Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Trawę na Opływie Motławy skoszą… owce. Czy ten projekt za niemal 150 tys. zł jest potrzebny?

8 sierpnia 2022 16:37
w Trójmiasto
A A
(Fot. Daniel Stenzel/gdansk.pl)

(Fot. Daniel Stenzel/gdansk.pl)

Rozpoczął się pilotażowy projekt „Opływ na Wypasie”. Na terenie parku nad Opływem Motławy w Gdańsku po raz pierwszy wypuszczone zostało stado owiec wrzosówek. Zwierzęta będą tam pracowały jako żywe kosiarki.

Michał Szymański z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni przyznaje, że projekt dojrzewał stopniowo. – Myślimy o wprowadzeniu rodzimego, jednego z najstarszych w Polsce, gatunku owiec, czyli wrzosówki. Dzięki obecności zwierząt ma poprawić się jakość zieleni nad opływem. To ekologiczna forma koszenia. Dodatkowo owce, zgryzając, przyczyniają się do eliminowania roślin inwazyjnych, które ograniczają rozwój korzystnych ziół, koniczyn i storczyków – wyjaśnia.

Jak wynika z badań, tam, gdzie bytują owce, rzeczywiście znikają chwasty, a pojawiają się wartościowe gatunki roślin. Tradycyjny wypas tych zwierząt w parkach i na łąkach stanowi zauważalny trend w miejskich przestrzeniach.

(Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

– O pomyśle rozmawialiśmy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni od dwóch lat. Chcemy, żeby teren był zadbany, ale wydaje mi się, że musimy szukać nowych rozwiązań. Być może w przyszłości podobne pomysły będą standardowo realizowane – podkreśla urzędnik.

W GDAŃSKU WYPASANO JUŻ OWCE

Jak mówią urzędnicy, podobne sposoby na utrzymanie miejskiej zieleni z powodzeniem sprawdzają się w Hiszpanii i Belgii. Wypas był historycznie stosowany także na gdańskich bastionach. Okolice Opływu Motławy również były wykorzystywane w przeszłości jako pastwiska.

Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, poinformowała w sobotę, że nad bezpieczeństwem zwierząt czuwa baca Tymoteusz Hagno.

(fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

WRZOSÓWKI MOŻNA OBSERWOWAĆ NA ŻYWO

500-metrowy teren został wygrodzony w pobliżu Szkoły Podstawowej numer 59. Aktywność mieszkających tam 15 owiec można oglądać >>>TUTAJ. Zwierzęta mają mieszkać na Olszynce do października.

„Opływ na Wypasie” to pierwszy pasterski projekt w Gdańsku. Jeśli przyniesie oczekiwane rezultaty, niewykluczone jest rozszerzanie jego zakresu. Koszt gdańskiego przedsięwzięcia szacuje się na prawie 150 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że trzy lata temu podobna inicjatywa na wiślanej wyspie w Warszawie zakończyła się fatalnie – padło 30 zwierząt ze stada liczącego 60 owiec i kóz. Opiekujący się nimi mężczyzna usłyszał zarzuty znęcania się nad zwierzętami.

(fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)
https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2022/08/Wypas-08082022.mp3

Sebastian Kwiatkowski/PAP/MarWer

Tagi: ekologiaGdańskGdański Zarząd Dróg i ZieleniOpływ Motławyroślinyzwierzęta

REKLAMA

NAJNOWSZE

Marta Cienkowska o remoncie w Hevelianum, Gdańsk
Trójmiasto

Minister Marta Cienkowska: „To miejsce musi żyć”. Rządowe pieniądze na remont w Hevelianum

Będzie to miejsce spotkań, edukacji i kultury, łączące...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 22:07
Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 20:29
Gdańsk, spotkanie "Kobiet Odbudowujących Ukrainę". Podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności Odpornych Społeczności. Nz. m. in. Karolina Mzyk-Callias
Trójmiasto

Koalicja Solidarności Odpornych Społeczności. Ważna deklaracja podpisana w Gdańsku

W Gdańsku podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 19:45

ZOBACZ TAKŻE

Portret uśmiechniętej Aleksandry Kosiorek, prezydent Gdyni, w ciemnoturkusowym płaszczu na tle rozmytej zieleni.
Trójmiasto

Aleksandra Kosiorek z absolutorium i wotum zaufania. Opozycja wytyka „brak sprawczości”

2026-06-24
Polscy i ukraińscy politycy na schodach Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku podczas 15. Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy
Trójmiasto

Parlamentarzyści Polski i Ukrainy spotkali się w Gdańsku. „Historia nie może zabijać przyszłości”

2026-06-24
Kasa biletowa w Sopot Centrum
Trójmiasto

Na parkingu podziemnym przy Sopot Centrum będzie można płacić kartą. Kierowcy czekali na to 10 lat

2026-06-24
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.