Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Prace przy przekopie Mierzei Wiślanej idą pełną parą. Będą kontynuowane również zimą

13 października 2020 10:00
w Wiadomości
A A

Mimo jesieni i zbliżającej się zimy, prace przy budowie drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, odbywają się bez jakiejkolwiek przerwy. W najbliższych tygodniach kontynuowane będą prace pogłębiarske. Koniec budowy planowany jest w 2022 roku.

Obecnie w rejonie Zatoki Gdańskiej wykonywane jest pogłębienie akwenu na obszarze basenu portu osłonowego tak, by statkami mogło odbywać się dowożenie kamienia hydrotechnicznego ze Skandynawii. Rozpoczęło się także wykonywanie narzutów kamiennych na odcinku nasady falochronu zachodniego i wschodniego. Trwa również produkcja betonowych elementów prefabrykowanych, które będą zabezpieczać falochrony przed falami, a w rejonie kanału żeglugowego pogrążana jest ścianka szczelna w obszarze śluzy oraz kieszeni bram śluzy, wykonywana jest też przesłona, zapewniająca szczelność pod dnem.

Na moście południowym zakończyły się prace żelbetowe, obecnie wykonywana jest platforma robocza, która posłuży do scalania konstrukcji stalowej.

NIE TYLKO ELBLĄG

– Przekop Mierzei Wiślanej to strategiczna inwestycja dla naszego kraju. Bardzo się cieszę, że minister Marek Gróbarczyk ją przygotował i realizuje. Dzięki niej Elbląg i okoliczne porty, a także całe województwo warmińsko-mazurskie, zyskają nowe szanse rozwojowe – mówi minister Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury podkreśla także rolę, jaką dla rozwoju Elbląga i okolic mają inwestycje drogowe – takie jak drogi S7 i S16 oraz inwestycje kolejowe nowe linie i dworce.

– Wspólnie budujemy spójną sieć komunikacyjną i łączymy Polskę, aby rozwój naszego kraju był zrównoważony i sprawiedliwy – stwierdza minister Andrzej Adamczyk.

NIE WPŁYNIE NA RUCH

Nad powstającym na mierzei kanałem powstaną dwa mosty obrotowe, umożliwiające ciągłe utrzymanie ruchu samochodowego, niezależnie od przepływających nową drogą wodną jednostek. Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wyniesie blisko 23 kilometry. Samo przejście przez Zalew Wiślany wyniesie nieco ponad 10 kilometrów, po rzece Elbląg – także ponad 10 kilometrów, a pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożą się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe. Kanał ma mieć 5 metrów głębokości.

PLANOWANY KONIEC W 2022

Najbliższe tygodnie przy przekopie to kontynuacja prac pogłębiarskich na Zatoce Gdańskiej w porcie osłonowym oraz wykonywanie narzutów kamiennych. Do końca tego roku pogrążone zostaną ścianki w obrębie całego Kanału Żeglugowego, a od października montowane są mikropale i odwodnienie.

Zaczynają się także roboty żelbetowe. Podobnie w rejonie śluzy montowane są mikropale i odwodnienie. W dalszym ciągu wykonywane będą wykopy w rejonie kanału, a na początku przyszłego roku rozpoczną się prace pogłębiarskie. W listopadzie ma rozpocząć się montaż konstrukcji stalowej mostu południowego, a na moście północnym będą toczyć się roboty żelbetowe na przyczółkach. Wykonywane będą izolacje ścian przyczółków oraz zasypki. Do końca listopada w stanie surowym gotowy będzie budynek bosmanatu.

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej zgodnie z harmonogramem powinna zakończyć się w 2022 r.

 

Witold Chrzanowski/ako

Tagi: Mierzeja Wiślana

REKLAMA

NAJNOWSZE

Mężczyzna niosący broń
Trójmiasto

Zakaz noszenia broni i wyrobów pirotechnicznych w Gdańsku

Od 24 do 26 czerwca na terenie Gdańska...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 11:14
(fot. Uniwersytet Gdański)
Trójmiasto

Trójmiejskie uczelnie w czołówce rankingu Perspektywy 2026

Trójmiejskie uczelnie znalazły się wysoko w rankingu uczelni...

Martyna Krawcewicz
23 czerwca 2026 - 10:37
Rejs załogi Radia Gdańsk i Wód Polskich po Pętli Żuławskiej
Powiśle

Płyniemy na Martwą Wisłę. Trwa rejs Radia Gdańsk po Pętli Żuławskiej

Załoga Radia Gdańsk i Wód Polskich kontynuuje rejs...

Martyna Krawcewicz
23 czerwca 2026 - 10:01

ZOBACZ TAKŻE

(fot. Krzysztof Mystkowski / KFP)
Powiśle

Prokuratura przesłuchuje świadków w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Śledztwo zostało przedłużone

2026-05-20
(fot. Urząd Morski w Gdyni)
Powiśle

Z plaży na Mierzei Wiślanej usunięto pięciometrowe ciało wieloryba [AKTUALIZACJA]

2026-05-13
(fot. Nadleśnictwo Elbląg)
Powiśle

Autem na Mierzeję Wiślaną. Leśne parkingi ponownie dostępne

2026-05-12
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.