Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

W Rafinerii Gdańskiej powstanie instalacja do produkcji zielonego wodoru

22 lipca 2025 15:11
w Trójmiasto
A A
(Fot. Rafineria Gdańska/Materiały Prasowe)

(Fot. Rafineria Gdańska/Materiały Prasowe)

W połowie 2027 r. na terenie Rafinerii Gdańskiej planowane jest uruchomienie instalacji do produkcji zielonego wodoru wykorzystującej proces elektrolizy wody – poinformowała spółka we wtorek, 22 lipca. Elektrolizer o mocy 5 MW zostanie zrealizowany wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą.

Biuro komunikacji Rafinerii Gdańskiej poinformowało w komunikacie, że elektrolizer o mocy 5 MW powstanie w ramach zrestrukturyzowanej odsłony projektu PureH2, realizowanego przez rafinerię we współpracy z Orlenem i współfinansowanego z unijnego programu Connecting Europe Facility – Transport Blending Facility. Na generalnego wykonawcę projektu wybrano spółkę Electrum.

– Na terenie zakładu działa już instalacja doczyszczania, stacja sprężania i dystrybucji wodoru, a także dwa bateriowozy do jego transportu. Projekt przewiduje również budowę dwóch stacji tankowania – wyjaśniono.

PEŁNA INFRASTRUKTURA TOWARZYSZĄCA

W informacji podkreślono, że elektrolizer zostanie zrealizowany wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą.

– Zakres prac obejmuje opracowanie dokumentacji koncepcyjnej, projektów budowlanych i wykonawczych, dostawę urządzeń, montaż, uruchomienie instalacji, a także wykonanie robót ziemnych, fundamentowych oraz instalacji sanitarnych, elektrycznych i technologicznych – w tym budowę estakady – podano.

REDUKCJA EMISYJNOŚCI, PRZEWAGA W OBSZARZE PALIW ALTERNATYWNYCH

Zdaniem cytowanego w komunikacie prezesa Rafinerii Gdańskiej Adriana Szkudlarskiego, uruchomienie instalacji tego typu pozwoli spółce m.in. zredukować emisyjność procesów oraz zbudować przewagę w obszarze paliw alternatywnych.

– To inwestycja wpisująca się w unijne zielone regulacje, ale przede wszystkim w konkretne potrzeby rynku i sektora transportu. Cieszymy się, że możemy realizować ten projekt z partnerem, który rozumie zarówno technologię, jak i specyfikę pracy w środowisku przemysłowym – podkreślił Szkudlarski.

SPRAWDZONA METODA

Spółka podała, że instalacja będzie produkować 85 kg wodoru na godzinę i zostanie on wykorzystany jako paliwo dla środków transportu.

– W projekcie zastosowana zostanie technologia elektrolizy alkalicznej – sprawdzona, skalowalna i stosowana na całym świecie metoda produkcji zielonego wodoru. Electrum, jako generalny wykonawca, aktywnie uczestniczy w dostosowaniu technologii do specyfiki zakładu, współtworząc schematy technologiczne i integrując rozwiązania w istniejącą infrastrukturę rafinerii – wskazano w informacji.

Rafineria Gdańska zarządza jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjno-processingowych w tej części Europy. Jego moce przerobowe to ponad 10 mln ton ropy rocznie. Firma zatrudnia obecnie blisko 1,3 tys. pracowników. Będąc spółką joint venture posiada dwóch właścicieli: Orlen oraz Aramco Overseas Company B.V.

PAP/aKa

Tagi: Adrian SzkudlarskiRafineria Gdańskawodór

REKLAMA

NAJNOWSZE

minister sportu Jakub Rutnicki w Połchowie
Wiadomości

Minister sportu „na robocie” w Połchowie. „Nie ma nic piękniejszego niż praca w terenie”

Wynosił stare ławki i stoły, skuwał płytki ze...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 18:10
Polscy i ukraińscy politycy na schodach Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku podczas 15. Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy
Trójmiasto

Parlamentarzyści Polski i Ukrainy spotkali się w Gdańsku. „Historia nie może zabijać przyszłości”

W Gdańsku odbyła się dziś 15. sesja Zgromadzenia...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 17:10
Kasa biletowa w Sopot Centrum
Trójmiasto

Na parkingu podziemnym przy Sopot Centrum będzie można płacić kartą. Kierowcy czekali na to 10 lat

Pod koniec sierpnia zostanie wprowadzona płatność bezgotówkowa za...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 16:38

ZOBACZ TAKŻE

Konferencja Greenpeace w Gdańsku dot. bezpieczeństwa energetycznego
Trójmiasto

Wojenne lekcje z Ukrainy. Nowy raport Greenpeace ostrzeżeniem dla Polski

2026-06-24
Donald Tusk, Trasa Kaszubska
Kaszuby

Donald Tusk przetestował Trasę Kaszubską. Tak zachwalał nowy odcinek S6 [FILM]

2026-06-24
Forum Solidarności Polska-Ukraina w Gdańsku
Trójmiasto

Forum Solidarności Polska-Ukraina w Gdańsku. Wymiana doświadczeń i wsparcie w odbudowie

2026-06-24
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.