Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Prąd dla Gdańska i okolic zapewniony. Podpisano umowę z Energą na 2023 rok

29 listopada 2022 19:46
w Trójmiasto
A A
(Fot. Mat. Prasowe)

(Fot. Mat. Prasowe)

Gdańska grupa zakupowa podpisała umowę na dostawę energii elektrycznej w 2023 roku. Dostawcą będzie grupa Energa – poinformował we wtorek Urząd Miejski w Gdańsku.

We wtorek, 29 listopada w Amber Expo, umowę na dostawę energii elektrycznej na 2023 rok podpisali Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Mariusz Sadłowski, dyrektor biura energetyki oraz Marta Soszka, przedstawiciel Energa Obrót. Umowa została podpisana w imieniu całej grupy metropolitalnej.

Jak przekazała Paulina Chełmińska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, po przyjęciu ustawy ograniczającej wysokość cen energii, władze Gdańska wyłoniły dostawcę energii z wolnej ręki.

– Przepisy prawa o zamówieniach publicznych dają taką możliwość podmiotom czy grupom zakupowym, którym nie udało się rozstrzygnąć przetargów. Ustawa zagwarantowała maksymalną cenę za 1 MWh w wysokości 785 zł netto. To jednak podwyżka rzędu 77 proc. względem ceny, jaką miasto płaciło za energię w 2022 roku. Umowa, jaka została dziś podpisana, daje jednak możliwość zmniejszenia tej stawki – wyjaśniła.

NOWY MODEL ZAKUPOWY

– W podpisanej dziś umowie mamy zagwarantowaną specjalną formułę, która zakłada, że jeśli w danym miesiącu średnia cena energii będzie poniżej ceny ustawowej, my zapłacimy niższą kwotę niż ta, która została wskazana w ustawie. To pierwsza tego typu umowa, którą podpisała Energa Obrót – podkreślił cytowany w informacji zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski.

Nowy model zakupowy powiązany jest z zapisami ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.

– Model oparty jest o średnią miesięczną cenę energii na Towarowej Giełdzie Energii z Rynku Dnia Następnego. W rezultacie oznacza to, że grupa metropolitalna, do której należy Gdańsk, ma szansę zapłacić za energię mniej, niż przewiduje maksymalna cena ustawowa – dodała.

Wyjaśniono, że Gdańsk zamawia energię w grupie zakupowej, do której należą przedsiębiorstwa działające na terenie miasta oraz ponad 30 gmin i powiatów otaczających Gdańsk. – Żaden z podmiotów należących do metropolitalnej grupy zakupowej nie zdecydował się wcześniej na jej opuszczenie, aby poszukiwać dostawcy na własną rękę – przekazano.

PAP/mm

Tagi: Aleksandra DulkiewiczcenyEnergaGdańskPiotr Borawski

REKLAMA

NAJNOWSZE

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU 2). Nz. minister energii Miłosz Motyka
Trójmiasto

Nowa jednostka FSRU 2 na Zatoce Gdańskiej. „Gwarancja poprawy odporności gospodarki”

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG...

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 19:43
Dni Chojnic odbędą się w dniach 26-28 czerwca. (Fot. KFP/Mateusz Ochocki)
Kaszuby

Koncerty gwiazd, występy zespołów lokalnych i Jarmark Świętojański. Rozpoczynają się Dni Chojnic

W piątek 26 czerwca rozpoczną się Dni Chojnic....

k.pius
25 czerwca 2026 - 19:18
Władimir Kliczko w Gdańsku na Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Władimir Kliczko: Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska

Prezydent Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska....

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 18:19

ZOBACZ TAKŻE

Minister Edukacji spotkała się z finalistami Odysei Umysłów w Zespole Szkół Morskich w Gdańsku
Trójmiasto

Minister Edukacji spotkała się w Gdańsku z finalistami Odysei Umysłu

2026-06-25
Słodycze otrzymywały osoby lecące lotami krajowymi oraz na trasie między Gdańskiem a Brukselą.
Trójmiasto

Truskawka kaszubska na gdańskim lotnisku. LOT rozdaje słodycze pasażerom rejsów krajowych

2026-06-25
W tym miejscu w Gdańsku powstanie kompleks tenisowy. nz. m.in Jakub Rutnicki, Tymon Litwic czy Piotr Borawski
Trójmiasto

W Gdańsku powstanie kompleks tenisowy. Minister sportu: „Potrzebowaliście nowego domu”

2026-06-25
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.