Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Zapalenie wyrostka było zagrożeniem życia, a tyfus dziesiątkował ludzi. Tak było jeszcze sto lat temu

11 listopada 2019 15:00
w Wiadomości
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

Ponad sto lat temu, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, ludzie nie mieli antybiotyków, szczepionek, ani jednorazowego sprzętu. Warunki sanitarne były fatalne, szerzyły się epidemie a choroby jak ospa, tyfus, cholera i dur brzuszny były powszechne. Szerzyły się choroby weneryczne a z wojny wróciło do domów wielu mężczyzn, którzy w jej wyniku stali się inwalidami.

– Wielu mężczyzn na wojnie straciło kończyny albo wzrok, zarówno w wyniku wybuchów, ale także po użyciu gazów bojowych. Wszyscy byli żołnierze byli objęci tuż po wojnie opieką medyczną państwa.

Na przykład tworzono specjalne ośrodki dla ociemniałych w wyniku działań wojennych – opowiada prof. dr hab. Adam Szarszewski z Zakładu Historii i Filozofii Nauk Medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. 

BRAKOWAŁO LEKARZY

W całym jednoczącym się z trzech zaborów kraju brakowało lekarzy i pielęgniarek. Około 1920 roku w całej Polsce było niewiele ponad 5 tys. lekarzy. Dla porównania współcześnie jest ich około 170 tysięcy. 


Dostęp do ochrony zdrowia był bardzo utrudniony zwłaszcza na wsi. Często by dostać się do lekarza, trzeba było wiele godzin jechać furmanką, albo iść pieszo. Dlatego bardzo szybko powołano Ministerstwo Zdrowia Publicznego, które miało zapewnić lepszy dostęp do służby zdrowia na terenie całego odradzającego się kraju. 

Jednym z pierwszych działań było też uchwalenie ustawy sanitarnej oraz o przymusowym szczepieniu przeciwko ospie, a w 1920 roku ustanowiono urząd komisarza do spraw walki z epidemiami. 

ZAPALENIE WYROSTKA ZAGRAŻAŁO ŻYCIU

Sprzęt medyczny, którym dysponowali lekarze był wielorazowego użytku, do operacji usypiano eterem a umrzeć można było nawet z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego, albo rozmaitych zakażeń bakteryjnych. – Powszechna była wszawica, świerzb i inne choroby pasożytnicze. A to wszystko…. niewiele ponad 100 lat temu – mówi prof. Adam Szarszewski w dokumencie poświęconym zdrowiu Polaków w czasach Niepodległej.

2a
Na zdj. Szklane strzykawki wielorazowego użytku. Źródło: Muzeum GUMed. Fot. Jacek Klejment/RadioGdańsk

W audycji mowa jest też m.in. o narzędziach pracy lekarza z czasów międzywojennych, zgromadzonych w Muzeum GUMed. Można je obejrzeć w galerii powyżej.

/audio/dok3/medycyna_niepodległa.mp3

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl

Tagi: zdrowie

REKLAMA

NAJNOWSZE

(fot. Uniwersytet Gdański)
Trójmiasto

Trójmiejskie uczelnie w czołówce rankingu Perspektywy 2026

Trójmiejskie uczelnie znalazły się wysoko w rankingu uczelni...

Martyna Krawcewicz
23 czerwca 2026 - 10:37
Rejs załogi Radia Gdańsk i Wód Polskich po Pętli Żuławskiej
Powiśle

Płyniemy na Martwą Wisłę. Trwa rejs Radia Gdańsk po Pętli Żuławskiej

Załoga Radia Gdańsk i Wód Polskich kontynuuje rejs...

Martyna Krawcewicz
23 czerwca 2026 - 10:01
Wołodymyr Zelenski, w tle flaga Ukrainy
Trójmiasto

Nieoficjalnie: Wołodymyr Zełenski nie przyjedzie do Gdańska

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarło Polskie Radio,...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 09:25

ZOBACZ TAKŻE

Bieg po Nowe Życie ulicami Gdańska (Fot. materiały prasowe)
Trójmiasto

Bieg po Nowe Życie wraca do Gdańska. Razem dla transplantacji i świadomego dawstwa narządów

2026-06-11
Nowy rezonans magnetyczny w słupskim Szpitalu Wojewódzkim
(Fot. Radio Gdańsk/Joanna Merecka-Łotysz)
Słupsk

Nowoczesny rezonans magnetyczny będzie wkrótce dostępny dla pacjentów słupskiego szpitala

2026-06-10
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych
Trójmiasto

Bezpłatne badania profilaktyczne w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

2026-06-10
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.