Po rocznej przerwie sportowcy wrócili na Trakt Królewski. Wiadomo już, kto wygrał Bieg św. Dominika [ZDJĘCIA]

radio gdansk bieg sw dominika1

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, wrócił Bieg świętego Dominika – festiwal biegowy, który odbywa się na Długim Targu. Impreza jest główną atrakcją sportową Jarmarku świętego Dominika. To jedyny w Polsce bieg rozgrywany w takiej scenerii, w ścisłym centrum miasta. W tym roku wygrał Ukrainiec Mykoła Juchymczuk. Mistrzem Polski w biegu na 10 km został natomiast Szymon Kulka.

Malownicza sceneria, którą tworzyły kamieniczki Traktu Królewskiego Głównego Miasta, dobra pogoda, aktywna publiczność i duch sportowej rywalizacji, a przy okazji dobre serce ludzi, którzy wspomagali charytatywną akcję Radia Gdańsk „Pomorze Biega i Pomaga. Tak było w sobotę w Gdańsku.

NAJSZYBSI STARTOWALI W BIEGU ELITY

27. Bieg świętego Dominika wygrał Ukrainiec Mykoła Juchymczuk z czasem 29.14, drugi finiszował jego rodak Witali Szafar – 29.23. Mistrzem Polski na 10 km został trzeci w generalnej klasyfikacji Szymon Kulka (Grunwald Poznań)  – 29.29. Na podium Mistrzostw Polski stanęli także Damian Kabat (WMLKS Pomorze Stargard) – 29.34 i Tomasz Grycko (UKS Bliza Władysławowo) – obydwaj wbiegli na metę po sobie, będąc czwartym i piątym w klasyfikacji generalnej. W biegu elity wzięło udział 33 zawodników.

– Towarzyszyły nam ogromne emocje. Niestety to, co miało być kulminacją dzisiejszego biegania, bieg elity mężczyzn na 10 km odbył się bez naszych największych gwiazd, a więc Marcina Chabowskiego, Arkadiusza Gardzielewskiego i Adama Nowickiego, ponieważ oni zmagają się z ważniejszymi, olimpijskimi zadaniami –  mówi dziennikarz sportowy Paweł Kątnik, który relacjonował wydarzenie na antenie Radia Gdańsk. – Była to jednak wielka feta, około 900 biegaczy w najróżniejszych konkurencjach oraz kibice, którzy nie szczędzili dopingu.

GONIŁEŚ ŚWIĘTEGO DOMINIKA? OZNACZ SIĘ!

Bieg świętego Dominika otworzył bezpłatny prolog „Goń św. Dominika” – liczący 1200 metrów bieg dla rodziców z dziećmi, młodzieży i seniorów, w którym wzięło udział pięciuset uczestników. Marszobieg wystartował z centrum Długiego Targu, a meta ulokowana była przy Fontannie Neptuna.

Uczestnicy wystąpili w otrzymanych za darmo czerwonych koszulkach, a na mecie dostali pakieciki regeneracyjne. Rozlosowane zostały także upominki. Mogli też spotkać gwiazdy sportu m.in. dawnych mistrzów Polski w biegu maratońskim – prof. Wojciecha Ratkowskiego i Radosława Dudycza. W tym biegu za zwycięzców uznani zostali wszyscy, którzy pokonali trasę w dowolny sposób. Na facebookowym profilu Radia Gdańsk jest galeria zdjęć naszego fotoreportera Romana Jochera. Śmiało, oznaczajcie na zdjęciach siebie i znajomych.

NA MIEJSCU BYŁA EKIPA RADIA GDAŃSK

Nie tylko relacjonowaliśmy wydarzenie, ale zachęcaliśmy też do kupowania koszulek „Pomorze Biega i Pomaga”. Dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na cele charytatywne. Więcej na ten temat znajdziecie na profilu akcji >>> TUTAJ.

(fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)

– Od godziny 10 mieliśmy cały czas ruch, ludzie przychodzili i kupowali koszulki, za co bardzo dziękujemy. Tym razem wspieramy Marcysia, u którego w wieku 6 lat zdiagnozowano nieuleczalną chorobę genetyczną Mukopolisacharydozę, zwana też Sanfilippo. Potrzeby są ogromne, chcemy uzbierać 30 tysięcy złotych na rehabilitację i sprzęt. Zbiórkę na jego rzecz można znaleźć też w internecie (>>> TUTAJ) – mówi Katarzyna Hirsz z Radia Gdańsk.

Na kilka dni przed wydarzeniem Włodzimierz Machnikowski rozmawiał ze Stanisławem Lange, dyrektorem biegu.