Piąta porażka VBW Arki w Eurolidze koszykarek. Fenerbahce za silne w Gdynia Arenie

VBW Arka Gdynia gorsza od Fenerbahce Stambuł 70:87 w meczu 5. kolejki fazy grupowej Euroligi koszykarek. Podopieczne Gundarsa Vetry mają zaledwie jedno zwycięstwo na koncie i jednocześnie przy pięciu porażkach polski zespół zamyka stawkę w grupie.

Gdynianki dobrze weszły w mecz. Wprawdzie rywalki prowadziły 5:2, ale później zaczęły przestały trafiać , podczas gdy mistrzynie Polski wręcz przeciwnie. Skuteczność za „2” na poziomie 80 procent pozwalało utrzymywać niewielką przewagę przez większą część pierwszej kwarty. Ostatecznie po 10 minutach mieliśmy remis.

RYWALKI ODSKOCZYŁY

Problemem gdynianek była Ukrainka Alina Jagupowa  , która trafiał za”2″ , za „3” i zbierała po niecelnych rzutach partnerek. Na początku drugiej kwarty punkty zaczęła dokładać Zahui, swoje rzucały także Amerykanki McBride i Williams. Wynik otwarcia drugiej kwarty 2:14 i w konsekwencji w połowie drugiej kwarty VBW Arka przegrywała 25:37. Dwucyfrowa przewaga Fenerbahce utrzymywała się do końca kwarty. Do szatni zawodniczki udały się szatni przy niekorzystnym dla gdynianek wyniku 37:48.

Najlepiej w zespole Arki prezentowała się w tym czasie Magan Gustafson, która na znakomitej skuteczności zdobyła 10 pkt, dokładając do tego 6 zbiórek, mając pod koszem naprawdę silne rywalki.
Demonstrację siły Fenerbahce mieliśmy w jednej z akcji  trzeciej kwarty, kiedy gdynianki w konsekwencji presji nie zdołały wyprowadzić piłki z własnej połowy. Jednak zespół z Turcji, o którego sile stanowi Ukrainka, Amerykanki i dopiero w trzeciej kolejności Turczynki grał nierówno, dzięki czemu udało się wygrać trzecią kwartę i do ostatniej przystąpić z ośmiopunktową stratą. Wynik był niekorzystny, ale nie beznadziejny. Mistrzynie Polski przegrywały 57:65.

OGRYWAJĄ SIĘ

Kiedy losy spotkania były już przesądzone a przewaga Fenerbahce zbliżała się do 20 pkt Gundars Vetra dał szanse posmakowania Euroligi Polkom. Zwykle trener grał Eurolige wyłącznie zagranicznym składem. Przeciwko Fenerbahce ponad  20 minut spędziła na parkiecie Kamila Podgórna, której w ostatnich fragmentach meczu towarzyszyły Agata Dobrowolska i Kamila Borkowska. Ta ostatnia zdobyła swój pierwszy punkt i zaliczyła pierwszą euroligową zbiórkę.

VBW Arka Gdynia – Fenerbahce Stambuł 70:87 (23:23, 14:25, 20:17, 13:22).

VBW Arka Gdynia: Marissa Kastanek 15, Morgan Bertsch 15, Megan Gustafson 12, Ana-Marija Begic 9, Romane Bernies 8, Klara Lundquist 7, Kamila Podgórna 2, Kamila Borkowska 2, Agata Dobrowolska 0.

Fenerbahce Stambuł: Alina Jagupowa 28, Kayla McBride 22, Elizabeth Williams 15, Amanda Zahui 15, Satou Sabally 3, Olcay Cakir 2, Tugce Canitez 2, Serife Onar 0, Manolya Kurtulmus 0.