Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

„Wygrana-porażka” biało-czerwonych i sensacyjny awans Australii

1 grudnia 2022 00:00
w Sport
A A
(Fot. EPA/LAURENT GILLIERON)

(Fot. EPA/LAURENT GILLIERON)

Biało-czerwoni co prawda nie utrzymali 1. miejsca w grupie przez przegraną z Argentyńczykami, jednak udało się uzyskać ostatecznie 2. pozycję, która również daje awans do czołowej 16-stki mistrzostw świata w Katarze. W 1/8 finału zagramy z Francją.

Przegrywamy z reprezentacją Argentyny 0:2. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, gdyż mimo wszystko zagramy w 1/8 finału mistrzostw świata i to po raz pierwszy od 1986 roku. Utrzymując 1. pozycję w grupie, jako rywali mielibyśmy Australię, a zagramy ostatecznie z Francją. Warto wspomnieć o świetnej dyspozycji Wojciecha Szczęsnego, który obronił rzut karny wykonywany przez Lionela Messiego. Nie wystarczyło to jednak do powstrzymania Argentyńczyków, którzy kończą zmagania w grupie C na 1. miejscu.

Równolegle z meczem Polski z Argentyną, trwało spotkanie Meksyku z Arabią Saudyjską. Starcie te również nas interesowało, szczególnie w momencie, gdy zaczęliśmy przegrywać z Argentyńczykami. W pewnym momencie mieliśmy tyle samo punktów, a nawet taki sam bilans, co Meksyk i o naszym awansie decydowała mniejsza liczba żółtych kartek. Uspokoili sytuację jednak Saudyjczycy, którzy przed samym gwizdkiem kończącym spotkanie, zdobyli gola na 1:2. Ostatecznie jedni i drudzy kończą swoje zmagania na katarskim mundialu.

Wielkiej sensacji dokonali Australijczycy, o których mówiło się przed mundialem jako o najsłabszej Australii od lat. Na przekór wszystkim, wyszli oni z grupy i to z nie byle jakiej, bo wśród swoich grupowych rywali mieli Francję oraz Danię. Tych drugich udało im się pokonać 1:0, co przede wszystkim przyczyniło się do awansu. Brak Duńczyków w 1/8 finału to równie duża sensacja, co fakt, że znajdzie się na tym etapie Australia. Po znakomitym występie na Euro 2020 spodziewano się po nich wiele więcej, a nawet stawiano ich w roli potencjalnych „czarnych koni”. Mistrzostwa w Katarze kończą jednak na etapie fazy grupowej, gdzie skończyli na ostatnim miejscu.

Francuzi nie musieli już nic i faktycznie nic nie zrobili. Reprezentacja Francji, a właściwie jej rezerwy, poniosła porażkę w meczu przeciw Tunezji, której wygrana również nie dała awansu, a jedynie trzecie miejsce w grupie. Pod koniec meczu z ławki wpuszczono trzech zawodników podstawowego składu „trójkolorowych” i dzięki temu udało się nawet trafić do bramki, jednak gol został anulowany po weryfikacji VAR. Sytuacji w tabeli grupowej to jednak nie zmienia i Francuzi opuszczają ją na 1. pozycji.

GRUPA C

Arabia Saudyjska – Meksyk 1:2 (0:0)
Polska – Argentyna 0:2 (0:0)

Grupa D

Australia – Dania 1:0 (0:0)
Tunezja – Francja 1:0 (0:0)

 

jk

Tagi: Mistrzostwa Światapiłka nożna

REKLAMA

NAJNOWSZE

Miejsce wycinki drzew w Rzeczenicy
Kaszuby

Powiat człuchowski zapłaci karę za nielegalną wycinkę. Zniszczono 60 drzew

Niemal 1 mln 200 tys. złotych kary ma...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 10:51
Mural w Słupsku upamiętniający sanitariuszki II Wojny Światowej
Słupsk

Upamiętnienie sanitariuszek II wojny światowej. W Słupsku powstał nowy mural

Mural poświęcony polskim sanitariuszkom z czasów II Wojny...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 10:02
Parada Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku ulicami miasta
Trójmiasto

Dźwięczna parada przeszła ulicami miasta. 80 lat Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu

Zespół Szkół Muzycznych w Gdańsku Wrzeszczu świętuje jubileusz...

Anna Kobryń
24 czerwca 2026 - 09:22

ZOBACZ TAKŻE

Dwóch młodych mężczyzn pozuje do zdjęcia na tle trawiastego boiska z bramką w słoneczny dzień. Mężczyzna po lewej nosi okulary przeciwsłoneczne i zieloną koszulkę w paski, a mężczyzna po prawej ma ciemne, kręcone włosy i granatowy t-shirt. To Karol Pius z Radia Gdańsk oraz Miłosz Sandach z drużyny piłkarskiej Chełmianka Gdańsk
Sport

„Chcemy grać w Lidze Mistrzów” założyciel Chełmianki Gdańsk o perspektywach klubu

2026-06-20
Piłkarze Arki podczas pierwszego treningu przed sezonem 2026/2027 (Fot. Radio Gdańsk/Paweł Kątnik)
Sport

Kadrowa rewolucja w Arce Gdynia. Nowy trener i masa odejść

2026-06-17
Czech Marek Jarolim objął funkcję pierwszego trenera Arki Gdynia
Sport

Marek Jarolím nowym trenerem Arki Gdynia

2026-06-17
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.