Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Schabowy Raz poproszę!

10 lipca 2013 09:43
w Audycje_archiwum
A A

Piątkowym popołudniem, zaraz po pracy, zabieramy psa, pakujemy bagaże i ruszamy w stronę Borów Tucholskich. Planujemy odpoczywać, zwiedzać, a przede wszystkim smakować!
Z Oliwy kierujemy się w stronę Żukowa. Niestety jak to bywa piątkowym popołudniem utknęliśmy w korku. Zdążyliśmy już zgłodnieć i nadszedł czas na rozglądanie się za fajnym miejscem, aby coś zjeść.

Sześć kilometrów za Żukowem znajduje się miejscowość Babi Dół, a tam (tuż przy drodze) restauracja, którą odwiedzić chciałam od dawna: Schabowy Raz!

Restauracja ta kilka miesięcy temu gościła słynną restauratorkę Magdę Gessler i poddała się jej rewolucjom. Muszę przyznać, że oglądam program, choć formuła niekoniecznie jest taka jaką chciałabym widzieć. Jednak rewolucja w Babim Dole na swój sposób była wyjątkowa. To bardzo wzruszająca historia małżeństwa z Gdańska, czyli historia „naszych”. Odkąd obejrzałam ten odcinek ciągnęło mnie do tego miejsca, a jakoś nigdy nie było po drodze. Teraz nadarzyła się okazja.

Zdjęcie 3 copy copyWrażenia: pierwsze, drugie, trzecie i ostatnie… 

Tym razem nie byliśmy sami. Mieliśmy ze sobą czworonożną przyjaciółkę. Nie było mowy o kilkugodzinnej kulinarnej rozpuście, stąd ciekawi byliśmy na ile starczy nam czasu. Restauracja położona jest tuż przy lesie, idealnie! Najpierw spacer, a później odpoczynek przy (mieliśmy nadzieję) pysznym obiedzie. Szyld „Schabowy Raz” widoczny jest z daleka, nie ma mowy o pomyłce. Parking jest ogromny, obok plac zabaw, gdzie dzieci w towarzystwie rodziców mogą spędzić czas na zabawie. Ciekawe są również maszyny rolnicze poustawiane przed. Komponują się idealnie z klimatem okolicy. Sama restauracja to duża chata zbudowana w górskim stylu. Wygląda bardzo przytulnie i mimo dużej ilości stolików znajdujących się na zewnątrz, wnętrze przyciąga.

Zdjęcie 4 copy copyDrewniane podłogi, ściany, sufity, belki, stoły i krzesła. Monotonnie? Absolutnie nie! Ławy zostały pomalowane na jasny kolor, ściany przyozdobione kaszubskimi wzorami, a stoły przykryte śnieżnobiałymi, płóciennymi obrusami. Na każdym stole palą się świece, a lampy przystrojone są wekami (słojami, kojarzącymi się z babcinymi przetworami). Obok baru stoi kredens, a na nim ciasta, które możemy zakupić oraz miód, jak podejrzewam, z okolicznych pasiek. Przytulnie, skromnie i bardzo przyjemnie!

Wybieramy stolik schowany w kącie, tak żeby widzieć całą restaurację. Po krótkiej chwili zjawia się młoda kelnerka z kartą dań. To już! Zaczynamy.

Menu podobnie jak wszystkie szczegóły wystroju, idealnie pasuje do klimatu restauracji. Karty w kolorze ecru, spięte są błękitnymi tasiemkami. Słodycz!

A co w karcie? Zaczyna się od menu Magdy Gessler. Podobno klienci przede wszystkim decydują się na dania z tej części. Również my łapiemy się na tym, że zamawiamy dania polecane przez ów Panią.

Zdjęcie 5 copy copy copyDo wyboru są między innymi: Krupnik gotowany na żeberkach cielęcych i kaczych żołądkach oraz borowikami z Borów Tucholskich, z podpalaną śmietaną (12zł), ziemniaczane talarki smażone na wędzonej słoninie (6zł) czy pulpeciki z dorsza (12zł).

Dalej do wyboru mamy kilka przystawek, po polsku! Smażona wątróbka drobiowa, ziemniaki podsmażane z boczkiem, cebulką i jajkiem sadzonym podawane z kubkiem maślanki, jak w domu, prawda? Jest też spory wybór zup, pierogi z jagodami z pobliskich lasów (bo jagód w tym miejscu wysyp!) oraz ryby i mięsa na przeróżne sposoby. Jest również menu dla maluchów (i kącik do zabawy w środku), czyli dla każdego coś dobrego!

My decydujemy się na:
Rosół z makaronem domowej roboty 9zł
Słynny Schabowy Raz 25zł
Pieczoną kaczko-gęś 43zł
Strudel z makiem 9zł

Zdjęcie 6 copyZaczynamy smalcem kończymy owsianką?

Jeszcze przed zamówionymi daniami, Pani kelnerka zaspokaja nasze żołądki podając chleb i smalec. Boimy się, że to na znak bardzo długiego oczekiwania na dania. Szczęśliwie mylimy się! Chwilę później otrzymujemy smaczny rosół z naprawdę domowym makaronem, marchewką i pietruszką. Na zaspokojenie pierwszego głodu, czy (jak mniemam) ogrzanie zimową porą, idealny.

Nie czekamy długo i podane nam zostają dania główne. Warto zauważyć, że nic z zamówionych przez nas dań nie jest wykonane tradycyjnie, a wyjątkowo. Każde z tych dań to znak firmowy restauracji.

