Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Kompendia medyczne i farmaceutyczne z XVI i XVIII wieku. Zabytkowe księgi powróciły do Elbląga

8 maja 2026 15:40
w Elbląg
A A
(fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

(fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Dwa medyczne starodruki z XVI i XVII wieku po blisko 80 latach powróciły do Biblioteki Elbląskiej. Zaginione po II wojnie światowej zabytkowe księgi odnaleziono w Polsce w prywatnych zbiorach i dzięki interwencji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazano je w pierwotne miejsce.

– „Praxis medica” to dzieło wybitnego flamandzkiego lekarza i botanika. Praktyczny podręcznik do medycyny został wydany w 1616 roku w Amsterdamie. Drugie dzieło to „Pharmacopoeia” Anutisa Foesiusa, wydana po raz pierwszy w Bazylei w 1561 roku. To kompendium ówczesnej wiedzy farmaceutycznej, zawierające przepisy na preparaty lecznicze oraz metody ich przygotowania – wyjaśnia Katarzyna Ruta, kustosz zbiorów zabytkowych Biblioteki Elbląskiej.

(fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

Cały księgozbiór z dawnego gimnazjum z Elbląga przewieziono tuż po II wojnie światowej w depozyt do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas kolejowego transportu zaginęło kilkanaście skrzyń, z jednej z nich pochodzą odnalezione starodruki. Książki należały pierwotnie do rodziny Heinricha Loitza, który w połowie XVII wieku przekazał rodzinny księgozbiór bibliotece Gimnazjum Elbląskiego. W 1772 roku Gimnazjum Elbląskie przestało istnieć, a jego biblioteka stała się zaczątkiem „Stadtbibliothek zu Elbing” . W zachowanych do dziś katalogach tej instytucji można odnaleźć zapisy o obu odzyskanych drukach.

(fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)

65 TYSIĘCY KSIĄŻEK

W 1947 roku przewieziono do Torunia około 65 tysięcy książek. Można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że utrata obu starodruków nastąpiła podczas transportu zbiorów wagonami kolejowymi. Osiemnaście skrzyń z najcenniejszymi starodrukami wywieziono wówczas w nieznanym kierunku. Pomimo kilkukrotnie wznawianego śledztwa, nie udało się ich odnaleźć.

W 1981 roku oba egzemplarze znalazły się w obrocie antykwarycznym w Warszawie i zostały kupione – wraz z dziesięcioma innymi pozycjami – przez włoskiego antykwariusza, który zostawił je w Polsce pod opieką znajomych – Anny i Janusza Kowalskich. Ponieważ stan wojenny uniemożliwił przewóz książek do Włoch, antykwariusz zdecydował o pozostawieniu ich w Polsce i podarował je państwu Kowalskim. Obie zabytkowe książki pozostawały w ich prywatnych zbiorach przez 45 lat.

Marek Nowosad/mk

Tagi: ElblągMarek Nowosad

REKLAMA

NAJNOWSZE

Ptak znaleziony podczas akcji obrączkowania (Fot. Nadleśnictwo Kartuzy, Lasy Państwowe)
Kaszuby

Mieli go zjeść, a otoczyli opieką. Pisklak myszołowa na Kaszubach „wychowywany” przez bieliki

Para bielików zaopiekowała się pisklakiem myszołowa na terenie...

k.pius
10 czerwca 2026 - 15:01
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych
Trójmiasto

Bezpłatne badania profilaktyczne w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku odbyła się...

k.pius
10 czerwca 2026 - 13:58
Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wcześniej nosiła nazwę Dąbrowszczaków
Trójmiasto

Radni KO wnioskują o zmianę nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku

Klub Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska składa...

u.adahs
10 czerwca 2026 - 13:30

ZOBACZ TAKŻE

(fot. KPP Wejherowo)
Kaszuby

Dwóch nastolatków zatrzymanych za brutalną napaść w Wejherowie

2026-06-10
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png
Trójmiasto

Hałas motocykli zmorą mieszkańców Gdyni. Trwają konsultacje

2026-06-10
Port w Elblągu (Fot. KFP/Krzysztof Mystkowski)
Elbląg

Pierwsze statki wpłyną do portu w Elblągu pod koniec roku

2026-06-10
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.