Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Aktywny Senior” spotkało się w środę, 24 czerwca, na debacie w Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych. Debata została zorganizowana w ramach projektu „Seniorzy Gdańska aktywni fizycznie i umysłowo”.
– Współpraca ze Stowarzyszeniem „Aktywny Senior” jest dla nas bardzo cenna. Nasi studenci zyskują bezcenną wiedzę od ekspertów geriatrii, którzy wykładają na naszej uczelni – mówi dr n. med. Marzena Podgórska, prof. GAMNS, rektor Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych.
Posłuchaj rozmowy Anny Rębas:
W „Szkole Zdrowia” prowadzone są przez cały rok warsztaty, w których udział biorą nasi seniorzy – dodaje prezes Stowarzyszenia Antoni Furtak.

WYKŁAD EKSPERCKI
W środę jako ekspert wystąpiła znana z audycji Radia Gdańsk dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie, wykładowczyni Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych. Geriatra omówiła zagadnienie: „Zespół kruchości – problem w geriatrii. Jak rozpoznać i jakie są jego konsekwencje?”. Specjalistka prowadzi zajęcia ze studentami II roku pielęgniarstwa i fizjoterapii z zakresu psychogeriatrii i geriatrii.
– Wielu młodych ludzi zakłada, że będą pracować wyłącznie z pacjentami młodymi i rokującymi, tymczasem proces starzenia dotyczy wszystkich. Przyszli pielęgniarze i pielęgniarki muszą rozumieć realia starzenia się pacjentów – podkreśliła dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska.

GRONO SPECJALISTÓW
W debacie udział wzięli: Irena Samson – wiceprzewodnicząca Prezydium Gdańskiej Rady Seniorów, dr hab. Tomasz Lech, prof. GAMNS – pełnomocnik rektora ds. równego traktowania, Michał Sokół – dyrektor Centrum Rehabilitacji Leczniczej, naczelny fizjoterapeuta Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o. Debatę prowadziła dr n. med. Marzena Podgórska, prof. GAMNS.
Konferencja podsumowująca rok akademicki na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym Nauk Stosowanych odbyła się z udziałem władz miasta i województwa oraz gości honorowych. Wykłady dla seniorów dofinansowuje Miasto Gdańsk.

SZKOŁA ZDROWIA
„Szkoła Zdrowia” to element edukacji skierowany do osób starszych i z niepełnosprawnościami. Celem jest przybliżenie podstaw wiedzy z nauk o zdrowiu w przystępnej formie, prowadzonej przez wykładowców akademickich (od magistra do profesora). Działanie to wspiera profilaktykę prozdrowotną poprzez naukę samodzielnej dbałości o zdrowie.
Stowarzyszenie „Aktywny Senior” prowadzi program od stycznia 2024 roku w ramach porozumień z uczelniami:
- Akademią Medyczną Nauk Stosowanych w Gdańsku
- Gdańskim Uniwersytetem Medycznym
- Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu
- oraz okazjonalnie z uczelniami z Białegostoku, Łodzi i innych miast.
Anna Rębas/puch








