Na środę przełożono start statku kosmicznego z Polakiem na pokładzie. Tym samym przygotowane atrakcje musiało przełożyć gdańskie Hevelianum. W środę, 11 czerwca, w Strefie Kibica na Górze Gradowej wspólnie będzie można obejrzeć transmisję z wyniesienia astronautów w kapsule Crew Dragon.
Bezpieczeństwo jest priorytetem każdej misji kosmicznej. Z tego powodu start misji Axiom-4, która na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ma zabrać czwórkę astronautów, w tym Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, został przełożony na środę, na godzinę 14:00 czasu polskiego. Wcześniej lot planowano na wtorek, na godz. 14:22. Jak ogłosiła SpaceX na platformie X, zmiana terminu została spowodowana „silnymi wiatrami w korytarzu wznoszenia”.
TRANSMISJA Z KOMENTARZEM
Wznoszenie kapsuły Crew Dragon z Kennedy Space Center na Florydzie gdańszczanie będą mogli przeżyć wspólnie, dzięki transmisji zorganizowanej przez Hevelianum w Strefie Kibica na Górze Gradowej. To historyczne wydarzenie dla Polaków: dr Sławosz Uznański-Wiśniewski będzie drugim rodakiem w przestrzeni kosmicznej. Jego zadaniem będzie przeprowadzenie 13 eksperymentów naukowych przygotowanych przez polskich naukowców i inżynierów: z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii. Misja stanowi ważny krok w rozwoju polskiego sektora kosmicznego.
HEVELIANUM ZAPRASZA WCZEŚNIEJ
Hevelianum zaprasza do Strefy Kibica w środę już od godz. 13:00. Relację wzbogaci profesjonalny komentarz astronomki z Hevelianum. Ci, którzy mimo zmiany terminu zdecydują się przyjść we wtorek, również będą mogli wysłuchać opowieści ekspertki o kosmosie. Oba dni będą okazją, by dowiedzieć się więcej o szczegółach misji, prowadzonych eksperymentach, wpływie technologii kosmicznych na nasze codzienne życie oraz o niezwykłej podróży polskiego bursztynu w przestrzeń kosmiczną.
NOWA PRZESTRZEŃ INTERAKTYWNA
Pierwsza polska misja technologiczno-naukowa na ISS zainspirowała powstanie nowej, interaktywnej przestrzeni w Hevelianum. Bez opuszczania Ziemi można przenieść się na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Quest room nosi nazwę „Kosmiczna stacja – Wejdź do gry!” i powstał we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA). – To coś więcej niż escape room. To edukacyjna misja dla całych rodzin, łącząca zabawę z nauką – zachwalają organizatorzy.

(fot. Hevelianum)
Podczas gry uczestnicy wcielają się w członków załogi orbitalnej misji. To również okazja do poznania wyników najnowszych polskich badań naukowych, w tym eksperymentów EEG i neurofeedbacku prowadzonych w warunkach mikrograwitacji. Atrakcja dostępna będzie do grudnia 2025 roku.
Więcej na temat nowej atrakcji „Kosmiczna stacja – Wejdź do gry!” TUTAJ.
Start misji Ax-4 będzie transmitowany na żywo na kanałach Axiom Space TUTAJ.
mat. pras./PAP/puch
Czytaj też:
Projekt uczniów z Gniewa poleci w kosmos. Kołyska Newtona pomoże naukowcom
Bursztyn z Gdańska poleci w kosmos nie tylko jako symbol Pomorza. Będą badania