Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Nowy szlak kolejowy między Gdańskiem a Elblągiem? Petycję podpisało już prawie 2 tys. osób

23 czerwca 2025 16:45
w Elbląg, Kociewie, Powiśle
A A
Nowe tory to pomysł zarówno na nową nitkę SKM-ki, jak i pociągi dalekobieżne. Zdjęcie ilustracyjne (fot. Paweł Marcinko/KFP)

Nowe tory to pomysł zarówno na nową nitkę SKM-ki, jak i pociągi dalekobieżne. Zdjęcie ilustracyjne (fot. Paweł Marcinko/KFP)

Z Gdańska Głównego przez Olszynkę, Wiślinkę i Nowy Dwór Gdański do Elbląga. Budowę zupełnie nowej linii kolejowej proponują mieszkańcy Żuław Wiślanych. Stworzyli internetową petycję, której adresatem jest Ministerstwo Infrastruktury oraz lokalni samorządowcy. Inicjatorzy uważają, że Żuławy Wiślane to teren wykluczony komunikacyjnie. Dlatego też nowe tory to pomysł zarówno na nową nitkę SKM, jak i pociągi dalekobieżne.

O potrzebie wytyczenia nowego szlaku kolejowego między Gdańskiem a Elblągiem mówi się od dawna, jednak niezbyt często na najwyższym politycznym szczeblu. Brakuje efektów planistycznych czy analiz środowiskowych. Jedyny strategiczny dokument, który odnosił się do tego pomysłu, został przyjęty przez Radę Ministrów w listopadzie 2017 roku.

Dostrzeżono wówczas potrzebę budowy linii kolejowej, będącej częścią „Metropolii Ujścia Wisły”, czyli jednej z propozycji regionalnych projektów komplementarnych dla Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Teoretycznie, zgodnie z rządowym planem, inwestycja miałaby zostać zrealizowana do 2035 roku, jednak ze względu na brak jasno określonych systemowych działań do akcji wkroczyli społecznicy z Wyspy Sobieszewskiej. Stworzyli petycję do lokalnych samorządowców oraz do ministra infrastruktury. Do tej pory podpisało się pod nią ponad 1,7 tysiąca osób.

– Mamy szeroki odzew ze strony mieszkańców Elbląga – mówił lider inicjatywy „Kolej na Żuławy” Paweł Wojciechowski. – Miasto leży niedaleko Trójmiasta, ale dla wielu zainteresowanych pracą lub studiami nie ma atrakcyjnego połączenia. Nasza petycja ma za zadanie skłonić osoby decyzyjne do walki z wykluczeniem komunikacyjnym na Żuławach – dodał.

ZNACZĄCE SKRÓCENIE CZASU DOJAZDU

Jedyna droga między Gdańskiem a Elblągiem wiedzie przez Malbork – linie numer 9 i 204. W zależności od połączenia i przewoźnika podróż trwa od 1 do nawet 1,5 godziny.

– Pojawienie się linii Gdańsk – Elbląg przez Nowy Dwór Gdański to skrócenie czasu przejazdu do 20 minut przy szybkiej kolei oraz do 40 minut w przypadku kolei podmiejskiej – zaznaczył Radosław Smilgin, radny gdańskiej dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

NOWY SZLAK DOSTAW PORTU GDAŃSK

Jak czytamy w petycji, proponowana trasa stanowiłaby odgałęzienie linii kolejowej nr 226 Pruszcz Gdański – Gdańsk Nowy Port (wraz z łącznicą nr 721 Gdańsk Główny – Gdańsk Południowy – Gdańsk Olszynka). Od stacji Gdańsk Olszynka nowa linia byłaby poprowadzona w pobliżu rafinerii i istniejących tam obiektów magazynowo-logistycznych, następnie przebiegałaby przez miejscowości Przejazdowo, Wiślinka, Kiezmark (wraz z nowym mostem kolejowym na Wiśle) i Nowy Dwór Gdański, aż do Elbląga.

– To byłaby inwestycja o charakterze strategicznym – zauważa Paweł Wojciechowski. – Port Gdańsk zyskałby nowy szlak dostaw. To może być nie bez znaczenia przy dzisiejszym braku rezerw przepustowości na linii Gdańsk – Tczew, gdzie pociągi pasażerskie muszą konkurować o miejsce z towarowymi – dodał.

Nitka miałaby przebiegać między innymi przez Nowy Dwór Gdański (fot. Radio Gdańsk/Mateusz Czerwiński)

ROZWÓJ SKM

Zdaniem inicjatorów petycji nowa trasa umożliwiłaby również rozwój SKM na wschód Gdańska i połączenie z Nowym Portem.

– Najważniejsze elementy to duży hub przesiadkowy w Wiślince na wysokości mostu w Sobieszewie. Mógłby tam powstać duży parking Park&Ride – wyjaśniał Radosław Smilgin. – Na odcinku do Gdańska myślimy o przystanku na Olszynce, która cierpi na wykluczenie komunikacyjne oraz o przedłużeniu linii do Nowego Portu. Wielu gdańszczan apeluje o przywrócenie SKM do Nowego Portu i Brzeźna, lecz trasa  ze Śródmieścia jest zbyt krótka, natomiast pociąg relacji Wiślinka – Most Sobieszewski/Nowy Port brzmi dużo bardziej atrakcyjnie. Konkurencyjność dla połączenia autobusowo-tramwajowego z przesiadkami jest niezaprzeczalna – dodał.

BRAK ODPOWIEDZI

Z podobnym wnioskiem do ministerstwa infrastruktury oraz do PKP Polskich Linii Kolejowych w kwietniu tego roku wystąpił powiat nowodworski. Starosta Barbara Ogrodowska z żalem przyznała, że do tej pory nie uzyskała w tej sprawie odpowiedzi.

