Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Bilet metropolitalny z niemałym unijnym dofinansowaniem. Jest 90 milionów złotych na pomorską FALĘ

3 sierpnia 2019 12:15
w Wiadomości
A A

Pomorze dostało 90 milionów złotych unijnego dofinansowania na bilet metropolitalny. To kolejny krok do wprowadzenia FALI – bo taką nazwę dla biletu wybrali internauci. Dofinansowanie pochodzi z programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu to 106,5 mln złotych. Zintegrowany bilet umożliwi swobodną podróż pojazdami różnych przewoźników bez znajomości cen biletów. Będzie je można kupować i zapisywać elektronicznie. System nie tylko naliczy odpowiednią kwotę za przejazd, ale sam tak dobierze taryfę, aby podróż była jak najtańsza. Czytniki kart będą montowane na przystankach kolejowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej.

– Ważnym narzędziem będzie aplikacja planer podróży. To narzędzie do planowania podróży z uwzględnieniem określonych preferencji, np. tylko w pojazdach niskopodłogowych czy z określonym czasem na przesiadki – wyjaśnia wicemarszałek Ryszard Świlski.

WSZYSTKO W JEDNYM

Pomorska FALA, czyli zintegrowany bilet będzie jednym z najbardziej nowoczesnych systemów płacenia za przejazdy komunikacją publiczną. Chodzi o kolej, komunikację miejską, a nawet rower Mevo.

– To kolejny krok do stworzenia biletu FALA. Konsekwentnie dążymy do tego, żeby mieszkańcy Pomorza mogli swobodnie podróżować po całym województwie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Dzięki 90 mln zł. dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko powstanie cały system. Chodzi m.in o czytniki kart, które będą montowane na przystankach kolejowych oraz w pojazdach komunikacji miejskiej – dodaje.

Przeprowadzona zostanie również kampania edukacyjna.

OGROMNE PRZEDSIĘWZIĘCIE

Najważniejszymi elementami systemu, widocznymi dla użytkowników, będą czytniki. To urządzenia umieszczone w pojazdach i na przystankach kolejowych, w których pasażerowie będą „odbijać” bilety, zapisane w smartfonie, na karcie NFC i karcie płatniczej. Będą też papierowe wersje z kodami QR.

Choć większa część obsługi systemu będzie odbywać się elektroniczne, dla wygody mieszkańców powstaną specjalne punkty obsługi klienta. – Tam pracownicy pomogą w założeniu konta, aktywowaniu karty czy aplikacji. W punktach będzie można również kupić tradycyjne papierowe bilety – wyjaśnia wicemarszałek Ryszard Świlski.

Punktów będzie około 30, a powstaną przy największych węzłach transportowych w województwie. Informacja pasażerska oraz informacje o opóźnieniach będzie aktualizowana na bieżąco. Bilet metropolitalny ma zostać wprowadzony w przyszłym roku.

 
oprac. mk
Tagi: system Mevo

REKLAMA

NAJNOWSZE

Nie odbędzie się X Żeglarska Parada Świętojańska - poinformował Pomorski Związek Żeglarski. Nz. piąta edycja parady (fot. Mateusz Ochocki / KFP)
Trójmiasto

Nie odbędzie się jubileuszowa parada żeglarska w Gdyni. Organizatorzy podają powód

Planowana na sobotę, 27 czerwca, jubileuszowa X Żeglarska...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 22:25
Sesja Rady Miasta (Fot. Radio Gdańsk/Michał Karcz)
Trójmiasto

Kontrowersje ws. sesji absolutoryjnej w Gdańsku. Chodzi o udział mieszkańców w debacie

Stowarzyszenie Kocham Gdańsk chce wyjaśnień w sprawie kolejności...

Adrian Kasprzycki
23 czerwca 2026 - 21:32
Umundurowany policjant w białej czapce z daszkiem i żółtej kamizelce z napisem "POLICJA" kieruje ruchem drogowym w centrum Gdańska. Stoi tyłem, zwrócony twarzą w lewo. W tle widać samochód osobowy wjeżdżający na skrzyżowanie dróg w Gdańsku. W mieście będą obowiązywać zmiany w organizacji w ruchu w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Gdańsk: od środy utrudnienia w związku z Konferencją na rzecz Odbudowy Ukrainy

Od środy do piątku w Gdańsku będą obowiązywać...

Piotr Puchalski
23 czerwca 2026 - 21:01

ZOBACZ TAKŻE

Rowery Mevo stojące na stacji w gdyńskim Parku Centralnym (fot. Magdalena Czernek)
Trójmiasto

Nowe stacje Mevo w Gdyni. Mieszkańcy wybrali lokalizacje

2026-06-07
(fot. Facebook/Mevo - Rower Metropolitalny)
Trójmiasto

Mevo prawie we wszystkich dzielnicach Gdyni. W wakacje skorzystamy z 50 nowych stacji

2026-05-17
Rower metropolitalny Mevo cieszy się dużym zainteresowaniem (fot. KFP/Paweł Marcinko)
Kaszuby

Mieszkańcy i turyści w Skarszewach po majówce pojadą rowerami Mevo

2026-05-03
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.