Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

To już seria profanacji grobów. Policja o sprawcach: „Niszczą nagrobki i kradną szczątki”

23 listopada 2015 13:21
w Wiadomości
A A

Trwa czarna seria profanowania zwłok na cmentarzach w północnej Polsce. W ostatnich tygodniach ukradziono szczątki zmarłych z cmentarzy w Elblągu i Olsztynie. Z podobnymi grabieżami mieliśmy do czynienia przed rokiem w Gdyni i Lęborku. Policjanci sprawdzają, czy kradzieże w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim mają ze sobą coś wspólnego. Temat powrócił za sprawą wydarzeń w Elblągu i Olsztynie, gdzie w ostatnich tygodniach wykradziono zwłoki z grobów. Policjanci sprawdzają, czy kradzieże mają coś wspólnego z tymi w Gdyni i Lęborku.

ZORGANIZOWANA GRUPA?

Śledczy dostrzegają kilka wspólnych elementów: złodzieje okradali groby z cmentarzy położonych na uboczu, działali w nocy, najpierw rozbijali nagrobek, a potem dokopywali się do trumny. Zwłoki – poza przypadkiem z Elbląga – miały od trzech do maksymalnie kilkunastu lat.

Potencjalnych grup, które policjanci biorą pod uwagę, jest sporo. Policja sprawdzała m.in. studentów medycyny, którzy mogliby poszukiwać ludzkich szczątków do nauki. Sprawdzano osoby, które mogłyby szukać w trumnach kosztowności, rozmawiano też z osobami mającymi różne zaburzenia psychiczne. Póki co te poszukiwania nie przyniosły jednak skutku.

MAKABRYCZNE ODKRYCIA W GDYNI

W Gdyni części zwłok z grobów wykradziono na niewielkim cmentarzu parafialnym w dzielnicy Leszczynki. Pierwsza profanacja grobu wydarzyła się przed rokiem,  listopadzie. Druga była w styczniu 2015 r. W kwietniu na podobnie zdewastowany grób natrafiono w Lęborku. Ktoś zdemolował rodzinny grobowiec, zniszczył dwie trumny a z jednej ukradł zwłoki. Niedługo później część wyjętego ciała policjanci znaleźli na cmentarzu, resztę dwieście metrów dalej w lesie. Szczątki należały do mężczyzny pochowanego w 2002 roku.

Śledztwa w tej sprawie zostały umorzone, bo nie znaleziono sprawców. Nie oznacza to jednak, że policjanci przestali ich szukać. – Formalny status tych konkretnych śledztw nie ma znaczenia. Specjalnie powołana w tym celu grupa nadal pracuje – poinformował Michał Rusak z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

Sylwester Pięta/mich
Tagi: cmentarzElblągGdyniakradzieżLęborkzłodzieje

REKLAMA

NAJNOWSZE

Na zdjęciu wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak i wiceminister Arkadiusz Marchewka
Kociewie

Pociągi do Tczewa pojadą 200 km/h. Zaczyna się budowa nowego toru

Zaczynają się prace związane z rozbudową linii kolejowej...

Anna Kobryń
26 czerwca 2026 - 16:46
Uczniowie na zakończeniu roku szkolnego
Wiadomości

Ostatni dzwonek już wybrzmiał. Przyszedł czas na zasłużone wakacje [POSŁUCHAJ]

Po 10 miesiącach nauki wreszcie przyszedł czas na...

Martyna Krawcewicz
26 czerwca 2026 - 16:35
Widok z góry na zbliżenie tymczasowej blokady na nowo wybudowanym odcinku drogi ekspresowej S6. Na obu jezdniach ustawiono metalowe zapory oraz pionowe, biało-czerwone pachołki ostrzegawcze uniemożliwiające ruch. Na lewym pasie stoi biały furgon techniczny z otwartymi drzwiami kabiny, policyjny motocykl oraz jedna osoba w ciemnym ubiorze. Na prawej jezdni, tuż przy barierze energochłonnej oddzielającej kierunki ruchu, zaparkowany jest drugi policyjny motocykl, a obok niego stoją dwie osoby. W oddali, za blokadą, lewym pasem jedzie inny biały samochód dostawczy. Po obu stronach trasy rozciągają się zielone pola uprawne, a na horyzoncie widoczna jest farma wiatrowa z białymi wiatrakami pod błękitnym niebem
Słupsk

Ze Szczecina do Trójmiasta w trzy godziny. Trasą Kaszubską pojechali pierwsi kierowcy [FILM]

Drogowcy dopuścili do ruchu ostatni odcinek drogi ekspresowej...

Piotr Puchalski
26 czerwca 2026 - 16:11

ZOBACZ TAKŻE

Centrum Elektroniki Militarnej w Gdyni
Trójmiasto

Centrum Elektroniki Militarnej w Gdyni będzie mieć systemy obrony przeciwlotniczej.

2026-06-26
Ćwiczenia "Dzielny Dzik 26" w Elblągu
Elbląg

Szturm na teren portu. Ćwiczenia wojskowe w Elblągu

2026-06-26
(fot. KFP/Kacper Kowalski)
Elbląg

Zmiany w obchodach Dni Elbląga. Upał pokrzyżował plany

2026-06-26
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.