Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Podejrzane wizyty osób podających się za pracowników Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska

20 lutego 2025 11:58
w Kaszuby, Słupsk
A A
Klatka z nagrania monitoringu na posesji świadka (fot. słuchacz RG)

Klatka z nagrania monitoringu na posesji świadka (fot. słuchacz RG)

Sprzedawcy fotowoltaiki podawali się za pracowników Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i próbowali wejść do domu w Dębnicy Kaszubskiej. Zdarzenie nagrał monitoring na posesji, a sprawę zgłoszono policji. Właścicielka domu podejrzewała, że mężczyźni są przestępcami planującymi włamanie.

Policja wszczęła w tej sprawie dochodzenie, a miejscowy samorząd apeluje do mieszkańców o zachowanie ostrożności.

– Policjanci z Dębnicy Kaszubskiej od razu zweryfikowali docierające do nich sygnały o osobach, które miały kontrolować instalacje fotowoltaiczne i oferować sprzedaż paneli słonecznych mieszkańcom tej gminy. Z ustaleń policjantów wynikało, że te osoby, aby uwiarygodnić swoje działania i przekonać rozmówców do przedstawienia oferty, wprowadzali ich w błąd, przedstawiając się jako osoby zatrudnione w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska – powiedział aspirant Jakub Bagiński, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Słupsku.

– W związku z licznymi sygnałami od mieszkańców o rzekomych kontrolach falowników lub innych urządzeń  i instalacji fotowoltaicznych informujemy, że urząd gminy ani żadna firma na nasze zlecenie nie prowadzi takich działań. Prosimy o zachowanie ostrożności – podkreśliła Agnieszka Żukowska, sekretarz gminy Dębnica Kaszubska.

DZIAŁANIA WFOŚIGW

Pracownicy WFOŚiGW w Gdańsku faktycznie prowadzą takie kontrole. Dotyczą one jednak inwestycji inwestycji dofinansowanych ze środków funduszu – na przykład w ramach programu Czyste Powietrze. WFOSiGW kontroluje także realizację zadań, które prowadzi wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – na przykład projekt pomorskich ekopracowni.

– Nie kontrolujemy żadnych inwestycji, które nie uzyskały naszego wsparcia finansowego. Myślę, że w opisanym przypadku doszło do nadużyć. W przeszłości docierały do nas informacje o osobach, które bezpodstawnie powoływały się na współpracę z nami – poinformowała Urszula Pakulska, rzecznik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

APEL POLICJI

Policja apeluje do wszystkich mieszańców o stosowanie zasady ograniczonego zaufania w kontaktach z nieznajomymi osobami, w szczególności w sytuacji, kiedy proponują nam wejście do domu, kontrole urządzeń, czy instalacji. Jeżeli mamy wątpliwości co do uczciwości takiej osoby, możemy poprosić ją o informacje dla jakiego podmiotu realizuje zadania i to zweryfikować. Czujność w takich sytuacjach może uchronić nas i naszych sąsiadów przed działaniem oszustów.

Podawanie się za funkcjonariusza publicznego jest przestępstwem zagrożonym karą do roku pozbawienia wolności.

Posłuchaj materiału naszego reportera:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2025/02/20022025_wim_oszusci.mp3

Przemysław Woś/aKa

Tagi: Agnieszka ŻukowskaDębnica KaszubskaJakub BagińskiNarodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki WodnejoszustwopolicjaUrszula Pakulska

REKLAMA

NAJNOWSZE

Budynek Urzędu Miasta w Tczewie (Fot. KFP/Daniel Słoboda)
Powiśle

Prezydent Tczewa nie otrzymał wotum zaufania po głosowaniu radnych

Prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski nie uzyskał wotum zaufania....

k.pius
25 czerwca 2026 - 14:32
Premier Polski Donald Tusk, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen, komisarz UE ds. obrony Andrius Kubilius, premier Estonii Kristen Michal, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, premier Finlandii Petteri Orpo, premier Łotwy Andris Kulbergs oraz prezydent Rumunii Nicusor Dan
Trójmiasto

Szczyt wschodniej flanki w Gdańsku. Koordynacja działań przeciw rosyjskiej agresji

W czwartek w Gdańsku z udziałem premiera Donalda...

u.adahs
25 czerwca 2026 - 14:21
Pobici piłkarze Polonii Chodzież po przegranym finale baraży do 3. ligi
Powiśle

Bójka po meczu w Nowym Stawie. Pobito piłkarzy, bramkarz stracił przytomność

Czterech piłkarzy Polonii Chodzież zostało pobitych po niedzielnym...

k.pius
25 czerwca 2026 - 13:46

ZOBACZ TAKŻE

autobus gdynia
Trójmiasto

Linia 940 bezpłatna dla mieszkańców Wiczlińskiej w Gdyni

2026-06-25
Michał Dziergas, radny dzielnicy Śródmieście, z mieszkańcami
Trójmiasto

Ponad 1200 podpisów przeciwko zabudowie Boiska pod Wierzbami

2026-06-25
Rada Miejska w Słupsku (fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)
Słupsk

W lipcu otwarcie pierwszego odcinka ringu południowego w Słupsku

2026-06-25
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.