W sobotę, 27 czerwca, rozpoczyna się modernizacja Węzła Hucisko w Gdańsku. W związku z rozpoczęciem prac zmieni się organizacja komunikacji miejskiej w Śródmieściu, a tramwaje zostaną skierowane na trasy objazdowe. Największe utrudnienia potrwają do końca sierpnia, natomiast część prac torowych na Podwalu Przedmiejskim będzie kontynuowana do początku października.
Prace na Hucisku to jeden z elementów pakietu inwestycji realizowanych w Śródmieściu, który obejmuje: przebudowę torowiska na Podwalu Przedmiejskim wraz z modernizacją Mostu nad Starą Motławą, remont wiaduktu Okopowa oraz wcześniejszą modernizację sieci trakcyjnej na ul. 3 Maja. Część tych zadań została już wykonana, kolejne będą prowadzone w najbliższych miesiącach.

OD SOBOTY ZMIANY TRAS TRAMWAJÓW
Do 30 sierpnia tramwaje nie będą przejeżdżały przez Węzeł Hucisko. Większość linii zostanie skierowana objazdem przez ul. 3 Maja.
- Tramwaje linii 2, 3, 6, 10, 11, 12 i 63 pojadą od Bramy Oliwskiej przez ul. 3 Maja, a następnie wrócą na swoje stałe trasy.
- Linie 8 i 9 będą kursowały wyłącznie do przystanku Dworzec Główny.
- Na czas remontu zawieszone zostanie kursowanie linii 4 i 7.
Dla pasażerów podróżujących w kierunku Stogów uruchomiona zostanie bezpłatna autobusowa linia zastępcza T8, kursująca pomiędzy Dworcem Głównym a Stogami i Stogami Plażą. Autobusy będą kursowały z częstotliwością około 5 minut.
W piątek, 31 sierpnia zakończy się remont Węzła Hucisko i tramwaje wrócą na swoje podstawowe trasy przez centrum miasta. Nadal prowadzone będą jednak prace związane z przebudową torowiska na Podwalu Przedmiejskim. W związku z tym od początku września do początku października linie 8 i 9 będą kursowały do przystanku Śródmieście SKM. Pozostałe linie tramwajowe wrócą do swoich stałych tras.

PUNKTY INFORMACYJNE
Aby ułatwić mieszkańcom przygotowanie się do zmian, uruchomione zostały punkty informacyjne, w których można uzyskać informacje o nowych trasach, przesiadkach oraz funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
Punkty będą działały:
- 26 czerwca (piątek) – Dworzec Główny, LOT oraz przystanek Głęboka, w godz. 14.00–17.00,
- 27 czerwca (sobota) – Dworzec Główny i LOT, w godz. 10.00–14.00,
- 29 czerwca (poniedziałek) – Dworzec Główny i LOT, w godz. 7.00–10.00 i 14.00–17.00,
- 30 czerwca (wtorek) – Dworzec Główny i LOT, w godz. 7.00–10.00 i 14.00–17.00.
Dodatkowo w poniedziałek, 29 czerwca, przy przystanku Brama Oliwska obecni będą pracownicy Centrali Ruchu, którzy pomogą pasażerom w pierwszych dniach obowiązywania nowej organizacji komunikacji miejskiej.

ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW
- Linia 100
Zmiana rozkładów jazdy obowiązujących w soboty, niedziele i święta.
- Linie 123 (dni powszednie, soboty i niedziele) i 183 (dni powszednie)
W związku z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu na ulicy Nowe Podwale Grodzkie w kierunku centrum, wprowadzony zostanie objazd. Od przystanku Brama Nizinna 01 do przystanku Toruńska 01 autobusy pojadą trasą: Dolna Brama – Pod Zrębem – Rzeźnicka – Toruńska – Okopowa i dalej po swojej trasie.
Wyłączony z obsługi będzie przystanek Urząd Wojewódzki / Marszałkowski 01. W zamian uruchomiony zostanie tymczasowy przystanek Urząd Wojewódzki / Marszałkowski 91 zlokalizowany przy ul. Rzeźnickiej.
- Linia 158
W dni powszednie uruchomiony zostanie dodatkowy kurs z przystanku Rondo Mazowieckiego 02 w kierunku Wrzeszcza, obsługiwany przez autobus z uchwytami do przewozu rowerów.
- Linia 600
Zmiana rozkładów jazdy. W celu lepszego skomunikowania z tramwajami linii 60 zostanie wprowadzony dwuminutowy postój na przystanku Polsat Plus Arena Gdańsk 03.
- Linia 606 (dni powszednie, soboty i niedziele i święta)
Uruchomienie w godz. 8.59 – 21.14 w dni powszednie z częstotliwością co około 30 minut.
Zwiększenie częstotliwości do co około 30 minut w soboty, niedziele i święta.
- Linia 607
Linia będzie funkcjonować w soboty, niedziele i święta w godz. 9.00 – 18.30. Autobusy będą kursować co 120 minut na trasie Pruszcz Gdański Rondo Kaszubskie – Sobieszewo.
- Linia 612 (soboty, niedziele i święta)
Autobusy będą jeździć w godz. 8.00 – 20.35 na trasie Śródmieście SKM – Sobieszewo.
Odjazdy w kierunku Sobieszewa będą się rozpoczynać z przystanku Śródmieście SKM 04 znajdującego się od strony centrum handlowego, a nie jak dotychczas z przystanku Śródmieście SKM 03.
Linia będzie obsługiwana autobusami z uchwytami do przewozu rowerów oraz przyczepką rowerową.
- Linia 622
Autobusy rozpoczną kursy również w dni powszednie – w godz. 8.50 – 18.30 co ok. 20 minut.
- Linia 658 (dni powszednie)
Autobusy rozpoczną kursy również w dni powszednie w godz. 10.00 – 19.50 co ok. 20 minut.
Linia będzie obsługiwana autobusami z uchwytami do przewozu rowerów.
- Linia T8
Trasa linii autobusu zastępczego T8 zostanie wydłużona do Dworca Głównego. Od przystanku Miałki Szlak 01 w kierunku Dworca Głównego obowiązuje trasa: ul. Elbląska, Głęboka, Siennicka, Podwale Przedmiejskie, Wały Jagiellońskie – Podwale Grodzkie. Powrót – taką samą trasą. Na trasie obowiązują przystanki jak w załączonych wykazach.
W rejonie skrzyżowania ul. Głębokiej i Siennickiej obowiązują przystanki Głęboka 01 (na PAT) przy ul. Siennickiej (w kierunku Dworca Głównego) i Głęboka 91 przy ul. Głębokiej (w kierunku Stogów – bez wjazdu na pas autobusowo-tramwajowy).
W dni powszednie w godz. ok. 09.00-19.00 co ok. 10 min. wydłużenie kursów do przystanku Stogi Plaża.
Korekta godzin odjazdów w obu kierunkach.
- Dla linii 112, 138, 166, 178, 186, 212 i T8
Na czas remontu torowiska w ciągu ul. Podwale Przedmiejskie przystanki autobusowe Chmielna 03 i 04 tracą status na żądanie i zostają przystankami stałymi.
oprac. puch








