Gdańskie rugbystki mistrzyniami Europy. Trener Janusz Urbanowicz Sportową Osobowością Czerwca

(Fot. Twitter/Reprezentacja Rugby Kobiet)

Największy sukces w historii polskiego rugby odniosła nasza żeńska drużyna w odmianie siedmioosobowej. Po półfinałowym zwycięstwie nad Szkocją 14:0 Polki na pewno staną na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Europy. To także konsekwencja pierwszego turnieju wygranego przed tygodniem w Lizbonie – wówczas w finale nasze panie ograły Szkocję 19:15.

Mistrzostwa Europy w rugby 7 rozgrywane są w formule dwóch turniejów finałowych, a końcowa kolejność ustalana jest na podstawie ich łącznych wyników. W Krakowie Polki zajęły drugie miejsce, przegrywając w finale z Irlandią 17:21.

Zwycięstwo w Mistrzostwach Europy stanowi historyczny sukces. Przed rokiem Biało-Czerwone zostały wicemistrzyniami Europy – wówczas lepsze okazały się Rosjanki, które nie zostały dopuszczone do startu w obecnej edycji mistrzostw z powodu agresji ich kraju na Ukrainę.

Siedmioosobowe rugby jest dyscypliną znajdującą się w programie igrzysk olimpijskich. Start w nich stanowi kolejne zadanie, które postawił przed sobą i drużyną Janusz Urbanowicz, twórca żeńskiego rugby w Polsce.

TRENER ROKU

Biało-Zielone Ladies, które zdobyły 11 tytułów mistrzowskich z rzędu, zostały uznane w Gdańsku za Drużynę Roku 2021. Natalia Pamięta i Karolina Jaszczyszyn znalazły się w „złotej dziesiątce”. Za Trenera Roku uznano Janusza Urbanowicza. Wszyscy wymienieni sportowcy pozostają związani z Pomorzem i Gdańskiem, gdzie w 2009 roku zaczęło się rugby kobiet. 3 lipca Biało-Zielone Ladies w biało-czerwonych barwach zdobyły mistrzostwo Europy.

OSOBOWOŚĆ CZERWCA

Janusz Urbanowicz został uznany za Sportową Osobowość Czerwca. To on natchnął dziewczyny do zwyciężania, wytłumaczył przepisy, nauczył taktyki i przygotował fizycznie. Wszystkim tym czynnościom poświęcał ponad 300 dni rocznie. Dla dziewczyn jest prawdziwym guru, mistrzem i profesorem. Sam był wybitnym rugbystą, zawodnikiem Lechii Gdańsk i reprezentacji Polski. Jest kibicem piłki nożnej, którą uprawiał, zanim zaczął grać w rugby, a także hokeja, w którym jego syn Maciej także jest reprezentantem Polski.

O tytuł Sportowej Osobowości Roku Janusz Urbanowicz będzie rywalizował z… Karoliną Jaszczyszyn, która po nadzwyczajnych występach podczas turniejów World Tour na początku roku w Hiszpanii została Sportową Osobowością Stycznia.