Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Więcej świadczeń i badań. Resort przypomina o zmianach w podstawowej opiece zdrowotnej

31 października 2023 16:05
w Polska / Świat, Zdrowie
A A
(Fot. Pixabay.com)

(Fot. Pixabay.com)

Ministerstwo Zdrowia przypomina, iż od 1 listopada 2023 roku wprowadzone zostaną zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Jak zapewnia resort, dzięki regulacjom więcej pacjentów skorzysta z większej liczby świadczeń, a lekarze zlecą więcej badań.

Ministerstwo Zdrowia podkreśliło we wpisie na platformie X, że więcej pacjentów skorzysta z opieki koordynowanej. W diabetologii są to pacjenci ze stanem przedcukrzycowym, a w endokrynologii – z nadczynnością tarczycy.

 

📢 Od 1 listopada 2023 r. wprowadzamy zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Więcej pacjentów skorzysta z opieki koordynowanej, a lekarze zlecą więcej badań.

Więcej informacji: https://t.co/DnU7AGslAq pic.twitter.com/UZExfiF15c

— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 31, 2023

Powstanie też nowy zakres opieki koordynowanej: diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek. W jego ramach pacjenci będą mieli dostęp do: kompleksowej porady, badania diagnostycznego UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu), konsultacji specjalistycznych, porad edukacyjnych, konsultacji dietetycznych.

Lekarz, który udziela świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, będzie mógł wystawiać skierowania na badania laboratoryjne. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zleci więcej badań diagnozujących alergie. Dzięki temu diagnostyka przy ich podejrzeniu będzie szybsza – pacjenci nie będą czekali w kolejce do specjalisty. Jeśli wyniki będą negatywne, lekarz POZ będzie szukał innych przyczyn zgłaszanych objawów. To przyspieszy właściwą diagnozę i skuteczną terapię.

PAP/ol

Tagi: kraj/świat TLlekarzMinisterstwo Zdrowiapacjencizmiany

REKLAMA

NAJNOWSZE

Zatrzymanie podejrzanego o groźby i znieważenie na tle narodowościowym obywatelki Ukrainy pseudokibica z Trójmiasta. Trzech mężczyzn stoi tyłem do obiektywu; środkowy z nich, ubrany w zieloną koszulkę i ciemne spodenki, ma ręce spięte z tyłu i jest prowadzony przez dwóch pozostałych mężczyzn. Twarze wszystkich osób na zdjęciu zostały mocno rozmyte w celu ochrony tożsamości. Po lewej stronie widoczny jest fragment ceglanej ściany oraz niebieski kosz na śmieci.
Trójmiasto

Trójmiejski pseudokibic zatrzymany za znieważenie kasjerki z Ukrainy. Szef MSWiA: „Zero tolerancji dla agresji” [FILM]

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i Komendy Wojewódzkiej...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 23:48
Widok z lotu ptaka na plac budowy drogi. Na piaszczystym terenie widoczna jest żółta ciężarówka wywrotka oraz pracująca obok niej duża koparka gąsienicowa. Ilustracja do rozpoczęcia przygotowań do budowy obwodnicy Starogardu Gdańskiego
Kociewie

Sąd rozstrzygnął spór o obwodnicę Starogardu Gdańskiego. GDDKiA szykuje się do podpisania umowy

Po roku skarg i odwołań kończą się kłopoty...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 23:29
Zmarł Mieczysław Serafin, wieloletni pracownik Radia Gdańsk (fot. Radio Gdańsk/Włodzimierz Raszkiewicz)
Wiadomości

Nie żyje Mieczysław Serafin, wieloletni dziennikarz i pracownik Radia Gdańsk

Zmarł Mieczysław Serafin, wieloletni dziennikarz związany z gdańską...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 22:34

ZOBACZ TAKŻE

Uroczystość wręczenia medali „Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużonego dla Zdrowia Narodu” w Słupsku. Na zdjęciu widać dużą grupę osób stojących w rzędach, z których większość to mężczyźni. Wszyscy ubrani są w eleganckie stroje, a wielu z nich ma przypięte do ubrań medale. Na pierwszym planie, po lewej stronie, stoi kilka osób z dokumentami w rękach, prawdopodobnie certyfikatami lub podziękowaniami. W tle widoczne są niebieskie banery z godłem Polski oraz napisy związane z krwiodawstwem. Całość ma charakter oficjalny i uroczysty
Słupsk

Zasłużeni honorowi dawcy krwi zostali docenieni w Słupsku

2026-06-18
Minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda z wizytą w słupskim szpitalu, 25.05.2026 r. (fot. Radio Gdańsk/Łukasz Kosik)
Słupsk

Wizyta minister zdrowia w Słupsku. 100-milionowy zastrzyk z KPO zmienia oblicze szpitala

2026-05-25
(Fot. Szpital Miejski w Miastku)
Słupsk

Ministerstwo nie zapłaci szpitalowi w Miastku za zlikwidowanie oddziału ginekologiczno-położniczego

2026-05-12
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.