Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Otwarte podwórko stało się przystankiem dla bezdomnych. Mieszkańcy boją się wyrzucać śmieci

17 września 2025 17:19
w Trójmiasto
A A
(Fot. Radio Gdańsk/Tymon Nieśmiałek)

(Fot. Radio Gdańsk/Tymon Nieśmiałek)

To miejsce noclegu osób w kryzysie bezdomności, libacji alkoholowych, a czasem nawet zażywania narkotyków – relacjonują mieszkańcy. Mowa o zasieku śmietnikowym na jednym z sopockich podwórzy, które jest położone niedaleko najpopularniejszego miejskiego deptaka.

Problem, który trwa od dawna, dotyczy wspólnot mieszkaniowych z alei Niepodległości 793 i Bohaterów Monte Casino 5-9a. Mieszkańcy chcą zagrodzić podwórko oraz zmienić lokalizację wiaty śmietnikowej.

– Nie czuję się tutaj bezpiecznie. W tym śmietniku jest picie wódki, ci panowie wyjmują butelki i spijają resztki – relacjonuje jeden z mieszkańców. – Boję się córkę poprosić, żeby wyniosła śmieci, ponieważ są tam porozkładane materace, oni tam śpią i załatwiają się – przekazuje.

„CHCEMY, ŻEBY TEN TEREN ZOSTAŁ ZAGRODZONY”

Jarosław Setzke, właściciel jednego z mieszkań, członek zarządu wspólnoty, informuje, że zasiek śmietnikowy wielokrotnie zabezpieczano, jednak blokady były szybko niszczone przez osoby w kryzysie bezdomności.

– Zaproponowałem, żeby cały teren został zagrodzony. Chcielibyśmy go wydzierżawić i wówczas zamknąć. Sama dzierżawa nic nam nie daje – zaznacza Setzke. – My nie chcemy tego terenu zamurować, tylko zagrodzić – dodaje.

Wiceprezydent Sopotu Magdalena Cieślik podkreśla, że obecnie teren nie może zostać zagrodzony, ponieważ przebiega tam ciąg pieszy. Z kolei Jarosław Setzke uważa, że w przypadku postawienia wygrodzenia, wszelkie służby, mieszkańcy i pracownicy pobliskich zakładów nadal miałyby dostęp do podwórza.

WIATA ŚMIETNIKOWA KOŁO TORÓW KOLEJOWYCH?

Mieszkańcom zależy, aby nowa wiata śmietnikowa została umiejscowiona koło torów kolejowych. Miasto w ubiegłym roku kupiło nawet działkę na ten cel. Najpierw jednak wymagane są odstępstwa i zgody od PKP oraz Energi, a potem podpisanie umowy dzierżawy na ten teren.

– Mamy postarać się o specjalne zezwolenia od PKP i Energi. Zrzucono to na nas. Wydaje mi się, że nawet jeśli wystąpimy z pismami do tych firm, one będą chciały opinie od urzędników – twierdzi mieszkanka i członkini zarządu jednej ze wspólnot, pani Barbara. – Urząd miasta ma większy autorytet niż jakaś wspólnota kilkudziesięciu mieszkańców – uważa.

Jak zaznacza wiceprezydent Cieślik, wspólnoty jako inwestorzy powinny na własny koszt złożyć koncepcję zasieku śmietnikowego i przeprowadzić procedurę odstąpienia od warunków technicznych.

– To normalna procedura. Inwestor, poprzez Wydział Architektury, występuje o odstępstwa do ministerstwa, a wydział ten wniosek opiniuje. Informacja zwrotna dochodzi do nas w 1-2 miesiące – przekazuje wiceprezydent. – Mieszkańcy nalegają, aby miasto wystąpiło w zakresie tych odstępstw, jednak to nie jest nasza rola. Poinformowaliśmy ich w czerwcu, że wyrażamy zgodę, aby sporządzili koncepcję, którą należy przedłożyć, aby uzyskać odstępstwa. Tymczasem od czerwca nic się nie wydarzyło w tym zakresie – zaznacza.

MIASTO WIDZI PROBLEM, MIESZKAŃCY OCZEKUJĄ DOBREJ WOLI

Magdalena Cieślik wskazuje, że miasto zauważa problem.

– Tym terenem zajmuje się jeden konkretny strażnik miejski, do którego mieszkańcy mają numer komórkowy. Jeżeli znajdują się tam osoby postronne, są one przez niego legitymowane i prowadzone są procedury związane z pouczeniem i ukaraniem osoby – informuje wiceprezydent.

Mieszkańcy zatrudniają firmę sprzątającą, jednak zapewnia to porządek tylko na krótki czas. Jak podkreśla Jarosław Setzke, osoby poruszające się w tamtym rejonie nie czują się bezpiecznie, szczególnie po zmroku.

– My nie oczekujemy żadnego dofinansowania na budowę nowej wiaty śmietnikowej. Jesteśmy w stanie sfinansować ją sami. Teren chcemy dzierżawić. Oczekujemy tylko dobrej woli – mówi Setzke.

Posłuchaj materiału naszego reportera:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2025/09/17092025-osoby-w-kryzysie-bezdomnosci-sopot.mp3

Tymon Nieśmiałek/ua

Tagi: bezdomniSopotTymon Nieśmiałek

REKLAMA

NAJNOWSZE

ustawa metropolitalna samorządowcy apelują do prezydenta
Region

Ustawa metropolitalna czeka na podpis. Samorządowcy apelują do prezydenta

Pomorscy samorządowcy wspólnie apelują do prezydenta Karola Nawrockiego...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 14:00
Gdańsk deszczówka mikroretencja, pomorze otrzymało ponad 10 mln zł
Region

Nawet 8 tysięcy złotych dotacji na zatrzymanie deszczówki

Mieszkańcy Pomorza mogą ubiegać się o dofinansowanie na...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 13:37
Nowy quad zakupiony przez powiat kwidzyński
Powiśle

Specjalny quad pomoże strażakom z powiatu kwidzyńskiego

Będzie ułatwiał pracę strażakom między innymi w takich...

u.adahs
22 czerwca 2026 - 13:09

ZOBACZ TAKŻE

Gdynia Śródmieście, widok z lotu ptaka
Trójmiasto

Wpisanie Śródmieścia Gdyni na listę UNESCO pod znakiem zapytania

2026-06-22
Radiowóz, bez włączonych sygnałów uprzywilejowania, wyprzedza kolumnę pojazdów
Kaszuby

Radiowóz wyprzedzał „na trzeciego”. Policjant z Człuchowa ukarany

2026-06-22
Promenada Ustka
Słupsk

Promenada w Ustce zyska nowe oblicze? Są wizualizacje

2026-06-22
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.