Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Coraz więcej osób korzysta z komunikacji miejskiej w Gdańsku, w Gdyni bez zmian

13 października 2014 06:52
w Wiadomości
A A

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego z komunikacji miejskiej w tym roku w Polsce skorzystało 3,6 mld pasażerów. To prawie 7 procent mniej, niż w ubiegłym roku i najmniej od wielu lat. W tę tendencję nie wpisuje się Pomorze, które w ostatnim roku zanotowało wzrost.
Przewoźnicy chwalą się zakupami nowych pojazdów, rozbudową linii i torowisk a także dużą, jak nigdy promocją transportu zbiorowego. Czy to wystarczy, żeby zachęcić pasażerów?

Na Pomorzu rok 2013 był zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Z komunikacji skorzystało 5,6 mld pasażerów. Duże powody do radości może mieć Gdańsk. Z danych z ostatnich pięciu lat wynika, że liczba pasażerów z roku na rok wzrasta. W 2009 roku przewiezionych zostało 147,8 milionów pasażerów, w 2013 roku udało się przekroczyć liczbę 168 milionów.

Według urzędników do takiego wyniku przyczyniły się zmienione zasady, w których zniknęła taryfa czasowa w zakresie biletów jednorazowych oraz przystankowa przy zakupie biletów okresowych. Jednocześnie coraz mniej osób kupuje bilety jednorazowe i semestralne na rzecz przewagi biletów miesięcznych i 30-dniowych.

Dodatkowym czynnikiem jest również rozbudowa tras tramwajowych. – Staramy się, żeby trasy linii autobusowych i tramwajowych nie dublowały się. Wiele linii autobusowych pełni funkcję dowozową. Dzięki nim pasażerowie docierają do węzłów przesiadkowych, jak np. Łostowice- Świętokrzyska, Dworzec Wrzeszcz PKP czy Dworzec Główny PKP, skąd mogą kontynuować podróż tramwajami, mówi Jerzy Dobaczewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

W Gdyni w 2009 roku z komunikacji zbiorowej skorzystało 99 mln pasażerów. Prawdziwa stabilizacja przyszła jednak dopiero w latach 2011-2013, kiedy ZKM Gdynia przewiózł rocznie 89 milionów osób. Aby utrzymać lub zwiększyć tę liczbę, konieczne jest zwiększenie liczby połączeń i utrzymywanie częstotliwości połączeń kursowaniu pojazdów, która w ubiegłym roku została zmniejszona. Wpływ na mniejszą liczbę pasażerów mogły mieć również ceny biletów. W ciągu ostatnich 10 lat ceny biletów jednorazowych wzrosły o złotówkę, bardziej podrożały bilety okresowe.

Nie bez wpływu pozostało zamknięcie gdyńskiej stoczni, czy ograniczenie produkcji w Dalmorze. Z drugiej strony otwarto Pomorski Park Naukowo Technologiczny i centrum biznesowe na Łużyckiej. W Gdyni zapewniają, że co roku przeprowadzana jest analiza potrzeb pasażerów. To ma skutkować rozwinięciem siatki o kolejne osiedla. W zaawansowanej fazie jest rozwój transportu trolejbusowego. Pojazdy mają pojechać nie tylko do Sopotu, ale o Gdańska, czy Rumi. Coraz głośniej mówi się o konieczności lepszego skomunikowania zachodnich dzielnic. – Komunikacja miejska to przyszłość nie tylko w Gdyni. Planowane buspasy na Kieleckiej i Morskiej, zakupy nowych pojazdów oraz rozszerzenie siatki połączeń na pewno pomogą w rozwoju komunikacji w Gdyni, mówią przedstawiciele ZKM.

Trójmiasto.pl/oo
Tagi: GdańskGdynia

REKLAMA

NAJNOWSZE

Słoneczny dzień na piaszczystej plaży nad morzem. W centralnej części kadru stoi czerwona, metalowa wieżyczka ratownicza, na której szczycie powiewa czerwona flaga oznaczająca zakaz kąpieli (tym razem z powodu sinic) Na plaży widoczni są wypoczywający na kocach ludzie oraz pojedyncze osoby spacerujące po drewnianej ścieżce wzdłuż piasku. W tle rozciąga się spokojna woda Zatoki Gdańskiej, a na horyzoncie widać zieloną linię drzew oraz zarysy miejskiej zabudowy
Trójmiasto

Trzy kąpieliska w północnej Polsce zamknięte. Powodem sinice i bakterie E. coli

Ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne oraz zakwit sinic...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 21:04
Gala Pomorskiej Koszyków 2024 - na scenie Paweł Kątnik i Włodzimierz Machnikowski
Sport

Koszykarze na salonach. W sobotę wręczyliśmy radiowe Pick’n’Rolle

Przed nami Gala Pomorskiej Koszykówki. W sobotę w...

a.maszota
27 czerwca 2026 - 20:30
Szczudlarze w jasnych strojach i słomkowych kapeluszach na Starym Rynku w Słupsku podczas festiwalu SALWA, w otoczeniu spacerujących mieszkańców i namiotów wystawienniczych
Słupsk

Jubileuszowa SALWA po raz pierwszy na Starym Rynku. Słupsk rozpoczął sezon letni

Koncerty, warsztaty, spektakle, stoiska z rękodziełem i rodzinna...

k.pius
27 czerwca 2026 - 20:23

ZOBACZ TAKŻE

W Muzeum Miasta Gdyni oddano do użytku nową atrakcję.
Kultura

Nowa atrakcja w Muzeum Miasta Gdyni. Gogle VR cofają czas o 100 lat

2026-06-27
Niebiesko-srebrny, wieloosobowy pojazd elektryczny (darmowy meleks dla turystów w Gdyni) z pasażerami porusza się po ulicy w Gdyni. Pojazd ma zamontowane przezroczyste, foliowe osłony przeciwdeszczowe. W tle widoczne są miejskie tereny zielone, nowoczesna zabudowa oraz bardzo ciemne, burzowe chmury na niebie.
Trójmiasto

Darmowe meleksy wyjechały na ulice Gdyni. Kursują w Orłowie i Śródmieściu

2026-06-27
Uroczystość na nabrzeżu przy okręcie ORP „Błyskawica” (widoczny numer burtowy H34) w Gdyni. Po lewej stronie i na pierwszym planie stoi tyłem grupa oficerów Marynarki Wojennej w ciemnych mundurach i białych czapkach garnizonowych. W tle, nad pokładem okrętu, unosi się biały dym po wystrzale z salutu armatniego. Po prawej stronie widać salutujących żołnierzy oraz obserwujących wydarzenie cywilów, z których jeden fotografuje uroczystość nadania promocji oficerskich
Trójmiasto

Promocje oficerskie 78 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni [ZDJĘCIA]

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.