– Nasi mieszkańcy są wykluczeni komunikacyjnie, a kolej wraca obecnie do łask – powiedziała Barbara Ogrodowska. – To dobry czas, żeby zawalczyć o komfort. Chodzi o naszych mieszkańców, o turystów, ale także o przedsiębiorców. Budowa takiej linii byłaby kołem zamachowym dla rozwoju regionu. Połączenie Gdańsk – Elbląg przez Nowy Dwór Gdański to projekt, który powinno wziąć na swoje barki państwo – dodała.

MODERNIZACJA ŻUŁAWSKIEJ WĄSKOTORÓWKI

Powiat nowodworski zabiega również o modernizację linii kolejowej numer 256 między Szymankowem a Nowym Dworem Gdańskim. Do 2013 roku funkcjonowało tam połączenie pod nazwą „Wakacyjny pociąg nad morze” z Grudziądza przez Szymankowo i Nowy Staw. Rozkład jazdy był zsynchronizowany z Żuławską Koleją Dojazdową, dzięki czemu w Nowym Dworze Gdańskim można było przesiąść się na wąskotorówkę i dostać się do Stegny, Sztutowa i Mikoszewa.

Samorząd i mieszkańcy zabiegają także o modernizację Żuławskiej Kolei Dojazdowej (fot. Radio Gdańsk/Mateusz Czerwiński)

„POŁOWA SUKCESU”

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak pytany przez Radio Gdańsk o postulaty mieszkańców zapewnił, że z zainteresowaniem zapozna się z petycją.

– Do tej pory nie budowało się nowych odcinków linii kolejowych. Zmieniamy to na południu Polski. Budujemy duży projekt „Podłęże – Piekiełko” (linia 104), co zmienia cywilizacyjnie formułę komunikacji i transportu w tamtej części kraju – mówił Klimczak. – Jeżeli jest taka potrzeba na Żuławach, to jestem na to otwarty. Ważne, żebyśmy zbudowali dobry model i znaleźli na to pieniądze. W wielu przypadkach budowa nowych przebiegów dróg i kolei budzi opór społeczny. Skoro dopominają się o to sami mieszkańcy, jest to połowa sukcesu – tłumaczył.

Jak dodaje, teraz zostają kwestie finansowe i projektowe.

Posłuchaj materiału naszego reportera:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2025/06/23062025_wim_kolej.mp3

Mateusz Czerwiński/aKa

Tagi: ElblągGdańskkolejNowy Dwór GdańskiSKMŻuławy Wiślane

REKLAMA

NAJNOWSZE

Pięciu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej idzie gęsiego po drewnianym pomoście zabezpieczonym grubymi linami w Juracie. Na samym przedzie, po lewej stronie, kroczy uśmiechnięty prezydent Polski Karol Nawrocki w białej koszuli z podwiniętymi rękawami, ciemnych spodniach i ciemnych okularach przeciwsłonecznych. Za nim idą kolejno: prezydent Litwy Gitanas Nausėda w błękitnej koszuli i beżowych spodniach, prezydent Rumunii Nicușor Dan w ciemnym garniturze, prezydent Estonii Alar Karis w szarej wzorzystej marynarce i okularach przeciwsłonecznych oraz zamykający rząd prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs w szarym garniturze. W tle widać spokojną wodę oraz zalesiony brzeg oświetlony ciepłym, popołudniowym słońcem
Kaszuby

Karol Nawrocki zorganizował w Juracie nieformalny szczyt prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej

Nieformalny szczyt prezydentów regionu Europy Środkowo-Wschodniej odbywa się...

Piotr Puchalski
28 czerwca 2026 - 00:52
Ks. Przemysław Szulc w jasnym ornacie i mitrze na głowie, ze złożonymi dłońmi, podczas uroczystości święceń biskupich w katedrze w Pelplinie. Zdjęcie wykonane zza ramion innych duchownych, których postacie na pierwszym planie są rozmyte
Kociewie

Ks. Przemysław Szulc przyjął święcenia biskupie w Pelplinie

Ks. kanonik dr Przemysław Szulc przyjął w sobotę...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 23:11
Słoneczny dzień na piaszczystej plaży nad morzem. W centralnej części kadru stoi czerwona, metalowa wieżyczka ratownicza, na której szczycie powiewa czerwona flaga oznaczająca zakaz kąpieli (tym razem z powodu sinic) Na plaży widoczni są wypoczywający na kocach ludzie oraz pojedyncze osoby spacerujące po drewnianej ścieżce wzdłuż piasku. W tle rozciąga się spokojna woda Zatoki Gdańskiej, a na horyzoncie widać zieloną linię drzew oraz zarysy miejskiej zabudowy
Trójmiasto

Trzy kąpieliska w północnej Polsce zamknięte. Powodem sinice i bakterie E. coli

Ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne oraz zakwit sinic...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 21:04

ZOBACZ TAKŻE

W Muzeum Miasta Gdyni oddano do użytku nową atrakcję.
Kultura

Nowa atrakcja w Muzeum Miasta Gdyni. Gogle VR cofają czas o 100 lat

2026-06-27
Gala Pomorskiej Koszyków 2024 - na scenie Paweł Kątnik i Włodzimierz Machnikowski
Sport

Koszykarze na salonach. W sobotę wręczyliśmy radiowe Pick’n’Rolle

2026-06-27
Szczudlarze w jasnych strojach i słomkowych kapeluszach na Starym Rynku w Słupsku podczas festiwalu SALWA, w otoczeniu spacerujących mieszkańców i namiotów wystawienniczych
Słupsk

Jubileuszowa SALWA po raz pierwszy na Starym Rynku. Słupsk rozpoczął sezon letni

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.