Robert Lewandowski rekordzistą Ligi Mistrzów. Jako nastolatek przegrywał z Lechią i nie zdołał wygrać z Arką. Strzeleckie historie kapitana reprezentacji Polski

Robert Lewandowski wciąż zadziwia piłkarski świat. W Lidze Mistrzów strzelił 63 gole, z czego 10 w pięciu meczach trwającej edycji elitarnych rozgrywek. Kapitan reprezentacji Polski zdobył cztery bramki dla Bayernu Monachium w zwycięskim 6:0 wyjazdowym meczu z Crveną Zvezdą Belgrad. Dokonał tego w kwadrans – między 53 a 68 minutą. Dotychczas rekordzistą był Cristiano Ronaldo. Cztery lata temu Portugalczyk zdobył dla Realu Madryt cztery gole w 21 minut, a jego zespół pokonał wówczas Malmoe FF 8:0.

Lewandowski powtórzył strzeleckie osiągnięcie sprzed prawie siedmiu lat. Jako zawodnik jeszcze Borussi Dortmund zdobył cztery bramki w meczu z Realem Madryt wygranym 4:1 w półfinale Ligi Mistrzów.

Przed czterema laty dokonał jeszcze bardziej spektakularnego wyczynu. W meczu Bundesligi w 9 minut strzelił Wolfsburgowi pięć goli.

GREMBOCKI STAWIA NA LEWANDOWSKIEGO

W sezonie 2006/2007 Znicz Pruszków wygrał rozgrywki 3 ligi mazowieckiej i awansował do 2. ligi. Najlepszym strzelcem drużyny prowadzonej przez wychowanka Lechii Jacka Grembockiego był Robert Lewandowski, zwycięzca snajperskiej klasyfikacji w całych rozgrywkach. 18-latek został sprowadzony z rezerw Legii Warszawa.

W ciągu dwóch sezonów w barwach Znicza zdobył 38 goli. Rok później mogliśmy oglądać przyszłą gwiazdę Bayernu Monachium i reprezentacji Polski w Trójmieście.

W 2. lidze Znicz rywalizował m.in. z Arką i Lechią. Robert Lewandowski czarował kibiców nie tylko w Trójmieście, ale także w Łomży, Zabierzowie, Łowiczu, Turku i Jastrzębiu.

Znicz dwa razy musiał uznać wyższość Lechii, przegrywając w Pruszkowie 1:2 i w Gdańsku 0:1.

Mecze z Arką kończyły się remisem 2:2. W Pruszkowie punkt uratował gdynianom Bartosz Karwan, który zdobył obie bramki.

W Gdyni dwa gole wicekróla strzelców – Marcina Wachowicza – nie wystarczyły do zwycięstwa. Punkt uratował Zniczowi… Robert Lewandowski. Król strzelców rozgrywek wyrównał w doliczonym czasie.

PRZEGRANY AWANS

– Tam była sytuacja, że przegraliśmy bramkami z Arką Gdynia. Niewiele zabrakło tak naprawdę. Przegraliśmy na Lechii 0-1, gdzie Lechia już miała zapewniony awans po ostatniej kolejce. Ciężko powiedzieć, mieliśmy bardzo młodą drużynę, możliwe, że zabrakło troszkę doświadczenia. I tak myślę, że sprawiliśmy w tamtym sezonie wiele niespodzianek kibicom i nie tylko – wspominał 19-letni Lewandowski.

W sezonie 2007/2008 rozgrywki 2 ligi wygrała Lechia. Druga byłaby Arka, ale do rozgrywek przystąpiła z bagażem pięciu karnych punktów za udział w aferze korupcyjnej. Jednak w związku z tym, że z ekstraklasy karnie zostały zdegradowane Zagłębie Lubin i Korona Kielce, do najwyższej klasy awansowały Lechia, Śląsk, oraz Piast i Arka, które wyprzedziły Znicz Pruszków lepszym bilansem bramkowym.

Robert Lewandowski także awansował do ekstraklasy, bowiem został zakontraktowany przez Lecha. W Poznaniu spędził dwa sezony. W 2010 roku ruszył na podbój piłkarskiej Europy.