Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Bez kobiet nie ma wyborów. Za nami debata w Radiu Gdańsk [WIDEO]

16 maja 2025 11:05
w Trójmiasto
A A
(Fot. Radio Gdańsk/Pola Malańska)

(Fot. Radio Gdańsk/Pola Malańska)

Kobiety nie tylko głosują. Kobiety zmieniają świat. „Bez kobiet nie ma wyborów” – to tytuł debaty, która odbyła się w piątek w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk im. Janusza Hajduna.

W debacie wzięli udział:

  • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska
  • Małgorzata Wokacz–Zaborowska, dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej, przewodnicząca Pomorskiej Rady ds. Kobiet
  • Aleksandra Łoboda, koordynatorka działań polityczno-społecznych w Fundacji Widzialne
  • dr Paweł Trawicki, politolog z Uniwersytetu Gdańskiego

Debatę prowadziła Agnieszka Michajłow. W programie uczestniczyła młodzież z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku wraz z nauczycielami.

(Fot. Radio Gdańsk/Pola Malańska)

Dyskusja rozpoczęła się od pytania o oczekiwania, nadzieje i obawy względem niedzielnych wyborów.

ALEKSANDRA DULKIEWICZ: LICZBY I DANE ŚWIADCZĄ O TYM, ŻE FREKWENCJA BĘDZIE SPORA

– Zawsze jestem dobrej myśli, ale też nie jestem naiwna w życiu społecznym. Wiem, że nic się nie dzieje samo, dlatego wydaje mi się, że u nas w Gdańsku naprawdę konsekwentnie odrabiamy lekcje, jeśli chodzi o zachęcanie do udziału w wyborach. Mam nadzieję, że frekwencja będzie spora. Świadczą o tym także konkretne liczby i dane. Do spisu wyborców dopisało się prawie 44 tys. osób, gdzie w Gdańsku pamiętajmy, że zameldowanych jest około 450 tys. osób. Do spisu dopisało się 10 procent mieszkańców. Myślę, że dopisali się raczej po to, żeby pójść zagłosować. Mam zatem nadzieję, że frekwencja będzie spora. Rozstrzygnięcia w pierwszej turze pewnie nie będzie . Zapewne czeka nas dogrywka i dwa tygodnie ostrej debaty o przyszłości Polski i przyszłości kobiet w Polsce – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

(Fot. Radio Gdańsk/Pola Malańska)

DR PAWEŁ TRAWICKI: W TEJ KAMPANII MAMY DO CZYNIENIA Z EKSPLOZJĄ EMOCJI

– Spodziewam się wysokiej frekwencji. Mamy do czynienia z eksplozją emocji w trakcie tej kampanii. Emocje działają w dwojaki sposób: jeden stres mobilizuje, drugi paraliżuje. Mam wrażenie, że emocje, które teraz obserwujemy, spowodują, że frekwencja będzie wysoka. Było ryzyko, że potencjał, który został wypracowany w wyborach w 2023 roku, się wystudzi. Wśród młodych ludzi jest potencjał i mam nadzieję, że nie zostanie zmarnowany. Opowiadam się za udziałem kobiet w polityce nie dlatego, że jestem feministą, ale dlatego, że jestem rozsądny – stwierdził dr Paweł Trawicki, politolog z Uniwersytetu Gdańskiego.

(Fot. Radio Gdańsk/Pola Malańska)

ALEKSANDRA ŁOBODA: KAŻDY WYBORCA I WYBORCZYNI MOŻE ZNALEŹĆ OSOBĘ, KTÓRA REPREZENTUJE JEGO POGLĄDY

– Jestem pozytywnie zaskoczona tym, jak ta kampania przebiega, jeśli chodzi o wyborców i wyborczynie. My, jako Fundacja Widzialne, obawiałyśmy się tego, że te emocje będą dość negatywne. Były sondaże, które pokazywały, że co trzeci wyborca Lewicy i Trzeciej Drogi, jednak był rozczarowany tym rządem. Była obawa, że po październiku 2023 roku będzie jednak spadek mobilizacji społecznej przed tymi wyborami. Planując tę kampanię, obawiałyśmy się niskiego zaangażowania, a zaskoczyłyśmy się pozytywnie. Organizujemy różne wydarzenia profrekwencyjne. Na wszystkich są tłumy młodych osób, które są zainteresowane tym, na kogo zagłosować, jak oddać ważny głos, jak pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Widać społeczną energię i mam nadzieję, że frekwencja będzie wysoka. Faktycznie kandydatów i kandydatek jest 13. Reprezentują naprawdę bardzo różne poglądy i myślę, że każdy wyborca i wyborczyni może znaleźć osobę, która może reprezentować jego poglądy – zaznaczyła Aleksandra Łoboda, koordynatorka działań polityczno-społecznych w Fundacji Widzialne.