Zdjęcie 7 copySchabowy podawany jest z kością i karkówką, co raczej się nie zdarza, a właśnie taki smakuje najlepiej! Co ważne cena uzależniona jest od gramatury. Za 200gram zapłacimy 20zł, 250gram kosztuje 25 zł itd. aż do 350 gram. Ciekawe rozwiązanie, jestem na tak! Ze schabowych ciekawostek: na życzenie klienta schabowy może być rozbijany na dębowym pieńku stojącym na sali. Widzieli Państwo coś takiego? Ja już tak. Do schabowego zasmażana kiszona kapusta i gotowane ziemniaczki. Niby domowo, a jednak inaczej.

Inna jest też kaczka, bo to nie kaczka, a kaczko-gęś z pobliskiej hodowli. Internetowe wieści niosą, że z gęsią ma niewiele wspólnego. Jest to krzyżówka kaczki piżmowej i pekińskiej. Tutaj podana z żurawiną, pieczonymi jabłkami i bardzo aromatycznymi ziemniaczkami z czosnkiem i majerankiem. Krucha, mięsista, wyśmienita! A porcja ogromna, bo na talerzu dumnie leży pół kaczuchy. Spokojnie można podzielić się z sąsiadem.

Zdjęcie 8 copyZdjęcie 9 copy

Czas, czas, czas…

Niespodziewanie czas wcale tak szybko nie biegnie i możemy pozwolić sobie na deser. Już przy pierwszym zwiedzaniu restauracji mój wzrok (jak na rasowego łakomczucha przystało) przykuwa strudel z makiem stojący na kredensie. Okazuje się, że podawany jest również nie w tradycyjny sposób, bo z kisielem z owsianki. Kiedy danie pojawia się na naszym stole, z początku trochę się „boimy”. Trzeba przyznać, to dość niespotykane połączenie. Kelnerka zdradza nam, że przepis jest tajemnicą kucharzy i ona sama nie wie z czego dokładnie zrobiony jest kisiel. Jak smakuje? Jak tradycyjna, słodzona owsianka przygotowana „na gęsto”. Idealnie pasuje do wypieku! Któż by się spodziewał? Mniam, mniam i jeszcze raz mniam!

Całość wizyty zajmuje nam 40 minut. Naprawdę niewiele, co jest ogromnym plusem restauracji. Schabowy Raz to niewątpliwie idealne miejsce gdzie zjeść możemy „po drodze”! Zajmuje niewiele więcej czasu niż jedzenie w przydrożnym barze czy fast-foodzie, a jak smakuje? O niebo lepiej! Zdecydowanie polecam Państwu wstąpić do tego miejsca będąc w okolicy, czy udać się na obiad w wolny dzień.

A jakie są Państwa doświadczenia? Zapraszam tester@radio.gdansk.pl

REKLAMA

NAJNOWSZE

Pożar w
Kaszuby

Pożar w Kobysewie na Kaszubach. Płonie kurnik i przyległy dom

W Kobysewie na Kaszubach wybuchł pożar. Ogniem zajął...

k.pius
27 czerwca 2026 - 18:16
Koń w studni, akcja strażaków z Chmielna. Ciemny koń uwięziony w betonowej studni, z której wystaje tylko jego głowa i przednie kopyta. Pod zwierzęciem zabezpieczony jest żółty pas ratowniczy służący do jego wyciągnięcia.
Kaszuby

Koń wpadł do studni. Nietypowa akcja strażaków z Chmielna

W sobotnie popołudnie strażacy z Chmielna zmierzyli się...

k.pius
27 czerwca 2026 - 17:59
Pogrzeb Janusza Daszczyńskiego, byłego prezesa Telewizji Polskiej (TVP) na cmentarzu w Sopocie
Trójmiasto

W Sopocie pożegnano Janusza Daszczyńskiego. Były prezes Telewizji Polskiej miał 73 lata

Najbliżsi, przyjaciele i byli współpracownicy pożegnali w Sopocie...

k.pius
27 czerwca 2026 - 17:19

ZOBACZ TAKŻE

Uroczystość na nabrzeżu przy okręcie ORP „Błyskawica” (widoczny numer burtowy H34) w Gdyni. Po lewej stronie i na pierwszym planie stoi tyłem grupa oficerów Marynarki Wojennej w ciemnych mundurach i białych czapkach garnizonowych. W tle, nad pokładem okrętu, unosi się biały dym po wystrzale z salutu armatniego. Po prawej stronie widać salutujących żołnierzy oraz obserwujących wydarzenie cywilów, z których jeden fotografuje uroczystość nadania promocji oficerskich
Trójmiasto

Promocje oficerskie 78 absolwentów Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni [ZDJĘCIA]

2026-06-27
Grupa uśmiechniętych wolontariuszy fundacji „Zupa na Monciaku” pozuje do wspólnego zdjęcia w słoneczny, letni dzień. W kadrze znajduje się około dziesięciu osób – kobiet i mężczyzn w różnym wieku, ubranych w luźne, codzienne stroje. W lewym dolnym rogu widoczny jest niebieski mikrofon z logo „Radio Gdańsk”. W tle widać zielony teren trawiasty, barierki ochronne oraz elementy infrastruktury drogowej pod bezchmurnym, błękitnym niebem, co sugeruje przygotowania do podróży na świeżym powietrzu
Trójmiasto

40. konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę wyruszył z Gdańska

2026-06-27
Miejsce wypadku drogowego wielu na Kaszubach. Na drodze stoi niebieski samochód z rozbitym przodem, obok którego stoi policjant. Na trawiastym poboczu po prawej stronie leży przewrócony motocykl. W tle widać zieleń i zaparkowane auto
Kaszuby

Wypadek w Wielu. Trzy osoby ranne, w tym dwoje dzieci

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.