Gdynia Półmaraton 2019 – najszybszy w historii na polskiej ziemi. Gwiazdami Norweg i Etiopki

Sondre Nordstad Moen z Norwegii i Genet Gashie z Etiopii zwycięzcami Gdynia Półmaraton 2019. Biegacze przebiegli dystans 21 097 metrów kolejno w czasie 1:01:18 i 1:12:05.

Biegacze wystartowali na trasę w niedzielę punktualnie o godz. 11:00. Na starcie zlokalizowanym na Skwerze Kościuszki stanęło ponad 7 tys. zawodników z 33 krajów świata.

Start do biegu trwał prawie pół godziny. Tyle czasu trzeba było do odprawienia prawie 7 tysięcy biegaczy. Gdy ostatni zawodnicy opuszczali Skwer Kościuszki, Sondre Nordstad Moen osiągnął półmetek. Na plaży miejskiej pojawił się o ponad minutę przed kolejnym zawodnikiem. Zwycięzca biegu jest aktualnie najlepszym półmaratończykiem w Europie i jednym z najszybszych w świecie. Rekord życiowy poniżej godziny to absolutna ekstraklasa. W Gdyni rywalom uciekł na piątym kilometrze i systematycznie powiększał przewagę. Do premii za udział w biegu dorzucił bonus za czas poniżej 1:02:30. Za rok w MŚ będzie jednym z faworytów, tym bardziej, że zyskał atut w postaci znajomości trasy.

ZNAKOMITY WYSTĘP POLAKÓW I POLEK

Znakomity debiut zaliczył również reprezentant Polski – Krystian Zalewski. Zawodnik dobiegł na metę z czasem 1:02:36 i zajął drugie miejsce w kategorii mężczyzn. Kolejni byli Shumet Akalnew z Etiopii (1:02:54), Polak Arkadiusz Gardzielewski (1:03:43) oraz Polak Marcin Chabowski (1:04:13).

W rywalizacji kobiet druga była Shegae Maeregu z Etiopii z czasem 1:13:07. Dobrze zaprezentowały się również polskie zawodniczki – Anna Gosk z wynikiem 1:13:07 zajęła trzecie miejsce. – Jestem zadowolona, ale nie do końca. Mogłam urwać jeszcze kilkadziesiąt sekund – mówiła na mecie. Czwarta była Christine Oigo z Kenii, która dobiegła do mety w czasie 1:15:08. Monika Andrzejczak z wynikiem 1:15:47 zajęła piąte miejsce w wyścigu kobiet.

ODLICZANIE DNI

Niedzielny półmaraton był próbą generalną przed 2020 Gdynia IAAF World Half Marathon World Championships, które w mieście zaplanowano na marzec przyszłego roku. Z tej okazji na Skwerze Kościuszki, przy skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego stanął specjalny zegar odliczający czas do tych prestiżowych zawodów. Zegar odsłonięto w ubiegły czwartek.

Panująca w niedzielę temperatura ok. 12 st. C jest idealna do biegania maratonu. Wiatr osłabł względem średnich powiewów o tej porze roku. Trasa była interesująca, chwilami selektywna, co wykluczało przypadek przy obsadzie czołowych miejsc. Gdynia zdała egzamin przed zbliżającymi się mistrzostwami świata.