Poznaliśmy laureatów nagrody „Bursztynowe Mieczyki im. Macieja Płażyńskiego” za rok 2022. Tegoroczną edycję zdominowały organizacje zaangażowane w pomoc Ukrainie.
Nagroda Bursztynowego Mieczyka to wyróżnienie dla organizacji pozarządowych działających na terenie województwa pomorskiego. W tym roku wyróżnienia przyznawane były po raz 28. W 1994 roku było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali kraju jako przykład uznania i pochwały dla działań organizacji społecznych w formie nagrody na szczeblu regionalnym.
NAGRODY SPECJALNE
Podczas tegorocznej edycji liczni patroni wydarzenia postanowili przyznać kilka nagród od siebie. Dlatego nagrodę specjalną Rotary International, w kategorii „Pomoc uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy”, otrzymało Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, nagrodę specjalną Marszałka Senatu RP otrzymała Fundacja Pozytywne Inicjatywy, nagrodę specjalną stowarzyszenia Pomorskie W Unii Europejskiej otrzymało Żuławskie Towarzystwo Sportowe, nagrody specjalne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Fundacja Kina Żeglarz oraz Stowarzyszenie Kaszubski Regionalny Chór „Morzanie”, nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich otrzymała Fundacja Lokalna, nagrodę specjalną Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego otrzymało Stowarzyszenie Morena, z kolei wyjątkową nagrodę specjalną dla osoby działającej na Pomorzu, w postaci Bursztynowej Róży ufundowanej przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, odebrała Zdzisława Hołubowska.
NAGRODY GŁÓWNE
Nagrody główne przyznane zostały w trzech kategoriach: Ochrona Środowiska i Edukacja Ekologiczna, Pomoc Społeczna oraz Edukacja.
W pierwszej kategorii nagroda trafiła do fundacji na rzecz zwierząt „Serce na Łapie”. To organizacja zajmująca się pomocom zwierzętom, które znalazły się w trudnej sytuacji – zostały porzucone lub skrzywdzone. Wolontariusze starają się doprowadzić futrzaki do pełnej sprawności i poszukać im domu.
W kategorii Pomoc Społeczna zostały przyznane dwie nagrody, które trafiły do Fundacji Pomagamy Nie Ziewamy oraz do Gdańskiej Chorągwi ZHP im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej. Obie organizacje zaangażowały się w pomoc Ukrainie nie zaniedbując swoich dotychczasowych akcji pomocowych.
– Przez Dom Harcerza przewinęło się ponad 25 tysięcy uchodźców, którym na bieżąco nieśliśmy pomoc. W chwili obecnej ponad 400 osób nocuje w naszych ośrodkach harcerskich, ale przed nami stoi w najbliższym czasie jeszcze większe wyzwanie, bo w 2027 roku na Wyspie Sobieszewskiej organizujemy światowego Jamboree Skautowego, w którym weźmie udział ponad 50 tysięcy osób – mówił Łukasz Kochowski, komendant Gdańskiej Chorągwi ZHP im. Bohaterów Ziemi Gdańskiej
– Ostatni rok była bardzo ciężki, ale również przełomowy. Kiedy rozpoczęła się wojna postanowiliśmy, że zorganizujemy transporty paczek na Ukrainę. Jeździliśmy za przejście graniczne, tak aby produkty miały szanse otrzymać również potrzebujące osoby z głębi kraju. Z czasem przekształciło się to w największy w regionie magazyn humanitarny, gdzie do tej pory obsłużyliśmy ponad 60 tysięcy osób. To ponad 100 rodzin dziennie. Dziś zajmujemy się nie tylko zapewnieniem podstawowych produktów, ale staramy się też pomóc w legalizacji pobytu, znalezieniu pracy. Zapewniamy też wsparcie psychologiczne, więc ten wachlarz naszych działań niesamowicie się poszerzył – mówi Klaudia Schielmann, medadżer fundacji
Ostatnią nagrodę, z kategorii Edukacja zgarnęło Stowarzyszenie Morena. Można powiedzieć, że organizacja „rozbiła bank”, bowiem była to już trzecia nagroda przyznana tego dnia za działalność na pomorzu (dwa wyróżnienia na gali Bursztynowe Mieczyki oraz nagroda przyznana przez Radę Miasta Gdańsk). Organizacja swoją działalność rozpoczęła w 2002 roku, a jego działalność choć początkowo skierowana głównie do ludzi młodych i osób z nimi współpracujących dziś poszerzyła swoją działalność o bezrobotnych czy seniorów. Morenowicze prowadzą niezwykłą liczbę szkoleń, projektów i innych przedsięwzięć, o których przeczytać można na ich >>> STRONIE INTERNETOWEJ.
Tegoroczne wydarzenie uświetniła oprawa muzyczna Stowarzyszenia Gdyńska Orkiestra Symfoniczna.
Jakub Stybor/raf