Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Dzięki dofinansowaniu rządowemu na drogi powiatu słupskiego wyjedzie dziesięć nowych autobusów. „To pierwszy tak duży zakup”

23 października 2021 17:26
w Słupsk
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

Powiat słupski zakupił dziesięć nowoczesnych autobusów dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Część pojazdów została zaprezentowana podczas konferencji prasowej w Gdańsku w sobotę 23 października.

Sześć fabrycznie nowych autobusów marki Iveco trafiło do powiatu słupskiego. Kolejne cztery przyjadą już niedługo. Zakup pojazdów był możliwy dzięki dużemu dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wyniosło one aż 7 milionów złotych, a wartość całej inwestycji to prawie 8,5 miliona złotych.


(Fot. Radio Gdańsk/Kinga Siwiec)

PIERWSZY TAK DUŻY ZAKUP

– Dla samorządu powiatowego jest to historyczny i wielki dzień. Po raz pierwszy dokonaliśmy tak dużego zakupu taboru autobusowego. Dokładnie będzie to dziesięć autobusów (sześć dużych i cztery mniejsze) – mówił podczas konferencji starosta słupski Paweł Lisowski. – Chciałem bardzo serdecznie podziękować panu ministrowi Mullerowi, ponieważ wielokrotnie prowadziliśmy dyskusje na temat tego, co się dzieje w publicznym transporcie pozamiejskim, również w naszym regionie. Autobusy trafią na drogi regionu słupskiego. W tej chwili średnia wieku pojazdów, które jeżdżą po naszym regionie, to dwadzieścia lat. Co prawda zutobusy miejskie mają klimatyzację i są niskopodłogowe, ale transport pozamiejski jest w fatalnym stanie.

Autobusy, które zakupił powiat, mają ten obraz zaniedbanej komunikacji zmienić.

autobusy 3

(Fot. Radio Gdańsk/Kinga Siwiec)

UDOGODNIENIA DLA PASAŻERÓW 

– Autobusy zakupione przez samorząd posiadają wszystko to, co potrzebuje pasażer nowej generacji – wi-fi, ładowarki USB, klimatyzację, system elektronicznej informacji pasażerskiej. Przewidziano w nich także wszystkie udogodnienia dla osób starszych, do środka można wsiąść bez podestów, bez pokonywania schodów, wewnątrz są miejsca dla osób niepełnosprawnych. W ręce pana starosty oddaję więc dzisiaj autobusy, które są komfortowe i bezpieczne – powiedział Radosław Pankau, właściciel firmy ABP BUS&Coach, która dostarczyła autobusy.

Rzecznik rządu Piotr Muller podczas dzisiejszej konferencji prasowej wskazywał, że autobusy dla powiatu słupskiego to przykład rządowego planu zrównoważonego rozwoju.

– Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych jest jednym z tych, który współfinansuje zakup tych autobusów, ale również odtwarzanie i tworzenie nowych połączeń lokalnych w ramach Rządowego Funduszu Przewozów Autobusowych. To jest drugi element, który tworzy całą siatkę wsparcia dla połączeń lokalnych – mówił Muller.

autobusy 5

(Fot. Radio Gdańsk/Kinga Siwiec)

MILIONY ZŁOTYCH NA TRANSPORT REGIONALNY

Radosław Pankau przyznał, że na takie rozwiązania przewoźnicy czekali latami.

– Ten obszar transportu regionalnego potrzebował, wręcz wołał o rozwiązania systemowe. O to, żeby po tych 15 latach dewastacji tego rynku powstał program, który pozwoli nie tylko na to, aby pojawiły się te autobusy ponownie tam, skąd były wycofywane przez ostatnie kilkanaście lat. To rykoszetem spowodowało zdecydowaną poprawę sytuacji finansowej przewoźników, którzy likwidowali swoje przewozy – mówił właściciel firmy ABP BUS&Coach.

Marcin Kowalczyk, członek zarządu powiatu słupskiego przywołał konkretne liczby. Powiat jako organizator transportu publicznego rozpoczął działania w 2019 roku. I od tego czasu już pozyskał 7 milionów złotych z Rządowego Funduszu Przewozów Autobusowych, co przełożyło się na 3,5 miliona wozokilometrów na liniach komunikacyjnych na terenie powiatu i 1,5 miliona przewiezionych pasażerów.

autobusy 6

(Fot. Radio Gdańsk/Kinga Siwiec)

– Do dziś wydaliśmy 15 milionów złotych na transport publiczny, z czego 12 milionów pochodziło z programów rządowych. Na tę chwilę powiat słupski realizuje 24 linie komunikacyjne. W tym roku pilotażowo uruchomiliśmy 7 linii wakacyjnych – wymieniał Marcin Kowalczyk.

Nowe autobusy jeszcze na początku listopada trafią na drogi regionu słupskiego.

Kinga Siwiec/raf

Tagi: autobusykomunikacja miejskaPiotr Müllerpowiat słupskiSłupsk

REKLAMA

NAJNOWSZE

Sobótki Tczewskie
Kociewie

Sobótki Tczewskie przerwane. Ktoś rozpylił gaz pieprzowy

Kilkanaście poszkodowanych osób i przerwane koncerty sobótkowe -...

u.adahs
28 czerwca 2026 - 08:39
Pendolino wjechało do Ustki w obecności tłumów mieszkańców oraz turystów
Słupsk

Pendolino po raz pierwszy w historii dojechało do Ustki

Z około 40-minutowym opóźnieniem, przy dźwiękach orkiestry dętej...

u.adahs
28 czerwca 2026 - 07:45
Pięciu przywódców państw Europy Środkowo-Wschodniej idzie gęsiego po drewnianym pomoście zabezpieczonym grubymi linami w Juracie. Na samym przedzie, po lewej stronie, kroczy uśmiechnięty prezydent Polski Karol Nawrocki w białej koszuli z podwiniętymi rękawami, ciemnych spodniach i ciemnych okularach przeciwsłonecznych. Za nim idą kolejno: prezydent Litwy Gitanas Nausėda w błękitnej koszuli i beżowych spodniach, prezydent Rumunii Nicușor Dan w ciemnym garniturze, prezydent Estonii Alar Karis w szarej wzorzystej marynarce i okularach przeciwsłonecznych oraz zamykający rząd prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs w szarym garniturze. W tle widać spokojną wodę oraz zalesiony brzeg oświetlony ciepłym, popołudniowym słońcem
Kaszuby

Karol Nawrocki zorganizował w Juracie nieformalny szczyt prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej

Nieformalny szczyt prezydentów regionu Europy Środkowo-Wschodniej odbywa się...

Piotr Puchalski
28 czerwca 2026 - 00:52

ZOBACZ TAKŻE

Niebiesko-srebrny, wieloosobowy pojazd elektryczny (darmowy meleks dla turystów w Gdyni) z pasażerami porusza się po ulicy w Gdyni. Pojazd ma zamontowane przezroczyste, foliowe osłony przeciwdeszczowe. W tle widoczne są miejskie tereny zielone, nowoczesna zabudowa oraz bardzo ciemne, burzowe chmury na niebie.
Trójmiasto

Darmowe meleksy wyjechały na ulice Gdyni. Kursują w Orłowie i Śródmieściu

2026-06-27
Beata Chrzanowska
Studio Słupsk

Wolne miejsca w przedszkolach i szkołach. Słupsk gotowy na wakacje i nowy rok szkolny

2026-06-26
Rada Miejska w Słupsku (fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)
Słupsk

W lipcu otwarcie pierwszego odcinka ringu południowego w Słupsku

2026-06-25
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.