Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Tusk twierdzi, że fuzja polskich koncernów paliwowych pośrednio wesprze Rosję. Daniel Obajtek ripostuje: on sam chciał sprzedać tam Lotos

3 marca 2022 13:38
w Polska / Świat
A A
(Fot. Facebook.com/Daniel Obajtek)

(Fot. Facebook.com/Daniel Obajtek)

Po krytycznej opinii przewodniczącego Platformy Obywatelskiej, dotyczącej procesu łączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, Daniel Obajtek, prezes płockiego koncernu, oświadczył, że to Donald Tusk mówił w 2011 roku, iż nie ma przeciwwskazań, żeby sprzedać gdańską rafinerię Rosjanom. Ocenił też, że szef Platformy Obywatelskiej powiela fake newsy.

W czwartek 3 marca rano w Sejmie zebrał się klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej z udziałem lidera PO. Po zakończeniu posiedzenia klubu Donald Tusk wystąpił na briefingu w Senacie. Zaapelował między innymi o ponowne przemyślenie kwestii sprzedaży części gdańskiej rafinerii węgierskiemu MOL-owi i, jak twierdził, „co za tym idzie, oddanie tej części pod wpływy rządu Viktora Orbana, bardzo blisko wciąż współpracującego z Putinem, także w czasie wojny”. – Przemyślcie to i zatrzymajcie tę akcję, bo to jest naprawdę też element naszego bezpieczeństwa w przyszłości – mówił, przypominając zarazem, że pochodzi z Gdańska i „dobrze zna tę sytuację”.

Na stanowisko szefa Platformy Obywatelskiej zareagował PKN Orlen i Daniel Obajtek, prezes tej spółki. – Odnosząc się do słów Donalda Tuska w Senacie podkreślamy, że fuzja z Lotosem i PGNiG to polska racja stanu i zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie przypominamy, że to Tusk mówił w 2011 r., że nie ma przeciwwskazań, żeby sprzedać Lotos Rosjanom – oświadczył we wpisie na Twitterze z czwartku 3 marca szef płockiego koncernu.

W następnym twicie dodał: „I jeszcze jedno Panie @donaldtusk, węgierski MOL nie kupuje żadnych udziałów w gdańskiej rafinerii. Partnerem w tej transakcji jest Saudi Aramco. Wpisuje się Pan tym w powielanie popularnych ostatnio fake newsów”.

ORLEN I MOL TYLKO WYMIENIŁY SIĘ STACJAMI

W wydanym w czwartek 3 marca oświadczeniu PKN Orlen odniósł się do wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych, dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos i zawartych w związku z tym porozumień. Koncern wskazał między innymi, że transakcja ze spółką MOL dotyczy „jedynie wymiany stacji i otwiera Grupie Orlen wejście na rynek węgierski i słowacki”.

– Struktura transakcji w pełni zabezpiecza nas przed dalszym niekontrolowanym zbyciem aktywów przez MOL i zapewnia stabilność polskiego rynku – oświadczył PKN Orlen, zauważając, że zgodę na transakcję wyraziło 85 proc. akcjonariuszy spółki Lotos. Koncern zaznaczył też, że przy negocjacji środków zaradczych wskazanych przez Komisję Europejską w związku z planowanym przejęciem Grupy Lotos w obszarze detalu głównym celem koncernu „od samego początku pozostawała gwarancja ekspansji geograficznej”.

– Transakcja z MOL oznacza wejście PKN Orlen na nowe rynki. Poprzez wymianę aktywów uzyskujemy 144 stacje paliw na Węgrzech, poszerzamy też sieć na Słowacji o 41 nowych obiektów. Łącznie to aż 185 stacji wspierających sprzedaż i wzmacniających rozpoznawalność marki Orlen – dodał koncern.

