Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Ustka może stracić status uzdrowiska. „To być lub nie być dla miasta”

11 marca 2015 09:41
w Wiadomości
A A

Wygasła koncesja na wydobycie wód solankowych, a bez tego działalność uzdrowiska nie jest możliwa. Powinna ją odnowić prywatna spółka, która kupiła Uzdrowisko Ustka. Nie zrobiła jednak tego i dlatego koncesja w 2014 roku wygasła. Ministerstwo Zdrowia co kilka lat kontroluje czy miejscowości spełniają wymogi uzdrowiskowe. Jednym z nich wydobywanie solanki lub borowin z co najmniej jednego źródła. Ustka nie może czerpać borowin, bo Sanepid stwierdził, że są zanieczyszczone. Zostaje solanka, ponieważ istnieje już odwiert, ale jest nieużywany. Na udrożnienie odwiertu i przywrócenie koncesji złożą się między innymi władze miasta i gminy oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Ustka.

Prezes LOT Ustka Jacek Traczyk mówi, że to „być albo nie być” dla miasta. – Bez uzdrowiska nie ma Ustki. Turystyka, również zdrowotna, daje miastu cztery miliony złotych rocznie. Pracę ma czterysta pięćdziesiąt osób, które pracują w uzdrowiskach, ośrodkach leczniczych i przychodniach. Nie stać nas na stratę takiego przywileju. Dlatego branża turystyczna, choć pewnie nie cała, dołoży do tego interesu.

Trzysta tysięcy złotych pochodzić ma z funduszy zewnętrznych. Reszta, czyli czterysta pięćdziesiąt tysięcy złotych dołożą miasto Ustka, gmina Ustka oraz LOT Ustka. – Jestem podbudowany postawą naszego biznesu. To ważne, że działamy razem. Nie chcę tłumaczyć jak to się stało, że koncesja na wydobycie solanki w 2014 roku wygasła. To sprawa moich poprzedników oraz spółki, która kupiła uzdrowisko. Musimy odnowić koncesję i udrożnić odwiert. I to jak najszybciej, powiedział burmistrz Ustki Jacek Graczyk.

– Nie ma możliwości żebyśmy działali bez solanki. Do tej pory używaliśmy szlamu ciechocińskiego oraz soli iwanickiej, ale resort zdrowia tego zakazał. Sprowadzamy też borowiny z Kołobrzegu, ale zgodnie z nowymi przepisami Ministerstwa Zdrowia trzeba mieć dostęp do solanki czystej z terenu własnej działalności. Bez tego odwiertu zamykamy uzdrowiska i będziemy zwykłymi ośrodkami wypoczynkowymi. To byłaby ogromna strata, mówiła Anna Szomborg, prezes uzdrowiska Tęcza w Ustce.

Komisja gospodarki Rady Miejskiej w Ustce upoważniła burmistrza do podjęcia odpowiednich kroków dla ratowania statusu uzdrowiska dla miasta. Wydobyciem solanki ma się zająć powołana w tym celu spółka. Lecznicza woda będzie wydobywania z głębokości ośmiuset metrów.

pw/as
Tagi: turystykaUstka

REKLAMA

NAJNOWSZE

Pobici piłkarze Polonii Chodzież po przegranym finale baraży do 3. ligi
Powiśle

Bójka po meczu w Nowym Stawie. Pobito piłkarzy, bramkarz stracił przytomność

Czterech piłkarzy Polonii Chodzież zostało pobitych po niedzielnym...

k.pius
25 czerwca 2026 - 13:46
autobus gdynia
Trójmiasto

Linia 940 bezpłatna dla mieszkańców Wiczlińskiej w Gdyni

Dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców rejonu modernizowanego, zamkniętego odcinka...

u.adahs
25 czerwca 2026 - 13:25
Michał Dziergas, radny dzielnicy Śródmieście, z mieszkańcami
Trójmiasto

Ponad 1200 podpisów przeciwko zabudowie Boiska pod Wierzbami

Ponad 1200 osób podpisało petycję w obronie Boiska...

Martyna Krawcewicz
25 czerwca 2026 - 12:44

ZOBACZ TAKŻE

Promenada Ustka
Słupsk

Promenada w Ustce zyska nowe oblicze? Są wizualizacje

2026-06-22
ratownik wodny na plaży
Słupsk

Wypełnione po brzegi plaże i rekordowa liczba interwencji. Ratownicy apelują o ostrożność

2026-06-21
Ratownicy wodni na plaży wschodniej w Ustce. Dwóch ratowników w czerwono-czarnych strojach z napisem "RATOWNIK" na plecach. Stoją na piaszczystej plaży i patrzą w stronę morza. Obok nich znajdują się pomarańczowe boje ratunkowe. W oddali biało-niebieski budynek z czerwoną flagą na dachu. Plaża jest opustoszała, a w tle widać linię horyzontu z morzem, niebo jest zachmurzone. To początek sezonu kąpielowego
Słupsk

Ustka pod nadzorem ratowników. Zaczęli pracę na plaży wschodniej

2026-06-16
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.