim miejscu Andreas Schou z Danii, a na trzecim Austriak Gerfried Puck na koniu Equitron Naxcel V. Najlepszy z Polaków Andrzej Opłatek startujący na Conthinder zajął szóste miejsce.

PROWADZENBIE NIEMIEC PO PIERWSZYM NAWROCIE

W samo południe rozpoczął się najbardziej oczekiwany konkurs tegorocznej edycji zawodów. Zespoły składające się z czterech reprezentantów danego kraju pokazały się licznie zgromadzonej na Hipodromie publiczności w kolejności będącej wynikiem oficjalnego losowania. Jako pierwszy sygnał do startu usłyszał Andrzej Opłatek, drugim w drużynie był Adam Grzegorzewski, jako trzeci w zespole wystartował Maksymilian Wechta, a team biało-czerwony zamknął czterokrotny mistrz Polski Jarosław Skrzyczyński. Pomiędzy polskimi zawodnikami startowali reprezentanci Norwegii, Szwajcarii, Szwecji, Irlandii, Francji, Niemiec i Danii. Po pierwszym nawrocie na prowadzeniu byli Niemcy, po nich Szwajcarzy i na trzecim miejscu Francja. Polacy rozpoczęli drugi nawrót z siódmej pozycji mając 14 punktów karnych.

(Fot. mat. pras.)

Po dynamicznej i pełnej zwrotów akcji rywalizacji Puchar Narodów zdobył zespół Niemiec w składzie: Philipp Weishaupt, Christian Kukuk, Janne Friederike Meyer-Zimmermann i Andre Thieme mający na koncie 4 punkty karne. Na drugim miejscu reprezentanci Francji, a na trzecim zawodnicy ze Szwajcarii. Poza podium spadli Irlandczycy, piąta lokata dla Polaków, na szóstym miejscu Szwecja, a po niej Dania. Kwalifikację zamknął zespół Norwegii. Całkowita pula nagród w pucharze wynosiła 938 tys. zł. Po dekoracji z udziałem przedstawicieli Longines, FEI, miasta Sopotu, w obecności partnerów wydarzenia organizatorzy po raz drugi w tej edycji zaprosili publiczność na parkur. Ten robił wrażenie, ponieważ pucharowe pary pokonywały przeszkody o wysokości 160 cm.

115 ZAWODNIKÓW Z 20 KRAJÓW

Klamrą spinającą tegoroczną edycję CSIO 5* Sopot Horse Show był rozegrany po południu Sopocki konkurs jubileuszowy 120/121. Na liście startowej znalazły się najbardziej znane nazwiska z Pomorza w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wystartowało 21 par, do rozgrywki zakwalifikowało się 15 najlepszych. Zwyciężyła Marta Pałucka, dosiadająca Lord Phoenix K, na drugim miejscu Iga Biegalska i Cardhu. Trzecie dla Barbary Kościelskiej na Cachadillo.

W 24 edycji Międzynarodowych Zawodów w Skokach przez Przeszkody wzięło udział 115 zawodników na 195 koniach, reprezentujących 20 krajów. Najbardziej premiowane konkursy zawodów zaliczane są do oficjalnego rankingu Longines.