Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Autobus dla Bezdomnych startuje w Sopocie. „Nie spodziewałem się, że przyjdzie ich aż tylu” [FILM]

2 grudnia 2018 09:47
w Wiadomości
A A

Autobus SOS dla bezdomnych od soboty także w Sopocie. Będzie zatrzymywał się w górnej części ulicy Bohaterów Monte Cassino codziennie około godziny 19.15. Bezdomni mogą liczyć na ciepły posiłek, pomoc medyczną i socjalną oraz podwiezienie do schroniska. Mobilna pomoc SOS dla bezdomnych działa od 18 listopada w Gdańsku, Sopot dołączył do akcji w sobotę 1 grudnia. Po godzinie 19.15 do autobusu, który zaparkował przy sopockim deptaku przyszło ok. 12 osób.

CIEPŁA ZUPA

– W autobusie można dostać ciepłą zupę i uzyskać podstawową pomoc medyczną – np. zmianę opatrunków. Mamy też streetworkera lub pracownika socjalnego, który udziela porad na temat tego, gdzie udać się po pomoc, gdzie można przenocować, wykąpać się, dostać odzież. Autobus stoi tu ok. 30 minut, potem jedziemy w okolice pętli autobusowej SKM na Przymorzu, potem do Wrzeszcza na ul. Białą (obok komisariatu). Kolejnym przystanek to okolice byłego Kina Krewetka, stamtąd jedziemy do noclegowni na ul. Mostowej – mówi Sławomir Kunkel. z towarzystwa „Przystań”.


NOCLEGOWNIA

Wiadomość o tym, że autobus będzie się pojawiał na „Monciaku” przekazywali bezdomnym sopoccy pracownicy socjalni. Maciej Azarewicz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie mówi, że nie spodziewał się, że przyjdzie ich aż tylu pierwszego dnia:

– To pierwszy dzień, a już przyszło ok. 10 osób. To oznacza, że tego typu pomoc jest potrzebna, dlatego bardzo cieszymy się, że udało się to zorganizować i autobus dociera teraz do naszego miasta. Większość osób bezdomnych, które przyszły się tu posilić zupą, znam. Pojawiły się też jednak osoby nowe i pytania o możliwości skorzystania z innych form pomocy. Część tych ludzi zabierze się autobusem SOS do ogrzewalni w Gdańsku.

POD BALKONEM

– To bardzo, bardzo dobrze, że jest ten autobus. Nie zjadłbym niczego ciepłego o tej porze. Ja chcę jechać do ogrzewalni, nie wszyscy chcą, bo mają swoje sprawy tutaj w Sopocie – mówił pasażer autobusu SOS. – Zupa pyszna i ciepła. Od razu inaczej, super. Ja nie jadę, śpię tutaj – mówi kolejny bezdomny. Na pytanie, czy ma jakieś miejsce, które pozwoli mu przetrwać zimę w mieście, odpowiada: – Jeszcze nie, na razie śpię niedaleko, pod balkonem.

Koordynatorem przedsięwzięcia SOS pomoc dla bezdomnych na terenie Gdańska jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, z tą instytucją współpracuje sopocki MOPS. Usługę realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”, zaś koszty, jakie Sopot poniesie z tego tytułu to 8,5 tys. zł miesięcznie. Ze wsparcia potrzebujący będą mogli korzystać do końca marca 2019 r.

Piotr Puchalski

Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl

Tagi: autobusybezdomnośćMiejski Ośrodek Pomocy SpołecznejpomocSopotzima

REKLAMA

NAJNOWSZE

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU 2). Nz. minister energii Miłosz Motyka
Trójmiasto

Nowa jednostka FSRU 2 na Zatoce Gdańskiej. „Gwarancja poprawy odporności gospodarki”

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG...

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 19:43
Dni Chojnic odbędą się w dniach 26-28 czerwca. (Fot. KFP/Mateusz Ochocki)
Kaszuby

Koncerty gwiazd, występy zespołów lokalnych i Jarmark Świętojański. Rozpoczynają się Dni Chojnic

W piątek 26 czerwca rozpoczną się Dni Chojnic....

k.pius
25 czerwca 2026 - 19:18
Władimir Kliczko w Gdańsku na Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Władimir Kliczko: Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska

Prezydent Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska....

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 18:19

ZOBACZ TAKŻE

Festiwal muzyczny NDI Sopot Classic (fot. sopot.pl)
Dobry Wieczór z Kulturą

NDI Sopot Classic, czyli festiwal z przebojami filmowymi i szlagierami klasyki

2026-06-24
Kasa biletowa w Sopot Centrum
Trójmiasto

Na parkingu podziemnym przy Sopot Centrum będzie można płacić kartą. Kierowcy czekali na to 10 lat

2026-06-24
Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie, w którym działa Zakład Balneologiczny
Trójmiasto

Zmiany w Zakładzie Balneologicznym w Sopocie. Masażyści otrzymali wypowiedzenia

2026-06-23
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.