Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Gimnazja do likwidacji, więc nauczyciele do zwolnienia? Pomorska kurator oświaty: „Mają trzy możliwości”

28 czerwca 2016 07:54
w Gość Dnia Radia Gdańsk
A A

To już postanowione – gimnazja będą zlikwidowane. Co z nauczycielami? – Będą trzy kotwice, które zabezpieczą przed zwolnieniami – zapewniała Monika Kończyk. Pomorska kurator oświaty była gościem Agnieszki Michajłow w Rozmowie Kontrolowanej. W wywiadzie zapewniała, że nauczyciele gimnazjalni nie zostaną na lodzie.

TRZY OPCJE

Powołując się na słowa minister edukacji Anny Zalewskiej, Monika Kończyk zaznaczała, że nauczyciele wcale nie muszą być zwolnieni. – Mają trzy możliwości. Obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące kwalifikacji nauczycieli – każdy musi mieć wykształcenie magisterskie i przygotowanie pedagogiczne. Albo nauczyciel zostanie przesunięty do szkoły powszechnej do etapu gimnazjalnego, albo może iść do liceum, bo tam będzie większe zapotrzebowanie. Jest także trzecia możliwość – kształcenie dwuetapowe do szkół branżowych. Tam także będzie matura. Pani minister wyraźnie powiedziała, że będą trzy kotwice, które zabezpieczą nauczycieli przed zwolnieniami ze względu na zmianę systemu. Ale pamiętajmy, że idzie bardzo duży niż demograficzny – mówiła kurator.

PROJEKT WYMAGA OBUDOWY

W poniedziałek minister edukacji narodowej Anna Zalewska zapowiedziała zmiany w edukacji. Likwidacja gimnazjów, 8-letnia szkoła powszechna, a nie podstawowa, 4-letnie liceum, dwa rodzaje ścieżki kształcenia zawodowego z możliwością zrobienia magisterium i bez. To najważniejsze. Prowadząca zadała proste pytanie – po co te zmiany?

Kończyk zaznaczyła, że przedstawiony został dopiero szkielet zmian, który będzie potrzebował obudowy. – Będzie to obudowa zarówno jeśli chodzi o programy nauczania, podstawy programowe, jak i program profilaktyczno-wychowawczy szkoły. Przede wszystkim najważniejszy jest tutaj uczeń. Pani minister zaczęła prezentację od sylwetki ucznia i jego potrzeb – podkreślała pomorska kurator oświaty.

Jak dodała, nowy system ma dać poczucie bezpieczeństwa, które jest bardzo ważne dla rozwoju ucznia. Ma dać też postawy, kompetencje, wychowanie połączone z profilaktyką. – Bo szkoła nie tylko uczy, ale i powinna wychowywać – mówiła.

ZMIANA KONIECZNA?

– Ale czy to, co pani mówi, musi być realizowane w ośmioletniej szkole powszechnej, a nie może być realizowane w systemie, który obowiązywał do tej pory? – dopytywała Agnieszka Michajłow.

Monika Kończyk powoływała się na dane, które przedstawiła minister Zalewska. Wskazywały one, że w niedługiej perspektywie Polskę czeka bardzo silne tąpniecie w demografii. – Ten system, który teraz mamy, zacząłby się za chwilę chwiać. Trzeba by było podjąć bardzo drastyczne decyzje. Tak jak podawała pani minister, z systemu znikało nam 33 proc. młodzieży na etapie kształcenia gimnazjalnego – podkreślała Kończyk.

KSZTAŁCENIE GIMNAZJALNE ZOSTANIE

Zamiast podziału na szkoły podstawowe i gimnazja, nowy projekt przewiduje powstanie ośmioletniej szkoły powszechnej. – Ta szkoła dzieli się na dwa etapy: kształcenia podstawowego, czyli 1-4, i poziom gimnazjalny – klasy 5-8. Nie znikło w sensie stricte kształcenie na poziomie gimnazjalnym, kształcenie przedmiotowe. Jednak po różnych debatach, których było naprawdę wiele, wyszło między innymi, że wyniki dzieci, które przechodzą do drugiego budynku – czasem w drugą okolicę – były niższe niż tam, gdzie obwody pokrywały się z tymi ze szkoły podstawowej.

TO JUŻ KIEDYŚ BYŁO…

Dziennikarka Radia Gdańsk zwróciła uwagę na to, że podobny system już kiedyś funkcjonował. – W 1998 roku to w jakimś sensie to samo środowisko polityczne, które dziś dokonuje zmian, argumentowało, że dłużej nie da się utrzymywać 8-letniej szkoły. Że za długo, że nie prorozwojowe, że dzieci 6-letnie nie powinny być w jednej szkole z 15-latkami… Potem zrobiono reformę, miały być odrębne szkoły, następnie zaczęto je dziwnym trafem łączyć, a dzisiaj się okazuje, że to jest najbardziej pożądany model. Ja tego nie rozumiem. To w latach 90. były inne wnioski, a teraz są inne? – pytała.

