Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Słupszczanie alarmują: wiosna należy do śmieciarzy. Miasto walczy z plagą dzikich wysypisk

25 marca 2026 20:22
w Słupsk
A A
Zaśmiecony chodnik w centrum Słupska (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

Zaśmiecony chodnik w centrum Słupska (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

Władze Słupska walczą z plagą dzikich wysypisk śmieci, które coraz częściej pojawiają się nie tylko na obrzeżach miasta, ale również w centrum. Śmieci budowlane, zużyte części samochodowe, a nawet pralki i lodówki, zdaniem oburzonych mieszkańców, wyrastają jak grzyby po deszczu.

– Ścisłe centrum, przy kościele, i taki zaniedbany teren. Byłoby miło spędzić tu trochę czasu, ale nie da się, bo dookoła pełno butelek i śmieci. Między ulicami Długosza a Kaszubską jest park, teren zielony, gdzie można spotkać w zasadzie każdy rodzaj odpadów – od lodówki po zużyte meble – utyskuje mieszkaniec Słupska.

Odpady na obrzeżach terenów zielonych w Słupsku (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

URZĘDNICZKA: „OCZOM NIE WIERZĘ”

Plaga dzikich wysypisk śmieci dotknęła również obrzeża miasta, gdzie na skrajach parków, przy bocznych drogach i w krzakach lądują gruz, opony, a nawet ubrania. Władze miasta przyznają, że pomimo ich starań problem nielegalnych wysypisk nadal występuje.

– Wyrzucanie worków z odpadami komunalnymi z gospodarstwa domowego czy wywożenie lodówek do lasu ciągle ma miejsce. Ja po prostu oczom nie wierzę, bo naprawdę trzeba podjąć duży wysiłek, żeby zapakować lodówkę i wywieźć ją właśnie na ulicę Armii Krajowej, pod drzewo – mówi z oburzeniem Katarzyna Guzewska, szefowa Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Słupsku.

Straż miejska i policja w Słupsku zajmują się problemem nielegalnych wysypisk (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

Urzędniczka podkreśla, że każdego miesiąca organizowane są zbiórki zużytych sprzętów AGD, nawet spod drzwi mieszkańców – wystarczy tylko zadzwonić, a ekipa pracowników Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej zajmie się przewiezieniem elektrośmieci do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

MANDATY, FOTOPUŁAPKI I WYSOKIE KARY

Zaśmiecony teren przy ulicy Armii Krajowej należy do osoby prywatnej, dlatego miasto – zgodnie z procedurą – przeprowadza kontrolę i wydaje właścicielowi gruntu nakaz uprzątnięcia terenu.

– Teren nie należy do samorządu, dlatego po przeprowadzonej kontroli właściciel będzie zobowiązany usunąć śmieci z działki. Jeżeli nie będzie reakcji, wówczas zostanie wystawiony mandat karny – wyjaśnia Monika Rapacewicz, rzecznik Urzędu Miasta w Słupsku.

Nielegalne składowisko śmieci na obrzeżach Słupska (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)

Właściciele gruntów nie mają ze śmieciami nic wspólnego, ponieważ są one podrzucane przez nieznane im osoby. Sprawą zajęły się już policja i straż miejska, która do tropienia śmieciarzy wykorzystuje również fotopułapki. Zamiast do lasu czy parku, śmieci można za darmo i bez ryzyka mandatu oddać przy ulicy Bałtyckiej 11.

Łukasz Kosik/puch

Tagi: Katarzyna GuzewskaŁukasz KosikMonika Rapacewicznielegalne odpadyśmieci

REKLAMA

NAJNOWSZE

(fot. MON)
Trójmiasto

Kupione w USA samoloty F-35 przywitają się z Polakami. Przelecą m.in. nad Westerplatte

W najbliższy piątek, 12 czerwca, pierwsze polskie samoloty...

Adrian Kasprzycki
8 czerwca 2026 - 08:02
(fot. Freepik)
Wiadomości

Spacer po lesie z cyfrowym przewodnikiem. Leśnicy zachęcają do korzystania z aplikacji

Podczas leśnych spacerów możemy się także uczyć. Dzięki...

Martyna Krawcewicz
8 czerwca 2026 - 07:15
(Fot. Gryf Słupsk/Robert Skumiał)
Sport

Twierdza Gryfa niezdobyta. Słupszczanie rozbili drużynę Pogoni Lębork

Zemsta najlepiej smakuje na zimno - to komentarz...

u.adahs
7 czerwca 2026 - 21:44

ZOBACZ TAKŻE

Michał Jankowski (fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś)
Studio Słupsk

Energa Czarni Słupsk chcą zakontraktować trzech zagranicznych koszykarzy

2026-06-08
(Fot. jestemzgdanska.pl)
Trójmiasto

Gdańsk uruchamia letnie parkingi w centrum

2026-06-07
Budowa przedszkola w Rytlu (fot. Radio Gdańsk/Maria Sowisło)
Kaszuby

Pierwszy taki obiekt w regionie. W Rytlu powstaje innowacyjne przedszkole za 10 milionów złotych

2026-06-07
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.