(Fot. Radio Gdańsk/Pola Malańska)

MAŁGORZATA WOKACZ-ZABOROWSKA: TEMAT WYBORÓW JEST POPULARNY WŚRÓD KOBIET

– Jest duża mieszanka nadziei i obaw. Nadzieja, że frekwencja będzie na odpowiednio wysokim poziomie i że wybory będą korzystne, także dla kobiet. Obawy o to, jaki będzie finał tych wyborów. Wiemy, że czeka nas trudny okres przed drugą turą. Liczę, że będzie wysoka frekwencja. Z moich rozmów z kobietami wynika, że temat wyborów jest popularny. Kobiety przyglądają się, przysłuchują, biorą udział w debatach, odważnie zadają pytania. Mam nadzieję, że zagłosują – podkreślała Małgorzata Wokacz–Zaborowska, dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej, przewodnicząca Pomorskiej Rady ds. Kobiet.

(Fot. Radio Gdańsk/Pola Malańska)

Debata była transmitowana na naszej stronie internetowej, Facebooku oraz platformie Youtube.

Posłuchaj materiału naszego reportera z tego wydarzenia:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2025/05/16052025_wim_debata.mp3

ua

Tagi: Agnieszka MichajłowAleksandra DulkiewiczAleksandra ŁobodaMałgorzata Wokacz–ZaborowskaPaweł Trawickiwybory prezydenckie 2025

REKLAMA

NAJNOWSZE

Morska farma wiatrowa Baltic Power. Szerokie ujęcie przedstawiające morską farmę wiatrową na otwartym morzu. Na pierwszym planie widoczna jest ciemnoniebieska, lekko pofalowana powierzchnia wody. W oddali, na linii horyzontu i przed nią, wznosi się kilkanaście białych turbin wiatrowych. Jedna z nich, usytuowana po prawej stronie kadru, znajduje się bliżej i jest wyraźniejsza, podczas gdy pozostałe są rozproszone w tle i maleją wraz z odległością. Nad horyzontem rozciąga się jasnobłękitne, lekko zamglone niebo. Po lewej stronie, na samym skraju kadru w oddali, majaczy zarys małej platformy morskiej
Region

Morska farma wiatrowa Baltic Power z 50 zainstalowanymi turbinami

Na morskiej farmie wiatrowej Baltic Power zainstalowano 50...

u.adahs
23 czerwca 2026 - 07:15
Dwie osoby siedzą przy drewnianym stole prezydialnym w zabytkowej sali obrad Rady Miasta Chojnice o ciemnych, bogato rzeźbionych drewnianych ścianach. Po lewej stronie siedzi kobieta o blond włosach w białej sukience, patrząca w stronę obiektywu. Po prawej stronie siedzi uśmiechnięty burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po otrzymaniu absolutorium i wotum zaufania. Burmistrz jest w białej koszuli z krótkim rękawem. Przed nimi na stole znajdują się mikrofony, dokumenty, długopis oraz butelka wody
Kaszuby

Burmistrz Chojnic Arseniusz Finster po raz 27. z absolutorium i wotum zaufania

Radni Chojnic większością głosów udzielili burmistrzowi Arseniuszowi Finsterowi...

Piotr Puchalski
22 czerwca 2026 - 21:04
Grupowe zdjęcie uczestników, pracodawców i przedstawicieli władz Gdańska na scenie Instytutu Kultury Miejskiej podczas gali 24. edycji programu Wakacyjny Staż
Trójmiasto

Od studenckiego Radia MORS do Radia Gdańsk. Laureatka miejskiego programu rozpoczyna staż

1390 studentów i absolwentów ubiegało się o 261...

k.pius
22 czerwca 2026 - 20:22

ZOBACZ TAKŻE

Zdjęcie przedstawia reżyserkę Magdalenę Małecką-Wippich stojącą na scenie przy mikrofonie podczas gali zamknięcia XXV edycji Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2026”. Kobieta uśmiecha się, ma spięte na czubku głowy ciemne włosy z różową ozdobą, nosi okulary w ciemnych oprawkach, długie wiszące kolczyki oraz czarną kreację. W prawej dłoni trzyma ciemną, geometryczną statuetkę Grand Prix. W tle znajduje się jaskrawoniebieski ekran z fragmentami białych napisów
Kultura

W Sopocie wręczono nagrody 25. Festiwalu „Dwa Teatry”. Radio Gdańsk wyróżniło Piotra Łabonarskiego i Andrzeja Brzoskę

2026-06-22
Gość Radia Gdańsk

Dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, będzie Gościem Radia Gdańsk

2026-06-22
Trzyczęściowy kolaż zdjęć przedstawiający zniszczenia po pożarze zakładu w Charnowie. Na lewym zdjęciu widoczna jest osmalona, pokryta czarną sadzą elewacja budynku z wypalonymi, pustymi otworami okiennymi. Środkowy kadr przedstawia dwie policjantki w ciemnych mundurach stojące tyłem do obiektywu, które obserwują i zabezpieczają teren przed częściowo spalonym budynkiem produkcyjnym. Po prawej stronie, za metalowym ogrodzeniem z siatki, stoi rząd niebieskich butli gazowych marki Gaspol o pojemności 11 kg
Słupsk

„By tylko złapać oddech”. Dramatyczne relacje mieszkańców po pożarze w Charnowie [FILM]

2026-06-22
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.