Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Gdańsk zaczyna walkę z nadwagą wśród uczniów. Będzie rewolucja w stołówkach

24 sierpnia 2015 12:14
w Wiadomości
A A

Jeśli makaron, to tylko ciemny. Zamiast śmietany – jogurt, a jeśli pieczywo, to tylko pełnoziarniste. Gdańskie stołówki szkolne przejdą prawdziwą rewolucję. Wszystko dzięki pilotażowemu programowi „Gdańsk – jemy zdrowo”.

Jak wynika z danych statystycznych aż 20 proc. uczniów gdańskich szkół podstawowych ma nadwagę, a 25 proc. ma problemy z wydolnością fizyczną. Urzędnicy chcą to zmienić, dlatego od 1 września uruchamiają pilotażowy program „Gdańsk – jemy zdrowo”, w ramach którego w menu 20 szkolnych stołówek pojawią się tylko pełnowartościowe posiłki.

– Ponadto rodzice, dzięki internetowym publikacjom jadłospisów, będą mieli możliwość kontroli tego, co w szkołach zjadają dzieci. Szkoła musi uczyć postaw najważniejszych. Ważne są nie tylko dobre oceny, ale też przygotowanie do życia, przekonuje Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

Na razie program działać będzie w 20 placówkach edukacyjnych, jednak urzędnicy chcą, by w kolejnych latach realizowany był we wszystkich 200 samorządowych przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach w Gdańsku. Realizacja programu możliwa będzie dzięki przeszkoleniu pracowników szkolnych stołówek. Osoby te mają już za sobą kursy z zakresu dietetyki, które przeprowadzane były w ramach innego programu miejskiego, tj. „6, 10, 14 dla zdrowia”.

To nie jedyna nowość w gdańskich placówkach oświatowych. Jak deklaruje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, w 23 gdańskich szkołach zmodernizowane zostaną pracownie komputerowe. Do wybranych szkół trafi 436 nowych komputerów, drukarek i skanerów. – To będą zakupy zbiorowe, czyli jedna szkoła w imieniu pozostałych szkół dokona zakupu. Ten program będzie sukcesywnie realizowany, żeby osiągnąć wskaźniki zachodnioeuropejskie, jeśli chodzi o nasączenie szkół dobrym, nowoczesnym, funkcjonującym sprzętem komputerowym, wyjaśnia prezydent Gdańska.

1 września rok szkolny 2015/2016 w Gdańsku rozpoczną ponad 54 tysiące dzieci i nastolatków. Pierwszoklasistów będzie ponad 6300, z czego około cztery tysiące to sześciolatki. Zgodnie z planem, w 2016 roku na szkolne inwestycje przeznaczonych zostanie 96,4 mln złotych.

ep/mmt

Tagi: edukacjaGdańsk

REKLAMA

NAJNOWSZE

Na zdjęciu wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak i wiceminister Arkadiusz Marchewka
Kociewie

Pociągi do Tczewa pojadą 200 km/h. Zaczyna się budowa nowego toru

Zaczynają się prace związane z rozbudową linii kolejowej...

Anna Kobryń
26 czerwca 2026 - 16:46
Uczniowie na zakończeniu roku szkolnego
Wiadomości

Ostatni dzwonek już wybrzmiał. Przyszedł czas na zasłużone wakacje [POSŁUCHAJ]

Po 10 miesiącach nauki wreszcie przyszedł czas na...

Martyna Krawcewicz
26 czerwca 2026 - 16:35
Widok z góry na zbliżenie tymczasowej blokady na nowo wybudowanym odcinku drogi ekspresowej S6. Na obu jezdniach ustawiono metalowe zapory oraz pionowe, biało-czerwone pachołki ostrzegawcze uniemożliwiające ruch. Na lewym pasie stoi biały furgon techniczny z otwartymi drzwiami kabiny, policyjny motocykl oraz jedna osoba w ciemnym ubiorze. Na prawej jezdni, tuż przy barierze energochłonnej oddzielającej kierunki ruchu, zaparkowany jest drugi policyjny motocykl, a obok niego stoją dwie osoby. W oddali, za blokadą, lewym pasem jedzie inny biały samochód dostawczy. Po obu stronach trasy rozciągają się zielone pola uprawne, a na horyzoncie widoczna jest farma wiatrowa z białymi wiatrakami pod błękitnym niebem
Słupsk

Ze Szczecina do Trójmiasta w trzy godziny. Trasą Kaszubską pojechali pierwsi kierowcy [FILM]

Drogowcy dopuścili do ruchu ostatni odcinek drogi ekspresowej...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 16:11

ZOBACZ TAKŻE

Firmy Orlen i Naftogaz zawarły porozumienie podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy w Gdańsku
Trójmiasto

Wsparcie odbudowy Ukrainy. Orlen i Naftogaz podpisały porozumienia

2026-06-26
Podpisanie listu intencyjnego podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Umowy na kwotę 10 miliardów euro. Drugi dzień Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy

2026-06-26
Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU 2). Nz. minister energii Miłosz Motyka
Trójmiasto

Nowa jednostka FSRU 2 na Zatoce Gdańskiej. „Gwarancja poprawy odporności gospodarki”

2026-06-25
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.