Chojnicki żeglarz z medalem jednej z największych imprez regatowych na świecie

(Fot. materiały prasowe organizatora)

Bartosz Żmudziński z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego wywalczył brązowy medal w regatach Pucharu Narodów Palamos Optimist Trophy. W imprezie wzięło udział 542 zawodników, w tym 16-osobowa reprezentacja Polski pod opieką trenerów Adama Paszka, Karola Jączkowskiego i Bogdana Dziekańskiego. Znakomicie zaprezentowali się też inni Polacy, dzięki czemu biało-czerwoni uplasowali się na drugim miejscu wśród 21 krajów w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Palamos Optimist Trophy to jedna z największych imprez regatowych na świecie dla jachtów monotypowych i drugie co do wielkości regaty Optimistów na świecie (ustępujące tylko liczącej tysiąc jachtów imprezie Lake Garda Meeting Optimist, która odbywa się na wodach włoskiego jeziora Garda), a Optimist to dla zdecydowanej większości żeglarzy pierwsza klasa na ich regatowej drodze – prawie każdy olimpijczyk, może poza klasami deskowymi, zaczynał żeglarską przygodę od Optimista.

Przez cztery dni regat u wybrzeży Costa Brava przeprowadzono dziewięć długich wyścigów, w przeważającej większości w warunkach słabowiatrowych. Z uwagi na bardzo wysoką frekwencję flota została podzielona na pięć grup, z których w każdej ścigało się ponad 100 łódek. 13-letni Bartosz Żmudziński już pierwszego dnia pokazał bardzo dobrą formę – w inauguracyjnym wyścigu finiszował siódmy, a w kolejnym nie dał szans rywalom, przypływając do mety na pierwszym miejscu i pokazując, że ma wielką ochotę na podium. W kolejnych dniach młody Polak żeglował równo i, co najważniejsze, w ścisłej czołówce. Zadyszka przyszła ostatniego dnia, kiedy przytrafiły mu się dwa słabsze wyścigi. Jednak w ostatnim wyścigu regat Bartosz Żmudziński pokazał charakter i duszę wojownika, które dały mu trzecie miejsce. Warto podkreślić, że z dziewięciu wyścigów Bartosz aż pięć ukończył w pierwszej trójce, a jeden z nich wygrał.

Na zdjęciu: Bartosz Żmudziński (fot. materiały prasowe organizatora)

– Bardzo cieszę się z tego wyniku, bo to były trudne regaty. Nie jest łatwo startować w gronie ponad 100 łódek i w słabym wietrze, trzeba się szybko i sprawnie odnajdować w tych warunkach i bardzo uważać. Przed każdym wyścigiem omawiałem z trenerem plan, który okazywał się skuteczny i, co najważniejsze, który udało się zrealizować. Na pewno ten wynik to dla mnie motywacja i dobre wejście w nowy sezon. Teraz z łódki przesiadam się na… krzesło. Wracam bowiem do szkoły, a potem czekają mnie kolejne zgrupowania i starty – opowiada zawodnik.

Posłuchaj:

(Fot. materiały prasowe organizatora)

TO JUŻ KOLEJNY SUKCES

Bartosz Żmudziński jest czołowym zawodnikiem klasy Optimist w Polsce i członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego w tej klasie. W zeszłym roku reprezentował nasz kraj na mistrzostwach świata w Turcji, zajął też drugie miejsce podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist.

W regatach Palamos Optimist Trophy świetnie spisali się też inni reprezentanci Polski. Na 13. miejscu sklasyfikowany został Jan Marjański z Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, który na dziewięć wyścigów aż cztery ukończył w pierwszej piątce. Dwie pozycje niżej, na 15. miejscu w klasyfikacji generalnej, widnieje nazwisko Maurycego Kosmowskiego z tego samego AZS AWFiS Gdańsk, który z tych regat najmilej będzie wspominał na pewno wygrany wyścig. Zwycięstwo odniósł też Stanisław Ługowski z Sailing Legii, który został sklasyfikowany na 17. miejscu.

TRIUMF HISZPANÓW

Regaty wygrał Hiszpan Hugo Rodriguez Pascual, a drugi był jego rodak Joan Cebamanos.

– Medal i do tego czterech zawodników w pierwszej dwudziestce to naprawdę znakomity rezultat, który na dodatek daje nam drugie miejsce w Pucharze Narodów, za reprezentacją Hiszpanii. To były trudne cztery dni z wieloma godzinami spędzonymi na wodzie. Wyścigi były bardzo wymagające, każdy trwał ponad godzinę. Jestem bardzo zadowolony z postawy polskich zawodników, żeglowali znakomicie, w wyścigach eliminacyjnych prezentowali stabilną formę bez większych wpadek. To, co najbardziej mnie cieszy, to postawa w wyścigach finałowych, w złotej grupie: Polacy żeglowali na bardzo wysokim poziomie, z pełną dojrzałością, świadomością taktyczną, w pełni realizując plany na poszczególne wyścigi. Gratuluję wszystkim zawodnikom, to była dobrze wykonana żeglarska robota. Przed nami kolejne zgrupowania i przygotowania do imprez głównych, czyli do mistrzostw świata i Europy – wskazuje Karol Jączkowski, trener kadry narodowej w klasie Optimist, na co dzień pracujący w Chojnickim Klubie Żeglarskim.

Posłuchaj:

MISTRZOSTWA ODBĘDĄ SIĘ LATEM

Tegoroczne mistrzostwa świata odbędą się 15-25 czerwca w hiszpańskim mieście Sant Pere Pescador. Miesiąc później (15-22 lipca) w greckich Salonikach odbędą się mistrzostwa Europy.