Bezpłatne szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów – taki program proponuje Szpital Wojewódzki w Słupsku. – Jest on dedykowany pacjentom 65+, leczonym przewlekle między innymi na astmę czy cukrzycę – mówi rzecznik szpitala Aleksandra Chacińska. Akcja zaczyna się 21 października. – Szczególnie narażeni na zakażenia tą bakterią są pacjenci starsi, z niewydolnością oddechową. Pneumokoki to inaczej dwoinka zapalenia płuc. Bakteria jest bardzo powszechna w przyrodzie i środowisku człowieka, aż 60-80 proc. zdrowych dorosłych to jej nosiciele. 15-20 proc. stanowią dzieci – mówi dr Anna Kazjaka-Olszewska, pulmonolog ze słupskiego szpitala. – Łatwo jest się zarazić pneumokokami, drogą kropelkową lub przez przedmioty codziennego użytku – dodaje.
Infekcje są różne – od łagodnych, poprzez zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok przynosowych, oskrzeli, zapalenie płuc, aż po ostre infekcje inwazyjne. Wtedy bakteria osadza się w różnych narządach, wywołując między innymi zapalenie opon mózgowych, zapalenie osierdzia, wsierdzia, otrzewnej bądź ciężkie przypadki zapalenia płuc.
Szczepić w słupskiej placówce można się od 21 października do 15 grudnia 2019 roku. Informacje dostępne są na stronie szpitala lub pod numerami telefonu 59 8460 615, 59 8460 632
Joanna Merecka-Łotysz/pOr







