Będzie to miejsce spotkań, edukacji i kultury, łączące wielowiekową historię z nowoczesną ofertą spędzania wolnego czasu. Gdańsk otrzymał prawie 30 mln zł z unijnego programu FEnIKS na remont kolejnych budynków zespołu poszpitalnego Bożego Ciała.
Jak mówiła Marta Cienkowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, będzie to miejsce przyjazne mieszkańcom.
– Ta inwestycja to 60 mln zł, natomiast finansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z funduszy europejskich, to niecałe 30 mln zł. Wspieramy te projekty, które mają stać się w przyszłości centrami aktywności społecznej. Oznacza to, że muszą przygotować specjalną ofertę dla społeczności lokalnej. To miejsce po zakończeniu inwestycji musi żyć – podkreślała.
HISTORIA NA NOWO
W części kompleksu będzie schronisko dla młodzieży. W pozostałej części planowana jest przestrzeń społeczno-kulturalna.
– Historię tego miejsca chcemy opowiedzieć na nowo – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Jesteśmy w miejscu wyjątkowym i szczególnym. Tutaj chcemy rozpocząć budowę opowieści o historii naszego miasta. To ma być pracownia Gdańska. Chcemy, żeby ta opowieść o Gdańsku była uzupełnieniem opowieści, które już są – dodała.
Cały remont ma się zakończyć najwcześniej za dwa lata.
Czytaj także:
Michał Karcz/aKa