Monika Kończyk odpowiadała, że na problem trzeba patrzeć na kilku płaszczyznach. – Po pierwsze, mamy niż demograficzny, czyli dzieci jest mniej w systemie. Po drugie, pani minister rozpisywała w poniedziałek możliwości. Szkoła powszechna nie musi być w jednym budynku. Pokazywała to na przykładzie gminy wiejskiej, gdzie są dwie małe szkoły podstawowe i jedno duże gimnazjum.

CO ZE SZKOŁAMI WIEJSKIMI?

Agnieszka Michajłow podała przykład szkoły we wsi Buszkowy, której organem prowadzącym jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. – To jest 6 klas. Obawiam się, że Zrzeszenie nie udźwignie wprowadzenia ośmioletniej szkoły. Kto ma ją prowadzić? Nie skończy się tak, że zostanie zlikwidowana? – zastanawiała się.

– Na pewno nie zostanie zlikwidowana – zapewniała kurator. – Wydaje mi się, że większość szkół, które są prowadzone przez stowarzyszenia bądź fundacje, ucieszyłoby się, że będzie mogło kontynuować dalej swoją działalność wychowawczą i edukacyjną. Po drugie zawsze jest możliwość przejęcia szkoły od stowarzyszenia czy innego podmiotu przez gminę, bo może ona jako organ prowadzący z powrotem otrzymać szkołę. Natomiast jest to ratunek małych szkół, ponieważ zaznaczono, że inaczej będą traktowane małe szkoły. W ich przypadku pod uwagę będzie brane od PKB na mieszkańca danej gminy – wyjaśniła.

Maria Anuszkiewicz

https://www.youtube.com/watch?v=sYrBes7hMxg
Tagi: Agnieszka Michajłowedukacja

REKLAMA

NAJNOWSZE

Marta Cienkowska o remoncie w Hevelianum, Gdańsk
Trójmiasto

Minister Marta Cienkowska: „To miejsce musi żyć”. Rządowe pieniądze na remont w Hevelianum

Będzie to miejsce spotkań, edukacji i kultury, łączące...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 22:07
Dziennikarka Anna Rębas z Radia Gdańsk trzyma mikrofon i nagrywa wywiad z dwojgiem ekspertów w korytarzu Gdańskiej Akademii Medycznej Nauk Stosowanych (GAMNS)
Trójmiasto

„Szkoła Zdrowia” i debata o geriatrii. Ponad 200 gdańskich seniorów spotkało się w GAMNS

Ponad 200 osób należących do gdańskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego...

Piotr Puchalski
24 czerwca 2026 - 20:29
Gdańsk, spotkanie "Kobiet Odbudowujących Ukrainę". Podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności Odpornych Społeczności. Nz. m. in. Karolina Mzyk-Callias
Trójmiasto

Koalicja Solidarności Odpornych Społeczności. Ważna deklaracja podpisana w Gdańsku

W Gdańsku podpisano deklarację o utworzeniu Koalicji Solidarności...

Adrian Kasprzycki
24 czerwca 2026 - 19:45

ZOBACZ TAKŻE

Ryszard Świlski, Anna Górska i Jarosław Sellin rozmawiali o sprawie odebrania orderu orła białego wołodymyrowi zełenskiemu
Strefa Politycznie Kontrolowana

„Nikt nie jest wygrany”. Politycy o odebraniu orderu Zełenskiemu

2026-06-22
Scena teatralną lub aula, gdzie odbywa się wydarzenie. Na dużym ekranie w tle wyświetlany jest napis "Gala WIELKIEGO MARATONU CZYTELNICZEGO" oraz informacje o organizatorach i edycji 2024/2025. Pod ekranem, na scenie, stoi kilka osób w strojach stylizowanych. Centralną postacią jest kobieta w długiej, ciemnozielonej sukni z falbanami, która trzyma wysoko nad głową białą, ozdobną statuetkę. Po jej lewej stronie stoi osoba w stroju przypominającym mundurek wojskowy z epoki - w zielono-czerwone pasy i złotymi guzikami. Po prawej stronie stoi inna osoba w stroju w biało-czarne kropki. Na scenie widać również stosy książek ułożonych w niewielkie wieże. Oświetlenie sceny jest stonowane, publiczność jest poza kadrem.
Trójmiasto

Rekordowy Wielki Maraton Czytelniczy udowadnia, że dzieci „nie tylko siedzą w smartfonach”

2026-06-18
Podsumowanie akcji edukacyjnej „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” w siedzibie WOPR w Sopocie. Widać grupę osób, w tym kilku mężczyzn w mundurach (straży miejskiej, policji i straży pożarnej), stojącą na zewnątrz przed niebieskimi namiotami i budynkiem. W tle, po prawej stronie znajduje się biały samochód dostawczy z napisem "POLICJA". Na pierwszym planie widać z boku fragment plakatu z rysunkową postacią
Trójmiasto

„Aktywni Błękitni” W Sopocie podsumowano siódmą edycję programu

2026-06-18
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.