Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Ustka może stracić status uzdrowiska. „To być lub nie być dla miasta”

11 marca 2015 09:41
w Wiadomości
A A

Wygasła koncesja na wydobycie wód solankowych, a bez tego działalność uzdrowiska nie jest możliwa. Powinna ją odnowić prywatna spółka, która kupiła Uzdrowisko Ustka. Nie zrobiła jednak tego i dlatego koncesja w 2014 roku wygasła. Ministerstwo Zdrowia co kilka lat kontroluje czy miejscowości spełniają wymogi uzdrowiskowe. Jednym z nich wydobywanie solanki lub borowin z co najmniej jednego źródła. Ustka nie może czerpać borowin, bo Sanepid stwierdził, że są zanieczyszczone. Zostaje solanka, ponieważ istnieje już odwiert, ale jest nieużywany. Na udrożnienie odwiertu i przywrócenie koncesji złożą się między innymi władze miasta i gminy oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka.

Prezes LOT Ustka Jacek Traczyk mówi, że to „być albo nie być” dla miasta. – Bez uzdrowiska nie ma Ustki. Turystyka, również zdrowotna, daje miastu cztery miliony złotych rocznie. Pracę ma czterysta pięćdziesiąt osób, które pracują w uzdrowiskach, ośrodkach leczniczych i przychodniach. Nie stać nas na stratę takiego przywileju. Dlatego branża turystyczna, choć pewnie nie cała, dołoży do tego interesu.

Trzysta tysięcy złotych pochodzić ma z funduszy zewnętrznych. Reszta, czyli czterysta pięćdziesiąt tysięcy złotych dołożą miasto Ustka, gmina Ustka oraz LOT Ustka. – Jestem podbudowany postawą naszego biznesu. To ważne, że działamy razem. Nie chcę tłumaczyć jak to się stało, że koncesja na wydobycie solanki w 2014 roku wygasła. To sprawa moich poprzedników oraz spółki, która kupiła uzdrowisko. Musimy odnowić koncesję i udrożnić odwiert. I to jak najszybciej, powiedział burmistrz Ustki Jacek Graczyk.

– Nie ma możliwości żebyśmy działali bez solanki. Do tej pory używaliśmy szlamu ciechocińskiego oraz soli iwanickiej, ale resort zdrowia tego zakazał. Sprowadzamy też borowiny z Kołobrzegu, ale zgodnie z nowymi przepisami Ministerstwa Zdrowia trzeba mieć dostęp do solanki czystej z terenu własnej działalności. Bez tego odwiertu zamykamy uzdrowiska i będziemy zwykłymi ośrodkami wypoczynkowymi. To byłaby ogromna strata, mówiła Anna Szomborg, prezes uzdrowiska Tęcza w Ustce.

Komisja gospodarki Rady Miejskiej w Ustce upoważniła burmistrza do podjęcia odpowiednich kroków dla ratowania statusu uzdrowiska dla miasta. Wydobyciem solanki ma się zająć powołana w tym celu spółka. Lecznicza woda będzie wydobywania z głębokości ośmiuset metrów.

pw/as
Tagi: turystykaUstka

REKLAMA

NAJNOWSZE

W tym miejscu w Gdańsku powstanie kompleks tenisowy. nz. m.in Jakub Rutnicki, Tymon Litwic czy Piotr Borawski
Trójmiasto

W Gdańsku powstanie kompleks tenisowy. Minister sportu: „Potrzebowaliście nowego domu”

Miasto Gdańsk dostało wsparcie w kwocie prawie 4...

k.pius
25 czerwca 2026 - 15:27
Budynek Urzędu Miasta w Tczewie (Fot. KFP/Daniel Słoboda)
Powiśle

Prezydent Tczewa nie otrzymał wotum zaufania po głosowaniu radnych

Prezydent Tczewa Łukasz Brządkowski nie uzyskał wotum zaufania....

k.pius
25 czerwca 2026 - 14:32
Premier Polski Donald Tusk, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen, komisarz UE ds. obrony Andrius Kubilius, premier Estonii Kristen Michal, prezydent Litwy Gitanas Nauseda, premier Finlandii Petteri Orpo, premier Łotwy Andris Kulbergs oraz prezydent Rumunii Nicusor Dan
Trójmiasto

Szczyt wschodniej flanki w Gdańsku. Koordynacja działań przeciw rosyjskiej agresji

W czwartek w Gdańsku z udziałem premiera Donalda...

u.adahs
25 czerwca 2026 - 14:21

ZOBACZ TAKŻE

Promenada Ustka
Słupsk

Promenada w Ustce zyska nowe oblicze? Są wizualizacje

2026-06-22
ratownik wodny na plaży
Słupsk

Wypełnione po brzegi plaże i rekordowa liczba interwencji. Ratownicy apelują o ostrożność

2026-06-21
Ratownicy wodni na plaży wschodniej w Ustce. Dwóch ratowników w czerwono-czarnych strojach z napisem "RATOWNIK" na plecach. Stoją na piaszczystej plaży i patrzą w stronę morza. Obok nich znajdują się pomarańczowe boje ratunkowe. W oddali biało-niebieski budynek z czerwoną flagą na dachu. Plaża jest opustoszała, a w tle widać linię horyzontu z morzem, niebo jest zachmurzone. To początek sezonu kąpielowego
Słupsk

Ustka pod nadzorem ratowników. Zaczęli pracę na plaży wschodniej

2026-06-16
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.