Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Solenizanci od apostoła

5 lipca 2013 12:59
w Audycje_archiwum
A A

Było już o urodzinach, które coraz bardziej wypierają imieniny. Ponoć dlatego, że mają „bardziej indywidualny charakter” . Niektórzy obwiniają nawet za to postępującą globalizację i tylko patrzeć, a okaże się, że winni są również dziennikarze i cykliści. Tymczasem akurat 3 lipca obchodziliśmy Św.Tomasza Apostoła, patrona Indii i Portugalii, Rygi i Zamościa, architektów, budowniczych, cieśli, kamieniarzy, murarzy, stolarzy, małżeństw i teologów. Oraz geodetów, których wymieniam osobno, bo akurat tylu naraz rzadko się widuje, ilu właśnie miałem zaszczyt spotkać w Gdyni. Akurat z fachowcami tej branży jakoś nigdy nie miałem do czynienia, ale od czegóż źródła!

Nonsensopedia, podaje, że charakteryzują się metrowym krokiem i łatwo ich zauważyć dzięki odblaskowym (pomarańczowy lub żółty) uniformom widocznym ze szczytu latarni morskiej w Ustce oraz z Giewontu (jednocześnie). A w ogóle – to specyficzny gatunek ludzi, którzy chodzą z aparatami opartymi na technologii NASA i robią mnóstwo pomiarów (niejednokrotnie powtarzanych). Ich działalność można poznać po dziwnych śladach zostawionych nie tylko w zbożu, ale i w innych równie nietypowych miejscach.

Tymczasem – to już całkiem serio – nawet nad morzem, mało kto wie, że bez takiego fachowca nie mogła się kiedyś obejść nawet stocznia przy budowie kontenerowców. I przez wiele lat miał z tym do czynienia Krystian Kaczmarek, obecny Geodeta Województwa Pomorskiego.

Natomiast powszechnie wiadomo, że relacje między inwestorami i właścicielami nieruchomości, a geodetami i ich władzą centralną to temat bez dna i bez końca. Daleko im do sielanki. Absurdy prawne, fatalna jakość danych ewidencyjnych i przewlekłe procedury urzędnicze sprawiły, że w ubiegłym roku wystosowano nawet dramatyczny apel do głównego geodety kraju. Oczekuje się od niego modernizacji polskiej geodezji i kartografii, jako że w geodezji upatruje się „głównego hamulcowego” inwestycji budowlanych.

Zaś na Geoforum napisano dosłownie tak: „Wszelkie europejskie statystyki wskazują, że najwięcej geodetów jest w Polsce, a nasza administracja geodezyjna jest jedną z bardziej rozbudowanych i sformalizowanych struktur w Europie”.

Czyli, siąść i płakać?!

Niekoniecznie. Właśnie tuż po św. Tomaszu geodeci z 19 pomorskich powiatów spotkali się w Gdyni, usiedli i nie dość, że nie zapłakali, to jeszcze podpisali porozumienie. Jak najbardziej służące dobrej sprawie: zdobywaniu pieniędzy krajowych i europejskich na modernizację bazy danych geodezyjnych i kartograficznych. Dzięki temu powstać mają u nas pełne zbiory wszelkich danych, łatwo dostępne dla potrzebujących. Nie tylko bardzo przydatne inwestorom, ale służące m.in. lepszemu gospodarowaniu przestrzenią i bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu.

Nasi specjaliści poszli za przykładem czterech innych województw, które już podjęły współpracę z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii, chcąc poprawić u siebie dokładność ewidencji gruntów oraz stworzyć zintegrowany systemu informacji o nieruchomościach.

            Jednak mimo, że spotkanie miało bardzo oficjalny charakter (garsonki, garnitury, krawaty), to przecież Imieniny, a zwłaszcza takie są też okazją:

1.do refleksji, czyli cytat z Papieża Grzegorza Wielkiego „Więcej pomaga naszej wierze niewiara Tomasza, niż wiara apostołów”;
2.do żartów. Anna Mikolajczyk – Geodeta m. Gdyni, na pytanie, czy geodeci mają poczucie humoru, odpowiada, że „Geodezyjne”.
3. do reportażu z frontu robót: 6:44 dla osób o mocnych nerwach: http://www.joemonster.org/filmy/31705 (niecierpliwi – przewinąć do 5:25)

REKLAMA

NAJNOWSZE

Grupa uśmiechniętych wolontariuszy fundacji „Zupa na Monciaku” pozuje do wspólnego zdjęcia w słoneczny, letni dzień. W kadrze znajduje się około dziesięciu osób – kobiet i mężczyzn w różnym wieku, ubranych w luźne, codzienne stroje. W lewym dolnym rogu widoczny jest niebieski mikrofon z logo „Radio Gdańsk”. W tle widać zielony teren trawiasty, barierki ochronne oraz elementy infrastruktury drogowej pod bezchmurnym, błękitnym niebem, co sugeruje przygotowania do podróży na świeżym powietrzu
Trójmiasto

40. konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę wyruszył z Gdańska

Konwój zorganizowany przez Fundację Zupa na Monciaku to...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 16:13
Miejsce wypadku drogowego wielu na Kaszubach. Na drodze stoi niebieski samochód z rozbitym przodem, obok którego stoi policjant. Na trawiastym poboczu po prawej stronie leży przewrócony motocykl. W tle widać zieleń i zaparkowane auto
Kaszuby

Wypadek w Wielu. Trzy osoby ranne, w tym dwoje dzieci

Trzy osoby, w tym małe dzieci, zostały ranne...

k.pius
27 czerwca 2026 - 15:41
Radiowóz Straży Miejskiej w Słupsku
Słupsk

W wakacje więcej patroli Straży Miejskiej w Słupsku

W najbliższych tygodniach w miejscach rekreacji i wypoczynku...

k.pius
27 czerwca 2026 - 14:00

ZOBACZ TAKŻE

Tomasz Żółtowski i Grażyna Świętochowska na terenie Radia Gdańsk
Magia kina

Sukces absolwentki Gdyńskiej Szkoły Filmowej i stulecie urodzin Tadeusza Konwickiego w Magii Kina

2026-06-27
Łącznie, w 2027 roku, dzielnice Gdyni otrzymają ponad 3 miliony 300 tysięcy złotych
Trójmiasto

Rady dzielnic w Gdyni dostaną ponad 3 miliony złotych

2026-06-27
Koszt uprzątnięcia odpadów szacuje się na 50 mln złotych. Marszałek Województwa Pomorskiego obiecał, pomoc w znalezieniu środków.
Kaszuby

Tykająca bomba ekologiczna w Kamieńcu. Mieszkańcy chcą usunięcia składowiska

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.