Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Obchody 40. rocznicy powstania „Solidarności” i 20-lecia poświęcenia sztandaru kościerskiego oddziału związku

20 czerwca 2020 17:51
w Wiadomości
A A

W Kościerzynie rozpoczęto świętowanie 40-lecia powstania „Solidarności”. Kościerscy związkowcy świętowali w sobotę także 20-lecie poświęcenia sztandaru. Podczas odpustu Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin przekazano wotum dziękczynne, które budowano przez 15 lat.

– Wywracanie wartości zawsze prowadzi do zachwiania normalnych relacji międzyludzkich – mówił podczas kazania w Kościerzynie ks. biskup Wiesław Szlachetka. W kościele pw. Świętej Trójcy biskup nawiązał do powszechności „Solidarności” i przypomniał o zagrożeniach dla wartości rodzinnych. – Demoralizację próbuje się wprowadzać już w przedszkolach pod pretekstem rzetelnej wiedzy, ośmieszając tradycyjne małżeństwo i rodzinę oraz wychowanie doczesności i wierności. Dochodzi do podważania autorytetów rodziców, nauczycieli i wychowawców – dodał.

 

 

– Dziesiątki tysięcy ludzi, dziesiątki tysięcy członków „Solidarności” przez te 40 lat ryzykowało przynajmniej przez pierwsze 8-10 lat swoim życiem. Później też, i do dnia dzisiejszego, można powiedzieć, funkcjonowanie w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność” daje wielu niemądrym ludziom przyczynek do różnego rodzaju niewybrednych epitetów i ataków. My ciągle budujemy „Solidarność” i będziemy budować, dopóki ludzie będą wykonywali prace. Dbałość o godne warunki wykonywania pracy, o godne warunki życia, tak, żeby za tę pracę można było otrzymywać godziwe wynagrodzenie, to przecież nic innego, jak dbałość o rodzinę – mówił Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

WOTUM DZIĘKCZYNNE

Kolejne obchody powstania związku odbędą się w Tczewie, gdzie 40 lat temu wybuchły strajki lipcowe.

– Dziękujemy dziś Matce Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i patronce miasta Kościerzyna tym wotum dziękczynnym. Składa się ono ze srebrnego wazonu i siedmiu bursztynowych róż – mówi kierownik Oddziału Regionu Gdańskiego „Solidarność” w Kościerzynie Józef Rymsza. – Uciecha jest zawsze podwójna, jeśli doczekamy dwóch okrągłych rocznic, jak 40 lat „Solidarności” oraz 20-lecia poświęcenia sztandaru kościerskiego oddziału związku. To święto naszej pracy od 4 dekad – dodaje Józef Rymsza.

– Naszą Królową i Matką jest Matka Boska Królowa Rodzin. Tradycja, przywiązanie rodzinne, od zawsze pomagały funkcjonować nam w tym miejscu – mówił podczas mszy Michał Majewski, burmistrz Kościerzyny. – Dzięki temu przywiązaniu, poszanowaniu wartości rodzinnych oraz głębokiej wierze, udało się wrócić do rodzinnej polskiej ziemi – dodał.

W imieniu mieszkańców władze miasta przekazały dar wotywny Matce Boskiej Królowej Rodzin w 100-lecie powrotu ziemi kościerskiej do Polski. Jest to srebrno-złoty różaniec.

 

Robert Groth/mk

Tagi: Solidarność

REKLAMA

NAJNOWSZE

Pomorscy policjanci podczas nocnej akcji w Trójmieście. Blisko 300 kontrol zakończyło się wystawieniem niemal 50 mandatów - i nie tylko
Trójmiasto

Nielegalne wyścigi w Trójmieście. Niemal 300 kontroli i 50 mandatów

Podczas wieczorno-nocnych działań na terenie Trójmiasta pomorscy policjanci...

Adrian Kasprzycki
28 czerwca 2026 - 11:43
Jezioro Sowica
Powiśle

24-latek utonął na niestrzeżonym kąpielisku w gminie Prabuty

24-letni mężczyzna utonął w jeziorze Sowica w gminie...

u.adahs
28 czerwca 2026 - 11:01
Dar Młodzieży z transparentem z okazji 100-lecia Gdyni
Wiadomości

Nawet 6 milionów osób będzie podziwiać Dar Młodzieży w Nowym Jorku

Dar Młodzieży zmierza do Nowego Jorku, gdzie będzie...

u.adahs
28 czerwca 2026 - 10:37

ZOBACZ TAKŻE

Na zdjęciu uczestnicy przekazania radionadajnika podziemnej Solidarności
Trójmiasto

Radionadajnik podziemnej „Solidarności” trafił do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. To jedyny taki egzemplarz w Polsce

2026-06-26
Obchody 37. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce (fot. PAP/Adam Warżawa)
Trójmiasto

Finał Święta Wolności i Praw Obywatelskich. Gdańsk upamiętnił narodziny polskiej demokracji

2026-06-04
(Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas)
Wiadomości

Mija 37 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów. Jak wspominają je kobiety Solidarności?

2026-06-04
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.