Trwa drugi dzień Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku. Głównym tematem rozmów jest międzynarodowa pomoc gospodarcza i obronna dla Kijowa.
Program tegorocznej edycji konferencji podzielono na pięć filarów tematycznych: biznes, bezpieczeństwo i obronność, integracja z Unią Europejską, rozwój regionalny oraz kapitał ludzki. Jedną z mówczyń panelu pt. „Odbudowa pod ostrzałem: ochrona zaufania, mediów i przejrzystości przed rosyjską wojną kognitywną” była wicepremier ds. polityki humanitarnej i minister kultury Ukrainy Tetiana Bereżna. Podkreśliła, że informacyjne zaufanie oraz dostęp do informacji jest kluczowym warunkiem zwycięstwa i obrony Ukrainy. Bereżna zaznaczyła też, że Rosja dopuściła się zbrodni przeciwko dziennikarzom.
– 131 pracowników mediów zostało zabitych, a 29 uprowadzonych. To nie są tylko liczby. To są fakty, które pokazują, że Rosja atakuje za swobodę wypowiedzi i dostępu do informacji – stwierdziła.
„ODBUDOWA ZACZYNA SIĘ OD WSPÓŁPRACY”
Dwa listy intencyjne dotyczące odbudowy ukraińskiego rynku energetycznego podpisała w piątek podczas konferencji firma Polimex Mostostal. Umowy podpisano z firmami Valmet i Siemens Energy.
– Umowy dotyczą elektrowni gazowych typu CCGT, OCGT, a także budowy elektrociepłowni gazowych w oparciu o silniki gazowe. Konferencja to miejsce, gdzie możemy się spotkać, wymienić swoje poglądy, sformalizować jest i przejść do następnego etapu realizacji – zaznaczył prezes Polimex Mostostal Jakub Stypuła.
Podczas konferencji ma zostać podpisanych łącznie 160 umów na kwotę 10 miliardów euro. Do Kijowa trafiła w czwartek pierwsza transza unijnej pożyczki w wysokości 3,2 miliarda euro.
– Odbudowa zaczyna się od współpracy. Ukraińcy potrzebują współpracy na poziomie służby politycznej, a także na poziomie samorządowym – podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
PODOBNE ROZWIĄZANIA
Polska chce korzystać z doświadczeń Ukrainy w zakresie wykorzystywania technologii dronowych – mówił podczas konferencji podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Rafał Rosiński. Dodał, że zarówno Polska, jak i Ukraina stosują podobne rozwiązania w aplikacjach rządowych.

– Jako Ministerstwo Cyfryzacji jesteśmy dumni z aplikacji mObywatel. Ukraina posiada odpowiednik tej aplikacji. To Diia, która jest powiązana z mObywatelem. Obywatele Ukrainy za pomocą aplikacji mogą przekraczać granicę pomiędzy Polską i Ukrainą, a także poruszać się po strefie Schengen – wyjaśnił Rosiński.
Podczas drugiego dnia konferencji poruszanych jest wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem.
Tymon Nieśmiałek/PAP/mk








