Przed nami Gala Pomorskiej Koszykówki. W sobotę w sali konferencyjnej hotelu Radisson Blue Sopot uhonorujemy Koszykarkę Roku, Koszykarza i Trenera. Przyznamy także nagrodę specjalna im. Wojciecha Pietkiewicza. Pomorski Okręgowy Związek Koszykówki uhonoruje młodzież.
POMORSKA TRAMPOLINA
24 czerwca podczas gali Orlen Basket Ligi mistrzowie Polski Kamila Borkowska z Lotto AZS UMCS Lublin oraz Andrzej Pluta z Legii Warszawa zostali uznani najlepszymi polskimi graczami koszykarskich rozgrywek kobiet i mężczyzn sezonu 2025/26. Pluta otrzymał także statuetkę dla najlepszego zawodnika ligi.
Oboje przed laty – jako zawodnicy VBW Gdynia i Arki zdobywali radiowe Pick’n’Rolle dla najlepszych na Pomorzu. Borkowska po epizodzie w lidze greckiej wróciła na krajowej parkiety. Z kolei Pluta po znakomitym sezonie otrzymał ofertę z najsilniejszej ligi w Europie – hiszpańskiej ACB. 26-latek podpisał dwuletnią umowę z katalońską Basquet Girona, w której władzę sprawują bracia, byłe gwiazdy światowej koszykówki, mistrzowie NBA Marc i Pau Gasol.
Najlepszymi w kategorii młodzieżowej zostali uznani 18-letnia Maria Burliga, która ma także za sobą debiut w seniorskiej reprezentacji Polski, oraz 20-letni Jakub Szumert z wicemistrza Polski Orlenu Zastalu, który ligowe ostrogi zdobywał w barwach AMW Arki. W obecnych rozgrywkach był jednym z liderów Zastalu, został wybrany do pierwszej piątki Orlen Basket Ligi przez szkoleniowców i miał średnio 13,2 pkt oraz 6,5 zbiórki. W nowym sezonie będzie rozwijał swój talent za oceanem w lidze uniwersyteckiej.
AMW Arka Gdynia otrzymała nagrodę za najlepszą prospołeczną akcję: „AMW Arka dla jaj”, zwracającą uwagę na konieczność i zachęcającą do badań profilaktycznych mężczyzn w związku z chorobami nowotworowymi.
ARKA NA TOPIE
Z perspektywy Pomorza powody do zadowolenia mogą mieć tylko koszykarze z Gdyni. Do pełni szczęścia zabrakło miejsca na podium, ale w małym finale MP lepsze okazały się Dziki Warszawa. Energa Trefl po kilku latach sukcesów zakończyła sezon bez medalu, Energa Czarni cały sezon spędzili w dolnych rejonach tabeli.
Gala Pomorskiej Koszykówki już w najbliższą sobotę o godz. 19:00. Relacje w audycji „Radio Gdańsk z boisk i stadionów”.
Włodzimierz Machnikowski/am








