Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Duży krok w stronę rezygnacji z węgla. Nowoczesną kotłownię otwarto w elektrociepłowni w Gdyni

17 maja 2024 12:44
w Trójmiasto
A A
Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Marzec - prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Aleksandra Kosiorek - prezydent Gdyni, Grzegorz Krystek -  prezes zarządu PGE Energia Ciepła w Gdańsku (fot. mat. pras. UM Gdynia/Magdalena Starnawska)

Na zdjęciu (od lewej): Dariusz Marzec - prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Aleksandra Kosiorek - prezydent Gdyni, Grzegorz Krystek - prezes zarządu PGE Energia Ciepła w Gdańsku (fot. mat. pras. UM Gdynia/Magdalena Starnawska)

W Elektrociepłowni Gdynia otwarto kotłownię rezerwowo-szczytową nr 2, która zastąpiła największy kocioł węglowy. Jak zaznaczają urzędnicy, dekarbonizacja i zmiana źródeł ciepła na paliwa niskoemisyjne ma korzystnie wpływać na środowisko i ma podnosić jakość życia mieszkańców.

Właśnie otwarto kotłownię rezerwowo-szczytową nr 2, która zastąpiła największy ciepłowniczy kocioł węglowy. W uroczystości wzięli udział m.in.: Dariusz Marzec – prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Aleksandra Kosiorek – prezydent Gdyni, Grzegorz Krystek – prezes zarządu PGE Energia Ciepła S.A. i Ewa Barszcz – dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.

Inwestycja, jak podkreślano, związana jest z troską o środowisko i ma redukować emisję do atmosfery szkodliwych substancji.

– Dekarbonizacja jest kluczowa dla jakości życia w Gdyni. Według założeń ta inwestycja sprawi to, co uzyskalibyśmy zatrzymując na 20 dni cały transport drogowy w naszym mieście. To jest ogromny wpływ na jakość powietrza w Gdyni. Natomiast proces musi toczyć się dalej. Razem z prezesami spółek energetycznych otworzyliśmy drogę do współpracy, żeby takie inicjatywy, jak zmniejszanie emisyjności, być może nawet zeroemisyjność, w przyszłości móc podejmować dla dobra Gdyni – mówiła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek.

(fot. mat. pras. UM Gdynia/Magdalena Starnawska)

„DEKARBONIZACJA TRWA OD LAT”

Projekt rozpoczęto w 2016 r., wtedy zrealizowano ,,Etap 0”, czyli stworzono kotłownię rezerwowo-szczytową nr. 1, dzięki której zrezygnowano z mazutu jako źródła paliwa i zwiększono potencjał o 60 megawatów.

W 2024 r. w ramach ,,Etapu 1”, uruchomiono kocioł parowy K10, a 16 maja br. udało się otworzyć kotłownię rezerwowo-szczytowa nr 2. Nowa kotłownia zastąpiła największy ciepłowniczy kocioł węglowy, który funkcjonował od lat siedemdziesiątych i w sumie przepracował blisko 100 tys. godzin. Inwestycja ma zmniejszyć roczne zużycie węgla o 20 tys. ton.

– Zapewniliśmy redukcję emisji wynikającą ze zmiany paliwa z węgla początkowo na lekki olej opałowy, a później na gaz. Zmieniamy źródła zasilania Gdyni w ciepło, redukujemy emisyjność tych źródeł. To jest symbol tego, jak zmienia się polska energetyka. Staramy się, aby była coraz bardziej zeroemisyjna, niskoemisyjna, żebyśmy wszyscy oddychali czystym powietrzem – mówi Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

(Fot. mat. pras. UM Gdynia/Magdalena Starnawska)

KOCIOŁ ZA 40 MLN ZŁ

Pierwszy etap inwestycji ma spowodować obniżenie emisji: tlenków siarki o 88 proc., tlenków azotu o 67 proc., pyłów o 90 proc. Drugi etap ma zapewnić większą redukcję emisji poprzez uruchomienie agregatów kogeneracyjnych (gazowych), a także doprowadzenie gazu za pomocą gazociągu, co ma nastąpić do 2026 r. Docelowo inwestycje mają umożliwić całkowite przejście na paliwo gazowe.

W ramach ,,Etapu 3″ ma zostać uruchomiony kocioł biomasowy. Jak informuje miasto, obecnie trwają przygotowania do optymalnego wdrożenia inwestycji. Koszt projektu wynosi 40 mln zł.

Całkowity plan dekarbonizacji gdyńskiej elektrociepłowni zakłada, że do 2030 r. 100 proc. produkowanego ciepła będzie pochodziło z paliw innych niż węglowe, a do 2050 r. elektrociepłownia w Gdyni stanie się zeroemisyjna.

oprac. puch

Tagi: Aleksandra KosiorekDariusz MarzecekologiaenergiaGdyniaPGE Polska Grupa Energetycznawęgiel

REKLAMA

NAJNOWSZE

Statek SS Sołdek w 1985 roku zacumował przy Ołowiance, stając się statkiem-muzeum. Gdańsk, 20.06.2025 r. (fot. Anna Rezulak / KFP)
Trójmiasto

45 lat Sołdka jako statku-muzeum. Od groźby złomowania do symbolu Gdańska

Mija 45 lat, odkąd statek Sołdek funkcjonuje jako...

Piotr Puchalski
12 czerwca 2026 - 22:53
Protest przeciwko paktowi migracyjnemu w Gdańsku. Grupa osób protestuje na ulicy. Protestujący trzymają duży biały transparent z napisem "Polska dla Polaków" wykonanym dużymi czerwonymi literami. Poniżej mniejszymi czarnymi literami jest napisane "Wszechpolacy dla Polski"
Trójmiasto

Przeciwko paktowi migracyjnemu protestowały środowiska prawicowe w Gdańsku

Przeciwko wchodzącemu w życie 12 czerwca unijnemu paktowi...

Piotr Puchalski
12 czerwca 2026 - 22:14
Święto 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. Uroczysty apel odbywający się w dużym hangarze lotniczym. W tle widoczny jest wojskowy śmigłowiec w barwach polskiego lotnictwa, częściowo zakryty siatką maskującą. Po lewej stronie zgromadzili się liczni żołnierze w mundurach, a także cywilni goście, siedzący na krzesłach. Po prawej stronie, przy ołtarzu nakrytym haftowanym obrusem stoi kilku kapłanów w białych szatach liturgicznych. Przed ołtarzem, tyłem do obiektywu, stoi kilku żołnierzy. Na pierwszym planie po lewej stronie widać stolik z projektorem. Przez otwartą bramę hangaru roztacza się widok na rozległe, zielone tereny
Trójmiasto

Od myśliwców do śmigłowców bojowych. Święto 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim

Na co dzień czuwają nad bezpieczeństwem polskiej przestrzeni...

Piotr Puchalski
12 czerwca 2026 - 20:54

ZOBACZ TAKŻE

Rowerowy Maj Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz
Trójmiasto

Ponad milion powodów do dumy w Gdańsku. Rekordowa XII edycja Rowerowego Maja zakończona

2026-06-12
Trzynasty Zjazd Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Gdańsku (fot. Radio Gdańsk/Tymon Nieśmiałek)
Trójmiasto

Onkolodzy i hematolodzy z całej Polski w Gdańsku. Dyskutują o leczeniu dzieci i młodych dorosłych

2026-06-12
Remontowana ulica Wiczlińska to kluczowa arteria w zachodniej części Gdyni
Trójmiasto

Jest nowy termin zamknięcia ulicy Wiczlińskiej w Gdyni

2026-06-12
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.