Derby w pigułce – rzut karny i dwie czerwone kartki. Arka wygrywa z Lechią po 16 latach

(Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski)

W Gdyni kibice świętują podwójnie – Arka utrzymała pozycję lidera Fortuna 1. ligi, a przede wszystkim pokonała Lechię po raz pierwszy od 16 lat. Derby Trójmiasta zakończyły się wynikiem 1:0. Strzelcem jedynego gola z rzutu karnego był Michał Marcjanik. Sędzia Szymon Marciniak pokazał w tym spotkaniu dwie czerwone kartki.

Około 12 tysięcy kibiców zasiadło na trybunach stadionu przy ulicy Olimpijskiej 5 w Gdyni, żeby zobaczyć na żywo wielkie derby Trójmiasta – rywalizację mającą wyłonić nie tylko silniejszą drużynę w Trójmieście, ale też lidera tabeli Fortuna 1. ligi. Pierwszy raz po bojkocie na trybunach pojawili się kibice Arki.

Po 16 latach dominacji biało-zielonych Arka przełamała się i odnotowała niezwykle ważne w kontekście walki o awans zwycięstwo. To ich siódma ligowa wygrana z rzędu. Świetna dyspozycja przekłada się również na układ tabeli, w której żółto-niebiescy zajmują obecnie pierwsze miejsce z 32. punktami na koncie. Lechia z kolei zajmuje trzecią pozycję, mając 26 punktów.

MECZ NA ŚNIEGU

Jak to bywa w przypadku derbów, na boisku było bardzo ostro, ale tym razem również ślisko – pokryta śniegiem murawa zlewała się kolorem z liniami i niewidoczną na początku meczu piłką. Sędzia Szymon Marciniak pokazał łącznie dwie czerwone kartki: w 76. minucie wyrzucił Michała Marcjanika w wyniku dwóch żółtych kartek, a w 89. minucie swój występ zakończył Maksym Chłań, który sfaulował interweniującego Lenarcika.

Sam bramkarz Arki bez wątpienia może zostać okrzyknięty bohaterem spotkania – w pierwszej połowie interweniował po groźnym strzale z dystansu Jana Biegańskiego, a w końcówce meczu uratował zwycięstwo, interweniując po bardzo dobrym strzale Rifeta Kapicia.

Jedyny, zwycięski gol padł w 54. minucie, gdy Szymon Marciniak podyktował rzut karny za faul na Karolu Czubaku. „Jedenastkę” wykorzystał Michał Marcjanik, który tym samym uhonorował swój jubileuszowy, 250. mecz w żółto-niebieskich barwach.

Arka dzięki wygranej umocniła się na pozycji lidera Fortuna 1. ligi. Gdynianie mają sześć punktów więcej od trzeciej Lechii i pięć od drugiej Odry Opole.

W następnych spotkaniach Arkę czeka wyjazdowy mecz do Katowic, gdzie w sobotę, 2 grudnia zmierzy się z GKS-em. Dzień później Lechia zagra u siebie z Miedzią Legnica.

Arka Gdynia – Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)

Bramka: Michał Marcjanik (k.) 55′

Arka Gdynia: Paweł Lenarcik – Przemysław Stolc, Michał Marcjanik, Martin Dobrotka, Dawid Gojny – Kacper Skóra (73′ Kasjan Lipkowski), Janusz Gol, Sebastian Milewski (90+2′ Michał Borecki), Hubert Adamczyk (79′ Ołeksandr Azaćkyj), Olaf Kobacki (90+2′ Marcel Predenkiewicz) – Karol Czubak.

Lechia Gdańsk: Bohdan Sarnawśkyj – Dawid Bugaj, Andrei Chindris, Elias Olsson, Miłosz Kałahur (71′ Dominik Piła) – Camilo Mena, Jan Biegański (71′ Louis D’Arrigo), Rifet Kapić, Kacper Sezonienko (62′ Jakub Sypek), Maksym Chłań – Tomas Bobcek (67′ Łukasz Zjawiński).

Żółte kartki: Marcjanik, Skóra – Kałahur, Biegański, Chindris, Chłań.

Czerwone kartki: Marcjanik 76′ – Chłań 89′.

Sędzia: Szymon Marciniak.