W Centrum św. Jana w Gdańsku zawisła siedmiometrowa replika Księżyca autorstwa brytyjskiego artysty Luke’a Jerrama. Instalacja „Museum of the Moon” wykonana została na podstawie zdjęć NASA. Wystawę można oglądać do 4 lipca.
Rzeźba została pokazana w ramach projektu „Chyba śnisz…”, przygotowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.
W gotyckim wnętrzu dawnego Kościoła św. Jana umieszczono dużych rozmiarów eksponat przedstawiający Księżyc. Autorem instalacji jest Luke Jerram, brytyjski artysta znany z prac prezentowanych m.in. w muzeach, katedrach i na festiwalach na całym świecie. W swojej twórczości zajmuje się m.in. percepcją wizualną i tym, w jaki sposób ludzie różnie postrzegają rzeczywistość. Tworzy instalacje, rzeźby oraz projekty partycypacyjne, często łącząc sztukę z nauką i działaniami społecznymi.
MILION RAZY MNIEJSZA NIŻ ORYGINAŁ
Luke Jerram powiedział, że rzeźba „Museum of the Moon” powstała z wykorzystaniem zdjęć wykonanych przez satelity NASA. – Jest ona pół miliona razy mniejsza niż oryginał. Każdy centymetr odpowiada pięciu kilometrom w rzeczywistości – wyjaśnił artysta.
Jak dodał, przygotowanie pracy zajęło około sześciu miesięcy. Obiekt jest podświetlany od wewnątrz, dzięki czemu widzowie mogą oglądać szczegóły powierzchni Księżyca. Instalacji towarzyszy ścieżka dźwiękowa autorstwa brytyjskiego kompozytora Dana Jonesa.

– Księżyc na niebie jest dla nas widoczny tylko z jednej strony, a ta instalacja pozwala widzom, by przeszli dookoła i zobaczyli każdy szczegół – powiedział Jerram.
Artysta podkreślił, że pokazanie pracy w Gdańsku jest dla niego szczególnym doświadczeniem.
– To centrum kultury to naprawdę świetna lokalizacja dla tej instalacji. Jest naprawdę piękne, ma wspaniałą architekturę – zaznaczył.
INSTALACJĘ WIDZIAŁO JUŻ 30 MLN OSÓB
Wyjaśnił, że „Museum of the Moon” było dotąd prezentowane na festiwalach, w katedrach i muzeach nauki na całym świecie, m.in. w Hongkongu, San Francisco, Londynie i Paryżu. Jak dodał artysta, instalację zobaczyło już około 30 mln osób.
Jerram przyznał, że szczególnie zapamiętał reakcję małej dziewczynki, która po obejrzeniu rzeźby zapytała go, czy Księżyc wróci jeszcze na niebo. – Pamiętam małe dziecko, małą dziewczynkę, która do mnie podeszła i spytała, czy odstawię Księżyc na miejsce, więc musiałem jej odpowiedzieć, że oczywiście tak zrobię – powiedział
Replikę Księżyca można oglądać do 4 lipca. Wystawa jest czynna codziennie w godz. 10–20, z wyjątkami: 28 czerwca będzie dostępna w godz. 10–11 oraz 14–20, a 30 czerwca – w godz. 10–18.
W programie są oprowadzania kuratorskie z Anną Zalewską-Andruszkiewicz, zaplanowane na 25 czerwca i 2 lipca o godz. 20. Wstęp jest wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.
Z kolei w nocy z 3 na 4 lipca Centrum św. Jana będzie można zwiedzać przez całą noc.
PAP/puch