PODSTAWOWYM PARTNEREM JEST SAUDI ARAMCO

PKN Orlen podkreślił też, że fundamentem fuzji z Grupą Lotos jest umowa z Saudi Aramco oznaczająca „zacieśnienie relacji PKN Orlen ze stabilnym partnerem, największym koncernem paliwowym na świecie, z ogromnym doświadczeniem i technologiami, które umożliwią dalszy dynamiczny rozwój połączonego koncernu”. Spółka oceniła też proces połączenia z Grupą Lotos i powstanie jednego koncernu jako polską rację stanu. Według niego tylko jeden silny koncern multienergetyczny może zagwarantować bezpieczeństwo krajowej gospodarki w obszarze paliw i energii.

PAP/MarWer

Tagi: Daniel ObajtekDonald Tuskfuzja Orlenu i Lotosukraj/świat TLwydarzenia MB

REKLAMA

NAJNOWSZE

Szczudlarze w jasnych strojach i słomkowych kapeluszach na Starym Rynku w Słupsku podczas festiwalu SALWA, w otoczeniu spacerujących mieszkańców i namiotów wystawienniczych
Słupsk

Jubileuszowa SALWA po raz pierwszy na Starym Rynku. Słupsk rozpoczął sezon letni

Koncerty, warsztaty, spektakle, stoiska z rękodziełem i rodzinna...

k.pius
27 czerwca 2026 - 20:23
Niebiesko-srebrny, wieloosobowy pojazd elektryczny (darmowy meleks dla turystów w Gdyni) z pasażerami porusza się po ulicy w Gdyni. Pojazd ma zamontowane przezroczyste, foliowe osłony przeciwdeszczowe. W tle widoczne są miejskie tereny zielone, nowoczesna zabudowa oraz bardzo ciemne, burzowe chmury na niebie.
Trójmiasto

Darmowe meleksy wyjechały na ulice Gdyni. Kursują w Orłowie i Śródmieściu

Gdynia po raz kolejny zainwestowała w bezpłatną komunikację...

k.pius
27 czerwca 2026 - 19:46
Młoda żeglarka z plecakiem wchodzi na pokład żaglowca Generał Zaruski. Wita ją kapitan. Gdańska Szkoła pod Żaglami
Trójmiasto

Gdańska Szkoła pod Żaglami na Generale Zaruskim. Młodzi żeglarze zaczęli rejs

Gdańska Szkoła pod Żaglami rozpoczęła dziś trzytygodniowy rejs...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 19:19

ZOBACZ TAKŻE

Widok z góry na zbliżenie tymczasowej blokady na nowo wybudowanym odcinku drogi ekspresowej S6. Na obu jezdniach ustawiono metalowe zapory oraz pionowe, biało-czerwone pachołki ostrzegawcze uniemożliwiające ruch. Na lewym pasie stoi biały furgon techniczny z otwartymi drzwiami kabiny, policyjny motocykl oraz jedna osoba w ciemnym ubiorze. Na prawej jezdni, tuż przy barierze energochłonnej oddzielającej kierunki ruchu, zaparkowany jest drugi policyjny motocykl, a obok niego stoją dwie osoby. W oddali, za blokadą, lewym pasem jedzie inny biały samochód dostawczy. Po obu stronach trasy rozciągają się zielone pola uprawne, a na horyzoncie widoczna jest farma wiatrowa z białymi wiatrakami pod błękitnym niebem
Słupsk

Ze Szczecina do Trójmiasta w trzy godziny. Trasą Kaszubską pojechali pierwsi kierowcy [FILM]

2026-06-26
Premier Polski Donald Tusk, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen, komisarz UE ds. obrony Andrius Kubilius, premier Estonii Kristen Michal, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, premier Finlandii Petteri Orpo, premier Łotwy Andris Kulbergs oraz prezydent Rumunii Nicusor Dan
Trójmiasto

Szczyt wschodniej flanki w Gdańsku. Koordynacja działań przeciw rosyjskiej agresji

2026-06-25
Prezes TAF Industries Oleksandr Yakovenko, prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej Adam Leszkiewicz i wiceprezes PGZ Jan Grabowski (fot. PAP/Marcin Gadomski)
Trójmiasto

URC 2026: Polski PGZ i ukraiński TAF podpisały porozumienie dot. m. in. produkcji dronów

2026-06-25
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.