Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Gdańszczanie nie czują się bezpieczni, bo na ulicach rano i wieczorem jest ciemno

6 grudnia 2022 18:11
w Trójmiasto
A A
(Fot. arch. pryw.)

(Fot. arch. pryw.)

Mieszkańcy Gdańska skarżą się na oświetlenie dróg. Ich zdaniem lampy uliczne wczesnym rankiem zbyt szybko są wyłączane, a wieczorem zbyt późno włączane. Część z przechodniów zastanawia się, czy jest to forma szukania oszczędności.

Gdańszczanie obawiają o swoje bezpieczeństwo i zastanawiają się nad powodem, dla którego został ograniczony czas, w którym codziennie włączane jest oświetlenie ulic.

– Odnoszę wrażenie, że jest ciemniej, niż w latach ubiegłych i że część lamp jest po prostu wyłączana. Myślę, że byłoby bezpieczniej, gdyby ta godzina, o której przestaje działać oświetlenie uliczne, została przedłużona. O tej porze roku jest, jak to mawia moje dziecko, „szaro-buro i ponuro”. Wracając z pracy idę ciemnymi zakamarkami. Przydałyby się te światła, jako piesi czulibyśmy się bezpieczniej. Te oświetlenie byłoby pomocne też dla kierowców. Proszę spojrzeć, przechodnie mają niemal same ciemne ubrania, przez co są mniej widoczni. Ja rozumiem oszczędności, ale nie kosztem bezpieczeństwa – mówi jedna z mieszkanek.

– Jako kobieta nie czuje się bezpiecznie. Jest  po prostu ciemno i idąc mam świadomość tego, że muszę się oglądać za siebie cały czas – dodaje druga z gdańszczanek.

ZMROK SPRZYJA PRZESTĘPCZOŚCI

Jak podkreśla psycholog kryminalny Jan Gołębiowski, ciemność może zachęcać sprawców przestępstw do podejmowania zachowań nielegalnych. – Kiedy niewiele widać, potencjalny świadek nie ma szans zauważyć szczegółów, to przestępca może czuć się bardziej bezkarny. Trudniej też wtedy ustalić jego rysopis – tłumaczy ekspert.

BEZPIECZEŃSTWO CZY OSZCZĘDNOŚCI?

Rzeczniczka Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Magdalena Kiljan zapewnia, że na oświetleniu miasto oszczędza wyłącznie poprzez energooszczędne rozwiązania. Jednym z rozwiązań jest monitoring, który pozwala na precyzyjne załączanie i wyłączanie oświetlenia z uwzględnieniem wpływu zachmurzenia.

– W obecnej chwili ponad 80 proc. infrastruktury jest wyposażona taki monitoring. W dodatku wszystkie oprawy lamp są w technologii LED, a większość opraw sodowych wyposażona jest w zasilacze zmniejszające natężenie światła o jedną klasę oświetleniową niżej w godzinach od 23:00 do 5:00 –  mówi.

– Oświetlenie to przede wszystkim bezpieczeństwo ludzi. Niezależnie od tego, czy mówimy o organizacji ruchu, uspokojeniu ruchu na drogach, utrzymaniu zimowym dróg. W tych aspektach to bezpieczeństwo mieszkańców Gdańska jest dla nas najważniejsze – dodaje.

W tym roku na oświetlenie uliczne wydano 27 milionów złotych.

POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEJ REPORTERKI:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2022/12/TiT2_oswietlenie_ulic_gda.mp3

Aleksandra Trembicka/raf

Tagi: bezpieczeństwodrogi na PomorzuGdańskoświetlenieulica

REKLAMA

NAJNOWSZE

Flagi Polski, Ukrainy, Unii Europejskiej, Gdańska oraz Konferencji na Rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Rozpoczyna się Konferencja na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku

Głównym tematem rozmów będzie międzynarodowa pomoc gospodarcza i...

u.adahs
25 czerwca 2026 - 08:21
Marta Cienkowska o remoncie w Hevelianum, Gdańsk
Trójmiasto

Minister Marta Cienkowska: „To miejsce musi żyć”. Rządowe pieniądze na remont w Hevelianum

Będzie to miejsce spotkań, edukacji i kultury, łączące...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 22:07
Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 20:29

ZOBACZ TAKŻE

Gdańsk, spotkanie "Kobiet Odbudowujących Ukrainę". Podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności Odpornych Społeczności. Nz. m. in. Karolina Mzyk-Callias
Trójmiasto

Koalicja Solidarności Odpornych Społeczności. Ważna deklaracja podpisana w Gdańsku

2026-06-24
Portret uśmiechniętej Aleksandry Kosiorek, prezydent Gdyni, w ciemnoturkusowym płaszczu na tle rozmytej zieleni.
Trójmiasto

Aleksandra Kosiorek z absolutorium i wotum zaufania. Opozycja wytyka „brak sprawczości”

2026-06-24
Polscy i ukraińscy politycy na schodach Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku podczas 15. Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy
Trójmiasto

Parlamentarzyści Polski i Ukrainy spotkali się w Gdańsku. „Historia nie może zabijać przyszłości”

2026-06-24
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.