Medale, zwycięstwa i czołówki rankingów. Za nami dobry rok dla polskiego sportu

(Fot. Facebook.com/Iga Świątek)

Rok 2022 przyniósł wiele momentów, o których będzie pamiętać każdy polski kibic sportu. Historyczny awans, ważne zwycięstwa i medale to tylko część tego, co przyniósł nam 2022 rok.

Mijający 2022 podsumował Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki. – To był dobry rok dla polskiego sportu. Oceniam go pozytywnie pod względem wyników, organizacji i dyplomacji związanej z wykluczeniem Rosjan ze światowych aren sportowych – ocenił.

HISTORYCZNY MUNDIAL

W listopadzie i grudniu najważniejszą imprezą sportową były piłkarskie mistrzostwa świata w Katarze, które zakończyły się zwycięstwem Argentyny. Polacy wyszli z grupy, ale w jednej ósmej finału przegrali z Francją 1:3. Trzeba jednak podkreślić, że znaleźliśmy się w fazie pucharowej po raz pierwszy od 36 lat. Po raz pierwszy od 20 lat biało-czerwonym udało się również zdobywać bramki z gry podczas mundialu. Ostatecznie przegraliśmy tylko z Francją i Argentyną, czyli wicemistrzami i mistrzami świata.

– Wiele drużyn chciałoby się z nami zamienić, niezależnie od stylu, w jakim wyszliśmy z grupy, na czele z Meksykiem, który przez ostatnie kilkadziesiąt lat zawsze z niej wychodził, a za naszą sprawą im się to nie udało, nie mówiąc już o Niemcach czy Belgach, którzy też wiele by dali, żeby zagrać w jednej ósmej finału. Z tej perspektywy oceniam to jako sukces – stwierdził Bortniczuk.

Biało-czerwoni zapewnili sobie udział w Mistrzostwach Świata 29 marca, gdy na Stadionie Śląskim w Chorzowie pokonali Szwecję 2:0 po golach Roberta Lewandowskiego i Piotra Zielińskiego.

NAJLEPSZA TENISISTKA ŚWIATA

Iga Świątek w tym roku wygrała dwa turnieje wielkoszlemowe: French Open i US Open. Została również pierwszą w historii polską liderką światowego rankingu tenisowego. Na czele rankingu WTA Świątek znajduje się od kwietnia. Ma 11085 punktów – ponad dwa razy więcej od drugiej Tunezyjki Ons Jabeur.

SIATKÓWKA: MISTRZOSTWA ŚWIATA W POLSCE

Polska razem ze Słowenią była gospodarzem tegorocznych Mistrzostw Świata siatkarzy. Impreza pierwotnie miała odbyć się w Rosji, ale po wybuchu wojny w Ukrainie Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) przeniosła turniej. Mecze rozgrywano w Katowicach, Gliwicach i Lublanie.

Biało-czerwoni ukończyli turniej ze srebrnymi medalami. W finale przegrali z Włochami 1:3. Jak zapowiada minister sportu i turystyki, to nie koniec wielkich wydarzeń sportowych w naszym kraju.

– W przyszłym roku w Polsce odbędą się igrzyska europejskie i grupa kolejnego Eurobasketu. Kolejne starania przed nami, choćby o następne mistrzostwa świata w koszykówce i siatkówce czy mistrzostwa Europy w piłce nożnej kobiet – powiedział.

KOSZYKARZE W PÓŁFINALE PO 51 LATACH

We wrześniu polscy koszykarze pierwszy raz od 1971 roku dostali się do półfinału Eurobasketu. Ostatecznie zajęli czwarte miejsce. W tyle zostawiliśmy takie drużyny, jak Litwa, Serbia, Grecja, Turcja, Słowenia, Włochy czy Finlandia.

18 LEKKOATLETYCZNYCH MEDALI

W lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Monachium Polacy wywalczyli łącznie 14 medali. Mistrzostwa Świata w Eugene powiększyły kolekcję o kolejne cztery. Wielki sukces odniósł Paweł Fajdek, który piąty raz z rzędu został mistrzem świata w rzucie młotem.

Trzy medale zdobyła Anna Kiełbasińska, reprezentantka Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego. Lekkoatletka sięgnęła po dwa srebra w sztafecie cztery na 400 metrów, do których dołożyła brąz w biegu na 400 metrów.

RUGBISTKI MISTRZYNIAMI EUROPY

Po raz pierwszy w historii Polski zostały mistrzyniami Europy w rugby siedmioosobowym – o sukcesie podopiecznych trenera Janusza Urbanowicza podczas turnieju w Krakowie przesądziło półfinałowe zwycięstwo ze Szkocją 14:0. Na koniec Polki przegrały z reprezentacją Irlandii, ale to nie odebrało im triumfu w całych mistrzostwach Europy.

Rok 2023 przynosi szanse na nowe wielkie sukcesy, zaczynając od kolejnego etapu Turnieju Czterech Skoczni. Nam pozostaje trzymać kciuki za polskich sportowców i życzyć im takiej samej lub większej liczby sukcesów.