Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

W Gdyni podpisano umowę na zakup fregat dla Marynarki Wojennej. Szef MON: „Będą znaczną siłą na Bałtyku”

27 lipca 2021 12:19
w Wiadomości
A A
https://radiogdansk.pl/images/BNP_PodajZmiane_Mapa.png

Zamówione dla Marynarki Wojenne jednostki będą znaczną siłą na Bałtyku – podkreślił szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, zapowiadając zakup trzech fregat wielozadaniowych „Miecznik”. We wtorek, 27 lipca, w Gdyni, w obecności ministra, podpisano umowę na zakup statków.

Błaszczak zapowiedział, że Polska kupi trzy okręty dla Marynarki Wojennej, które zostaną wyprodukowane w naszym kraju. Mają to być fregaty wielozadaniowe „Miecznik”. Dlatego podczas jego wizyty w Gdyni uroczyście podpisano umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum złożonym z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i grupy stoczniowej Remontowa Holding.

TO OKRĘTY O DUŻEJ SILE RAŻENIA

Informując o tej decyzji Błaszczak wyraził oczekiwanie, że nowe okręty będą powstawać tak szybko, jak wybudowane już niszczyciele min „Kormoran”. Według niego wybudowanie tych niszczycieli udowadnia, że można w Polsce budować okręty, „które są bardzo dobrze oceniane przez polskich marynarzy”.

Mówiąc o zamawianych fregatach, zapowiedział, że będą to duże jednostki, gdyż takie są potrzeby Marynarki Wojennej. – To będą okręty, których siłę rażenia (każdej z nich z osobna) będzie można przyrównać do dywizjonu ogniowego morskiej jednostki rakietowej, natomiast siłę zapewnienia bezpieczeństwa, osłony, obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej można porównać do baterii Patriot. Będą stanowić na Bałtyku znaczną siłę – podkreślił Błaszczak.

Szef MON dodał, że okręty będą broniły polskiego wybrzeża, ale też będą uczestniczyły w misjach sojuszniczych NATO.

(Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

APEL O… PRESJĘ SPOŁECZNĄ

Plan pracy przy budowie fregat typu „Miecznik” jest rozpisany w szczegółach; zwodowanie pierwszego okrętu jest możliwe za cztery lata – podkreślił we wtorek w Gdyni minister obrony Mariusz Błaszczak.

– Mamy sprecyzowany plan pracy, zadania są rozpisane w szczegółach – powiedział szef MON w Stoczni Wojennej w Gdyni.

Do końca listopada konsorcjum ma przygotować „trzy projekty koncepcyjne”. Według ministra nie później niż na przełomie lat 2021/22 zostanie wybrana koncepcja najlepsza pod względem wymagań wojska i kosztów. Szef MON podkreślił, że wyboru dokona „jednostka sformowana wedle nowej procedury pozyskiwania sprzętu wojskowego”.

Po wyborze projektu konsorcjum ma przystąpić do prac nad projektem technicznym i do budowy pierwszego okrętu. – Chcemy, aby pierwszy okręt został zwodowany za cztery lata. To ambitny cel, ale możliwy do zrealizowania – ocenił Błaszczak. – Z dynamiką, którą odznaczają się czołgi Abrams, pokonujemy rafy, przeszkody związane z wyposażaniem Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt – powiedział minister.

Zaapelował do „pasjonatów polskiej Marynarki Wojennej”, by pilnowali podanych przezeń terminów. – Pilnujcie tego projektu, bo presja społeczna jest niezwykle ważnym argumentem, który pomaga w przełamywaniu barier – powiedział minister.

DSC 0027
(Fot. Radio Gdańsk/Marcin Lange)

Realizacja projektu w Polsce pozwoli na wytworzenie około 2 tysięcy nowych miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w projekt.

– Program otwiera nowe perspektywy dla krajowego przemysłu stoczniowego, ale także wielu polskich firm podwykonawczych, które będą zaangażowane w jego realizację. Jesteśmy dumni, że powierzono nam rolę integratora w projekcie budowy nowoczesnych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej – mówi Paweł Lulewicz, prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna.

„BĘDZIEMY SIĘ MIELI CZYM SZCZYCIĆ NA OCEANACH ŚWIATA”

Dotrzymanie terminów zadeklarował prezes PGZ Sebastian Chwałek. – Dziś podpisaliśmy największą jednorazową umowę w historii polskiej zbrojeniówki, umowę na opracowanie, wybudowanie trzech okrętów klasy fregaty na potrzeby polskiej Marynarki Wojennej – powiedział.

Przypomniał, że okręty zostaną wybudowane w polskich stoczniach z udziałem spółek – także prywatnych – wchodzących w skład konsorcjum. Podkreślił, że łącznie z poddostawcami w projekcie wezmą udział setki firm.

– Postaramy się przygotować takie uzbrojenie dla polskiej Marynarki Wojennej, że będziemy mieli się czym szczycić nie tylko w ramach basenu Morza Bałtyckiego, ale na i oceanach świata – dodał. Chwałek.

Wielozadaniowe fregaty mają zostać zbudowane w polskich stoczniach we współpracy z partnerem zagranicznym.

PAP/Marcin Lange/raf/mrud

Tagi: fregataMariusz BłaszczakMarynarka Wojennaokręt

REKLAMA

NAJNOWSZE

ustawa metropolitalna samorządowcy apelują do prezydenta
Region

Ustawa metropolitalna czeka na podpis. Samorządowcy apelują do prezydenta

Pomorscy samorządowcy wspólnie apelują do prezydenta Karola Nawrockiego...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 14:00
Gdańsk deszczówka mikroretencja, pomorze otrzymało ponad 10 mln zł
Region

Nawet 8 tysięcy złotych dotacji na zatrzymanie deszczówki

Mieszkańcy Pomorza mogą ubiegać się o dofinansowanie na...

Adrian Kasprzycki
22 czerwca 2026 - 13:37
Nowy quad zakupiony przez powiat kwidzyński
Powiśle

Specjalny quad pomoże strażakom z powiatu kwidzyńskiego

Będzie ułatwiał pracę strażakom między innymi w takich...

u.adahs
22 czerwca 2026 - 13:09

ZOBACZ TAKŻE

Jarosław Wałęsa, Magdalena Kołodziejczak, przedstawiciel Remontowa Shipbuilding S.A. i Jacek Karnowski (fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)
Trójmiasto

Program SAFE dla bezpieczeństwa Polski. Przedstawiciele rządu: nasza obronność wzrośnie

2026-06-03
Święto 16 Żuławskiego Pułku Logistycznego Obrońców Westerplatte z Elbląga, 02.06.2026 r. (fot. Radio Gdańsk/Marek Nowosad)
Elbląg

Logistycy z Elbląga świętują. „Bez naszego trudu żadna linia obrony nie wytrzyma”

2026-06-02
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (fot. Radio Gdańsk/Tymon Nieśmiałek)
Trójmiasto

W Gdańsku podpisano umowę na budowę dwóch okrętów hydrograficznych

2026-05-28
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.